Foto Sport sângeros. S-au bătut crunt, dar au împărțit aceeași ambulanță. Imaginea zilei oferită de un fost adversar al lui Bute
09.04.2018, 14:30Fostul adversar al lui Lucian Bute, James DeGale, a luptat până la ultima picătură de energie în meciul pentru centura IBF la categoria supermijlocie, care a fost deținută și de Bute. La capătul unul meci electrizant împotriva lui Caleb Truax, britanicul DeGale a obținut revanșa, recuperându-și centura pe care o pierduse în fața americanului în decembrie anul trecut.
![colaj degale](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTgl/MkYwNCUyRjA5JTJGOTAwNzM1XzkwMDcz/NV9jb2xhai1kZWdhbGUuanBnJnc9MTA2/MCZoPTYzNiZoYXNoPWMzMzEwYTZjNWI0ZTFjYjE4NDM2YjFkYmFlYWFmMTk4.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Răzbunarea a fost însă una sângeroasă, obținută cu prețul unor avarii destul de serioase. De altfel, ambii pugiliști au ajuns la spital, împărțind aceeași ambulanță, iar Truax a postat imaginea pe rețelele de socializare, însoțită de următoarele cuvinte: "A fost o luptă sângeroasă cu DeGale, dar, în final, boxul este un sport pentru gentlemani".
Cei doi s-au ales cu câte o arcadă spartă și cu multe alte leziuni, iar DeGale a recunoscut la final că: "Nu mai puteam vedea cu acel ochi mare parte din meci". Cu toate acestea, britanicul de 32 de ani s-a aruncat în luptă ca un adevărat matador și a câștigat la decizie. DeGale a fost impulsionat și de sfaturile antrenorului său, care, înainte de ultima rundă, a lăsat deoparte orice altă indicație, urlând la el doar atât: "Cât de mult ți-o dorești?".
Dacă pierdea a doua oară în fața lui Truax, DeGale a promis că se lasă de box. Acum, după ce și-a recuperat centura, DeGale negociază un meci de unificare a titlurilor cu David Benavidez, deținătorul centurii WBC și cel care l-a învins de două ori pe românul Ronald Gavril.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
În noiembrie 2015, James DeGale a boxat cu Lucian Bute, pentru centura IBF la categoria supermijlocie. Britanicul s-a impus în urma unei decizii controversate și după unul dintre cele mai bune meciuri făcute de Lucian. Până și arbitrul adițional, care era britanic, la fel ca De Gale, a punctat meci egal.
Și Lucian Bute a legat o relație de prietenie cu un fost adversar. În 2008, după un meci cu cântec împotriva lui Librado Andrade, primul dintre cei doi, în care gălățeanul a fost pus la podea în ultimele secunde, cei doi s-au vizitat și chiar își vorbeau foarte des, fapt care a continuat și după meciul revanșă, un an mai târziu.
Atunci, Bute nu i-a mai dat nicio șansă mexicanului, pe care l-a terminat în runda a patra, cu o lovitură specialitatea casei, upercut la ficat, care l-a făcut pe Andrade să rămână la podea, cu o grimasă de durere. Și după această partidă, cei doi au continuat să se viziteze.
Etichete: centura ibf , bute , categoria supermijlocie , lucian bute , degale , box degale , truax , degale truax , rezultate box
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...