Bayer Leverkusen i-a găsit înlocuitor lui Florian Wirtz: fotbalistul de 117.500.000€
articol scris de Digi Sport10.06.2025, 10:44
Florian Wirtz (22 de ani) va fi, mai mult ca sigur, noul fotbalist al celor de la Liverpool.
Bundesliga Champions League: Galatasaray - Liverpool, marți, 19:45, DGS 1
Champions League: Newcastle - Barcelona, marți, 22:00, DGS 1
Starul german a decis să refuze oferte importante de la Manchester City și Bayern Munchen și a dat deja ”unda verde” pentru transferul pe ”Anfield Road”.
Bayer Leverkusen îl vrea pe Jack Grealish în locul lui Florian Wirtz
Bayer Leverkusen este conștientă că-l va pierde în această vară pe Florian Wirtz și astfel au început căutările pentru înlocuitorul perfect.
Potrivit celor de la The Sun, ”Farmaciștii” au găsit jucătorul care îl poate face uitat pe fotbalistul de 22 de ani: Jack Grealish.
Bayer Leverkusen vrea să profite de faptul că fotbalistul englez nu mai are viitor la Manchester City și să-l transfere în locul lui Florian Wirtz.
Conform sursei citate, Jack Grealish ar fi în pole-position pentru înlocuirea neamțului și nu ar spune ”NU” unui transfer pe ”Bay Arena”.
Galerie Foto
Jack Grealish s-a arătat nemulțumit de statutul de rezervă la Manchester City în sezonul 2024/2025, iar Pep Guardiola nu vrea să mai audă de englez pe Etihad.
Antrenorul spaniol l-a scos din lot pe Jack Grealish, iar acesta nu va face parte din delegația care va fi prezentă la Cupa Mondială a Cluburilor, anunță The Telegraph.
- 35 de milioane de euro este cota de piață a lui Jack Grealish, potrivit transfermarkt.com
- Trei goluri și cinci pase de gol a reușit englezul în sezonul 2024/2025 pentru Manchester City
Florian Wirtz a refuzat-o pe Manchester City din cauza contractului pe care Pep Guardiola îl are
Manchester City a fost primul club din Premier League care s-a interesat de serviciile lui Florian Wirtz, însă germanul a decis să refuze propunerea ”Cetățenilor”.
Potrivit celor de la Mirror, motivul pentru care starul german a spus ”NU” unui transfer pe ”Etihad” a fost chiar Pep Guardiola.
Concret, viitorul tehnicianului catalan la Manchester City l-a făcut pe Florian Wirtz să dea curs ofertei de la Liverpool. Guardiola mai are doi ani de contract cu ”albaștrii”, iar viitorul său este pus sub semnul întrebării.
Fotbalistul de 22 de ani și-ar fi dorit o stabilitate la nivelul băncii tehnice, lucru pe care nu l-ar fi găsit la Manchester City. Wirtz ar fi vrut să joace sub comanda lui Guardiola, însă pentru o perioadă mai îndelungată.
De cealaltă parte, Liverpool are în plan ca Arne Slot să rămână la echipă pentru o perioadă mult mai lungă, lucru pe care Florrian Wirtz l-a apreciat.
- 140 de milioane de euro este cota de piață a lui Wirtz, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.
- 16 goluri și 15 pase decisive în 45 de partide a reușit internaționalul german la gruparea de pe Bay Arena în acest sezon.
Etichete: liverpool , manchester city , premier league , transfer , bundesliga , bayer leverkusen , jack grealish , florian wirtz
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Generalul în rezervă Virgil Bălăceanu a explicat marți, într-o intervenție la Digi24, după...




























