FC Bayern Munich - final training - Allianz Arena
După ce antrenorul a confirmat negocierile, Bayern Munchen a făcut anunțul oficial
Panică în Germania: o bombă de 500 de kilograme, încă activă, găsită în apropierea unui stadion
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Union Berlin Union Berlin
0 - 2
Bayern Munich Bayern Munich
Du 17.05.2020 20:00

Union Berlin - Bayern Munchen 0-2. Lewandowski şi Pavard nu le-au dat nicio şansă gazdelor

17.05.2020, 20:30

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

În direct la Digi Sport, Bayern Munchen a început tare meciul cu Union Berlin, primul jucat după pauza de două luni, cauzată de pandemia de coronavirus. Golul lui Muller, din minutul 17, a fost anulat pentru offside. Câteva minute mai târziu, Lewandowski şi Muller nu au ajuns la o minge în faţa porţii.

În minutul 39, Subotic l-a faultat în careu pe Goretzka şi arbitrul a dat penalty pentru Bayern. Lewandowski nu a iertat de la punctul cu var şi a ajuns la o performanţă fantastică: 40 de goluri în 34 de meciuri oficiale în acest sezon, cifră pe care nu o mai are niciun jucător care evoluează în Europa. Următorul în acest clasament e la distanţă uriaşă: Kylian Mbappe, cu 30 de goluri în 33 de meciuri.

Union Berlin - Bayern Munchen 0-2. Lewandowski, de neoprit

În prelungirile primei reprize, Bayern a mai ratat o şansă mare prin campionul mondial Pavard, a cărui bombă a trecut puţin pe lângă poartă. Acelaşi Pavard nu a mai ratat ţinta în repriza secundă, când a trimis cu capul în plasă după o centrare din corner, în minutul 80.

Union Berlin - Bayern Munchen s-a terminat 0-2, iar bavarezii au ajuns din nou la 4 puncte avans în fruntea campionatului faţă de ocupanta locului secund, Borussia Dortmund. De partea cealaltă, Union Berlin, aflată la primul sezon din istorie în Bundesliga, este pe locul 12, cu 30 de puncte, la șapte distanță de zona retrogradabilă.

Ştirea iniţială:

Bayern Munchen, liderul din Bundesliga, joacă primul meci după reluarea campionatului ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, de la ora 19:00, împotriva celor de la Union Berlin.

În total, în acest weekend, sunt transmise toate cele 15 meciuri din Germania ÎN DIRECT la Digi Sport și Digi 4K, începând de sâmbătă, 16 mai 2020, până luni, inclusiv.

• Meciurile din Bundesliga și 2.Bundesliga pot fi urmărite pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS și pe aplicația DigiOnline.

Union Berlin - Bayern, de la ora 19:00, pe Digi Sport 1

Bayern vrea să-și recapete avansul de patru puncte în fruntea clasamentului din Germania. Borussia Dortmund, rivala din lupta pentru titlu, a câștigat clar în fața celor de la Schalke, scor 4-0, a ajuns la 54 de puncte și s-a apropiat la un singur punct de bavarezi.

De partea cealaltă, Union Berlin, aflată la primul sezon din istorie în Bundesliga, este pe locul 12, cu 30 de puncte, la șapte distanță de zona retrogradabilă.

Mesajul antrenorului de la Bayern înainte de reluarea fotbalului

”Mai avem nouă meciuri de disputat, va fi un mini-campionat. Sunt foarte mulțumit de modul în care s-au prezentat jucătorii în ultimele zile. În continuare avem trei accidentări de lungă durată, Coutinho, Tolisso și Sule. Javi Martinez a făcut doar un antrenament, nu știu dacă e suficient să poată juca.

Ședințele de pregătire au decurs foarte bine, jucătorii sunt la un nivel foarte bun, din punct de vedere fizic. Suntem încântați că putem reveni pe gazon, foarte multe lucruri au fost făcute excelent în Germania. Întreaga Planetă ne va urmări, Germania trebuie să fie un exemplu pentru toate celelalte campionate”, a declarat Hansi Flick, conform Tuttomercatoweb.

• 90+3 fr2

Final de meci. Union Berlin - Bayern Munchen se termină 0-2.