Exclusiv "Nu mi-ar fi fost teamă să joc în Bundesliga!", e concluzia după reluarea fotbalului. "Au fost și scene din alt film!"
16.05.2020, 22:59Bundesliga a revenit în forță - 16 goluri în primele 6 partide au asigurat spectacolul pe care îl aștepta toată lumea după mai mult de două luni de pauză.
![Borussia Dortmund v FC Schalke 04 - Bundesliga](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjAl/MkYwNSUyRjE2JTJGMTE4NjM5MF8xMTg2/MzkwX0dldHR5SW1hZ2VzLTEyMTMxNzM3/MzcuanBnJnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNo/PTRlMGVkYzAxNDc5OTRkMzAzMjllZTBhOGQwM2ZkMzhi.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Germanii au adoptat un protocol strict, iar desfășurarea meciurilor a fost ireproșabilă, recunoaște Sergiu Radu, un jucător cu vechi state de serviciu în Bundesliga.
"Nu mi-ar fi fost teamă să joc, în Bundesliga ești sigur că organizatorii fac tot ce le stă în putință ca să protejeze jucătorii. Mă bucur că Germania a fost prima țară care a început fotbalul, este un exemplu de urmat.
E o țară foarte disciplinată, ați văzut cum a fost sancționat Heiko Herrlich, care nu a mai putut veni la meci. Germania e un exemplu și cum a tratat toată situația, cu decese puține din cauza coronavirusului," a declarat Sergiu Radu într-o intervenție la emisiunea Digi Sport Special.
Sergiu Radu: "Nemții s-au descurcat exemplar!"
Fostul atacant a urmărit cu mare curiozitate meciurile din prima rundă de la reluarea campionatului și a sesizat moile reguli pe care jucătorii se chinuie să le deprindă.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
"E ceva nou, n-am mai văzut fotbal la tv de mult timp! Nemții s-au descurcat exemplar ca organizare. toate normele respectate, poate cu mici excepții când jucătorii au fost prea euforici, s-au mai luat de gât.
În rest, golurile s-au sărbătorit cu atingeri de cot, care par din alt film, dar totul a decurs bine ca spectacol fotbalistic. A fost o medie de 3 goluri pe meci, doar lipsa spectatorilor a fost ca o mâncare fără sare," a remarcat Sergiu Radu.
Revierderby, Borussia Dortmund - Schalke 04, a asigurat din plin spectacolul, spre bucuria lui Sergiu Radu. Echipa lui Lucien Favre s-a apropiat la 1 punct de liderul Bayern.
"Aș merge cu Borussia în loc de Bayern. Mergeam des la meciurile Borussiei, care e o echipă foarte iubită și m-am atașat de ea mai mult decât de Bayern," a explicat Sergiu Radu.
Etichete: bayern munchen , borussia dortmund , sergiu radu , reluare bundesliga
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...