profimedia-0626074105
Lionel Messi a povestit totul, la aproape 3 ani de când a plâns, la plecarea de la Barcelona
France v Chile, International Friendly, Football, Stade Velodrome, Marseille, France - 26 Mar 2024
Mbappe a fost huiduit de fanii de pe Velodrome, la meciul Franța - Chile. Deschamps a reacționat imediat
FOTBAL:MOLDOVA-ROMANIA, AMICAL (20.11.2022)
Universitatea Craiova, gata să dea lovitura! Mihai Rotaru vrea un internațional român
LIVE Liga Digi Sport

Video PSG, prima finală de Champions League din istorie! Parizienii au învins Leipzig cu 3-0 și vor lupta pentru trofeu

18.08.2020, 23:17

PSG a învins, scor 3-0, Leipzig, datorită golurilor marcate de Marquinhos (13), Angel Di Maria (42) și Juan Bernat (56) și s-a calificat, pentru prima dată în istoria clubului, în finala Champions League.

Fotbaliștii lui PSG, după victoria cu Leipzig / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Prima semifinală a acestei ediții din Champions League a început cu PSG în atac. Neymar a avut prima mare ocazie a meciului, dar a trimis în bară. PSG a continuat să domine jocul și în minutul 13 a deschis scorul, prin Marquinhos, care a reluat în poartă o centrare trimisă perfect de Angel Di Maria. La jumătatea primei reprize, gruparea germană a avut prima mare ocazie. Laimer a avut o incursiune excelentă în flancul drept, l-a găsit pe Poulsen în centrul careului, dar execuția vârfului danez a trecut alături. După mai multe minute în care Leipzig a reușit să preseze la poarta adversă, PSG a revenit la conducerea partidei și, după un alt șut în bară trimis de Neymar, Angel Di Maria a reușit să marcheze pentru 2-0, stabilind și scorul pauzei.

PSG a învins Leipzig cu 3-0 și s-a calificat în finala Champions League

Leipzig a început mai bine repriza a doua, controlând primele opt minute, dar nu a reușit să amenințe cu adevărat poarta lui Sergio Rico. Chiar dacă germanii au controlat startul părții secunde, tot PSG a fost echipa care a punctat pe tabelă. Juan Bernat a profitat de o serie de desincronizări a apării adverse și a dus scorul la 3-0.

Chiar dacă avantajul de pe tabelă era liniștitor, PSG a continuat să pună presiune la poarta adversă, dar Peter Gulacsi a fost la post la șuturile trimise de Kylian Mbappe și Leandro Paredes. Ultimul sfert de oră le-a aparținut celor de la Leipzig, dar fără efect pe tabela de marcaj. Astfel, PSG a învins cu 3-0 și s-a calificat în finala Champions League, unde va întâlni câștigătoarea meciului Bayern Munchen - Lyon.

VIDEO cu rezumatul meciului Leipzig - PSG 0-3:

Min. 90+2: Fluier final! PSG învinge Lepizg cu 3-0 și obține, pentru prima dată în istoria clubului, calificarea în finala Champions League.

Min. 75: Leipzig presează la poarta lui Sergio Rico, care reușește să respingă șutul puternic trimis de Angelino.

Min. 72: PSG continuă să pună presiune asupra porții adverse. Kylian Mbappe și Leandro Paredes îl pun la încercare pe Peter Gulacsi, dar portarul lui Leipzig reușește să respingă.

Min. 70: O nouă șansă pentru PSG! Kylian Mbappe trimite cu capul pe lângă poarta lui Peter Gulacsi.

Min. 56: Gol PSG! Seria de erori din defensiva germană este pedepsită de francezi, care marchează pentru 3-0 prin Juan Bernat. Leipzig acuză un fault asupra lui Mukiele, însă, după intervenția VAR, reușita se validează.

Min 52: Leipzig controlează startul părții secunde, dar poarta lui Sergio Rico rămâne intactă.

Min. 46: Începe repriză secundă a partidei dintre Leipzig și PSG.

Min 45+2: Pauză la Lisabona! PSG intră la cabine cu avantaj de două goluri și este la 45 de minute de finala Champions League.

Min 44: Ocazie PSG! Neymar este, pentru a treia oară în prima repriză, aproape de gol. Execuția brazilianului trece pe lângă bara porții apărate de Gulacsi.

Min. 42: Gol PSG! Peter Gulacsi greșește degajarea, mingea ajunge la Angel Di Maria după o deviere fină a lui Neymar, iar argentinianul punctează pentru 2-0.

Min. 35: PSG trece pe lângă dublarea avantajului! Neymar reușește să-l surprindă pe Gulacsi cu o execuție rapidă din lovitură liberă, dar șutul său lovește bara.

Min. 25: Ce ocazie pentru Leipzig! Laimer centrează bine din flancul drept, dar Poulsen nu reușește să găsească ținta.

Min. 17: Kylian Mbappe este găsit perfect de Ander Herrara, dar Peter Gulacsi reușește să respingă în corner.

Min. 13: Gol PSG! Marquinhos reia cu capul în poartă o centrare trimisă perfect de Angel di Maria!

Min. 8: Gol anulat PSG! Kylian Mbappe trimite mingea în poartă, dar arbitrul fluieră un henț comis de Neymar.

Min. 6: PSG trece pe lângă deschiderea scorului. Șutul lui Neymar lovește bara porții adverse.

Min. 3: Leipzig are prima șansă! Execuția lui Nkunku ajunge, însă, în brațele lui Rico.

UPDATE, ora 22:00: A început prima semifinală a acestei ediții din Champions League!

Echipele de start:

• Leipzig: Gulacsi - Klostermann, Upamecano, Mukiele - Laimer, Kampl, Sabitzer, Angelino - Olmo, Nkunku - Poulsen

Rezerve: Mvogo, Tshauner, Orban, Haidara, Forsberg, Adams, Lookman, Schick, Halsternberg, Novoa Ramos, Borkwoski, Wosz

• PSG: Rico - Bernat, Kimpembe, Thiago Silva, Kehrer - Herrera, Marquinhos, Paredes - Di Maria, Mbappe, Neymar

Rezerve: Bulka, Innocent, Verrati, Choupo-Moting, Icardi, Sarabia, Kurzawa, Diallo, Draxler, Bakker, Gueye, Dagba

După ce au trecut de Atletico Madrid și Atalanta, RB Leipzig și PSG se luptă pentru un loc în marea finală. Francezii nu se pot baza în această seară pe portarul titular, Keylor Navas, care "s-a rupt" în finalul meciului cu Atalanta. Sergio Rico va apăra poarta PSG-ului.

PSG este favorită clară la casele de pariuri înaintea meciului cu RB Leipzig. Francezii au o cotă de 1.70 pentru un eventual succes în 90 de minute, în timp ce nemții au primit o cotă de 4.55. Pentru un eventual egal, pariorii primesc o cotă de 4.30.

Cele două formații s-au mai întâlnit într-un singur meci, în 2014, într-un joc amical, când Leipzig s-a impus cu 4-2. PSG nu a mai pierdut de pe 18 februarie, de la partida tur cu Borussia Dortmund, din optimile Champions League. Nemții au câștigat atunci cu 2-1, dar au cedat cu 0-2 în returul de la Paris.

LIVE VIDEO RB Leipzig - PSG, de la 22:00, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• RB Leipzig: Gulacsi - Klostermann, Upamecano, Halstenberg, Angelino - Laimer, Kampl - Sabitzer, Olmo, Nkunku - Poulsen
  • PSG: Rico - Kehrer, Silva, Kimpembe, Bernat - Di Maria, Paredes, Marquinhos, Neymar - Mbappe, Icardi

Meciul RB Leipzig - PSG va fi pe Digi Sport 1 şi pe site-ul digisport.ro pentru abonaţii RCS-RDS. De asemenea, partida poate fi urmărită pe telefonul mobil sau pe tabletă în aplicaţia Digi Online.

Miercuri, în a doua semifinală din Champions League, Bayern Munchen și Olympique Lyon se vor duela pentru accederea în ultimul act.

Etichete: psg , video champions league , meciuri champions league , semifinale champions league , rb leipzig

O profesoară de engleză și-a pierdut locul de muncă după ce colegii i-au aflat secretul

O profesoară de liceu în vârstă de 50 de ani a fost nevoită să-și dea demisia după ce contul ei...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

În sfârșit a decis! Xabi Alonso a anunțat unde va antrena în sezonul următor: ”Am informat clubul”
Entscheidung gefallen:Trainer Xabi ALONSO bleibt wohl Trainer bei Bayer Leverkusen. ARCHIVFOTO: Xabi Alonso (Bayer 04 Le
Prima reacție a lui Gică Hagi, după ce ar fi fost ofertat să plece de la Farul
Screenshot 2024-01-21 at 22.21.03
I-au spus ”NU” Simonei Halep! Ce urmează pentru fostul lider mondial
simona-halep
Încă o accidentare la FCSB! Favoritul lui Gigi Becali are ruptură! Cât lipsește
Simona Halep, lovită unde o doare mai tare. A fost refuzată la turneu
Arnold Schwarzenegger, prima imagine după ce i-a fost montat un stimulator cardiac. Fanii, val de reacții: „Ești de neoprit, ești o legendă!”
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Prețul amețitor cu care se vinde un garaj din lemn în Brașov: „E inclusă și mașina în preț?"
Povestea sportivei românce care a ajuns campioană mondială, dar a plătit un preț uriaș: „Am dureri"
Cum a profețit viitorul AI, deepfake-urile și altele un personaj inventat la TV din anii '80
Cine e fosta mare jucătoare care a refuzat-o pe Simona Halep la următorul turneu major: ”Hotărâm cu atenție”
Atenție ”tricolori”! Starul unei adversare de la EURO 2024 a revenit la antrenamente