0-5, scorul care o "bântuie" pe FCSB! De câte ori au mai suferit roș-albaștrii această umilință în competițiile europene
articol scris de Digi Sport07.10.2022, 00:46
FCSB a suferit o umilință istorică în meciul din deplasare cu Silkeborg, scor 0-5, din cadrul etapei a treia a grupelor Conference League.
![profimedia-0488645017](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMTAl/MkYwNiUyRjE1OTY2NTlfMTU5NjY1OV9w/cm9maW1lZGlhLTA0ODg2NDUwMTcuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTgyYmFk/NDhjMjMyN2M3MjlkYTkxZDFkMzMzODFhNjQy.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Roș-albaștrii au decis să folosească în principal rezervele, o decizie care, așa cum se așteptau mulți, nu i-a ajutat deloc în confruntarea cu danezii.
0-5, scorul care o "bântuie" pe FCSB în Europa
Vicecampioana României a suferit din nou o înfrângere cu scorul de 0-5, care este și cel mai mare eșec înregistrat vreodată în istoria echipei, în competițiile europene.
FCSB a mai pierdut cu acest scor în alte trei rânduri:
- PSG - FCSB 5-0, 1997/1998, în turul al treilea preliminar Champions League
- Maccabi Haifa - FCSB 5-0, 2011/2012, în grupele Europa League
- FCSB - Manchester City 0-5, 2016/2017, în play-off-ul Champions League
Silkeborg - FCSB 5-0. Haos total în apărarea roș-albaștrilor! Vicecampioana României, umilită în Danemarca
Apărarea roș-albaștrilor a cedat după doar 3 minute de joc, când Tavi Popescu a pierdut mingea în zona propriului careu de 16 metri. Peste câteva secunde, Klynge a reluat din prima de lângă Dawa și a deschis scorul.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Danezii s-au arătat nemiloși și alte 5 minute mai târziu, când Kusk a șutat de la limita careului de 16 metri, iar devierea lui Dawa nu a făcut decât să-l încurce pe Târnovanu, care nu a mai putut face nimic.
După două încercări ratate ale lui Dumiter și Dulca de a prinde cadrul porții de la distanță, Miculescu a comis o eroare gravă. Aflat în careu, atacantul a ridicat piciorul la nivelul capului lui Jorgensen, iar Helenius a transformat fără emoții lovitura de pedeapsă.
Jocul nu s-a schimbat foarte mult după pauza dintre reprize, iar Silkeborg a mai punctat o dată în minutul 58, prin Thordarson. Intrat de pe banca de rezerve, Adamsen a stabilit scorul final în minutul 71, cu o finalizare din prima.
În urma acestui rezultat, Silkeborg a urcat pe locul 3 în grupa B, cu 3 puncte. De partea cealaltă, FCSB a căzut pe ultima poziție, cu un singur punct.
![clasamentgrupaBconferenceleague](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMTAl/MkYwNiUyRjE1OTY2NTNfMTU5NjY1M19j/bGFzYW1lbnRncnVwYUJjb25mZXJlbmNl/bGVhZ3VlLnBuZyZ3PTU5MCZoYXNoPTcz/M2IxMzM2ZmY3NzhmOGNhZDY2NWM3YmYwMTYwNjZl.thumb.jpg)
Etichete: record , umilinta , silkeborg
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...