FCSB, cap de serie! Granzii peste care poate da în play-off-ul Conference League
articol scris de Digi Sport21.07.2026, 12:52
FCSB va fi cap de serie și în play-off-ul Conference League 2026/2027, dacă va ajunge până acolo.
Conference League Champions League: Levski Sofia - Universitatea Craiova, miercuri, 20:30, DGS 1
Conference League: ”U” Cluj - Brann, joi, 20:00, DGS 1
Momentan, FCSB urmează să o înfrunte pe Auda în turul doi preliminar din Conference League. ”Roș-Albaștrii” sunt favoriți la calificare în fața letonilor.
FCSB va fi cap de serie în play-off-ul Conference League, dacă va ajunge până acolo: ar putea da peste Getafe, Beșiktaș sau Twente
Dacă trece de Auda, în turul trei preliminar din Conference League, FCSB va înfrunta câștigătoarea dublei NK Aluminij (Slovenia) și Dinamo City Tirana (Albania). Albanezii sunt favoriți să avanseze în turul următor.
Astfel, cei de la Football Meets Data prevăd un duel FCSB - Dinamo City în turul trei preliminar. Câștigătoarea dublei va fi cap de serie în play-off.
Dacă va trece și de Dinamo City și va ajunge în play-off, FCSB va evita dueluri cu echipe precum Atalanta, Sporting, Ajax, Freiburg, AS Monaco sau Benfica, dar ar putea da peste Getafe, Beșiktaș sau Twente.
Rămâne, totuși, de văzut dacă se vor adeveri, în final, calculele celor de la Football Meets Data.
FCSB debutează contra celor de la Auda în noul sezon de Conference League
Primul obstacol al ”roș-albaștrilor” este FK Auda, ocupanta locului al treilea în campionatul Letoniei.
Diferența dintre cele două loturi este totuși considerabilă.
Potrivit Transfermarkt, lotul celor de la FCSB este evaluat la aproximativ 31,3 milioane de euro, în timp ce valoarea lotului lui Auda se ridică la 4,45 milioane de euro.
Clubul patronat de Gigi Becali va avea statut de cap de serie în toate tururile preliminare din Conference League, inclusiv în play-off.
Meciul FCSB-ului cu Auda se va juca în Ghencea
Arena Națională nu este disponibilă în această perioadă, astfel că FCSB va disputa partida tur cu FK Auda pe Stadionul Steaua.
Clubul a pus deja în vânzare biletele pentru confruntarea programată joi, 23 iulie, de la ora 20:45.
Prețurile pornesc de la 30 de lei la peluze, ajung la 50 de lei la tribune și VIP 2, iar pentru VIP 1 suporterii trebuie să achite 150 de lei.
În cazul unei calificări, FCSB va evolua pe teren propriu și în manșa tur din turul al treilea preliminar, programată pe 6 august, în fața câștigătoarei dintre NK Aluminij și Dinamo City Tirana.
Gigi Becali: ”Vreau doar să ajungem în grupele Conference League, nu contează cu cine jucăm”
Gigi Becali a declarat pentru digisport.ro că FCSB are un singur obiectiv în Conference League: să atingă minimum faza principală.
”Eu nu vorbesc ce nu mă pricep. Nu știu eu de Auda. Știu doar că noi trebuie să mergem în grupele Conference League.
Eu atât știu și nici nu mă interesează altceva. Nu știu cu cine picăm, vreau doar să ajung în grupe (n.r. faza principală)”, a spus Gigi Becali, pentru digisport.ro.
Etichete: fcsb conference league , play-off conference league , adversari fcsb play off conference league
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Kaylee Hottle, actriţă americană de 18 ani care a apărut în seria de filme „Godzilla vs Kong”, a...