Exclusiv Florin Prunea știe exact de ce Farul a cedat la Helsinki
articol scris de Digi Sport31.08.2023, 22:40
Farul și Sepsi au părăsit Conference League în faza play-off-ului, unde au fost eliminate de HJK Helsinki, respectiv Bodo/Glimt.
![Florin Prunea / Foto: Captură Digi Sport](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIxJTJGMTEl/MkYxNiUyRjE0MTU3MjBfMTQxNTcyMF9w/cnVuZWEuanBnJnc9MTA2MCZoPTYzNiZo/YXNoPWUwODFlNDQ0NDM1MDMwYzI2OWUyNmQ1ZmZlZjMyMjQ1.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Florin Prunea crede că, în ciuda rezultatului, evoluția lui Sepsi trebuie remarcată. În privința Farului, fostul mare internațional este de părere că evenimentele din pre-sezon, lipsa lui Denis Alibec și faptul că a jucat în weekend cu Universitatea Craiova au contat decisiv.
Reacția lui Florin Prunea, după ce România a rămas fără echipă în cupele europene
”Fotbalul românesc este într-o cădere de foarte mult timp, nu de acum. Lui Sepsi nu ai ce să-i reproșezi. Mă refer la parcursul lui Sepsi și cum a abordat acest meci. E meciul după care chiar... Ce să le spui băieților?
La Farul e un cumul de factori, care a început după ce a câștigat campionatul. Turneele finale, jucătorii plecați la naționale, nu mai spun despre plecarea lui Alibec.
Revenind la Farul, a contat extraordinar de mult faptul că nu a fost amânat meciul cu Universitatea Criaova. Eu nu mă așteptam să nu odihnească măcar patru-cinci jucători. La cum îl știu pe Gică, s-a ambiționat să o bată pe Craiova. A câștigat și a pierdut aici”, a spus Florin Prunea, la Fotbal Club, de la Digi Sport.
Farul a câștigat pe teren propriu, dar a cedat la Helsinki
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Farul a mers în Finlanda după o victorie cu 2-1 în tur, care a transformat-o în favorită la calificarea în grupele Conference League, dar la Helsinki a cedat clar, 0-2.
Sepsi, în schimb, a remizat cu Bodo/Glimt pe teren propriu, 2-2, scor care a fost înregistrat și în Norvegia la finalul primelor 90 de minute de joc. În prelungiri, gazdele au dat lovitura și s-au calificat în grupe.
Etichete: florin prunea , bodo/glimt sepsi , hjk helsinki - farul
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...