Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut că U Cluj a făcut 0-0 în Armenia și i-a dat un sfat lui Ioan Ovidiu Sabău
articol scris de Digi Sport24.07.2025, 21:31
U Cluj a înregistrat un rezultat de egalitate în deplasare cu FC Ararat-Armenia, scor 0-0, în turul secund din Conference League.
Conference League Media: Fotbal Club, miercuri, 20:00, DGS 1
Media: Fotbal European, miercuri, 22:45, DGS 1
A fost un meci foarte echilibrat, fără prea multe ocazii mari de gol, iar returul se va decide la Cluj, pe 31 iulie, de la 20:00.
Ilie Dumitrescu i-a sugerat lui Ioan Ovidiu Sabău să înceapă cu sistemul 4-2-3-1 în retur
După meci, prestația celor de la U Cluj a fost analizată în detaliu de Ilie Dumitrescu, iar cu această ocazie expertul Digi Sport i-a transmis indirect un sfat, acela de a începe direct cu sistemul 4-2-3-1.
"Am văzut-o în sistemul ăsta, 4-3-1-2, în romb, cu Nistor în spatele lui Macalou și Thiam. Mi s-a părut că am văzut prima repriză cu Metaloglobus, unde U Cluj a suferit foarte mult.
În momentul când a trecut în 4-2-3-1, cu Lukic vârf, Nistor număr 10 și Macalou și Thiam în benzi, echipa a arătat diferit și a avut și forță ofensivă.
Thiam mi se pare că e extremă și dă un randament mai bun acolo, la fel și Macalou. Nu sunt jucători care să se descurce foarte bine cu spatele la poartă. Au viteză, tehnică superioară, în benzi pot crea pericol.
Te gândești că Sabău a vrut să întărească linia de mijloc cu acest 4-3-1-2. Să spunem că au acoperit zonele, dar le-a fost mai greu să pună probleme pe faza ofensivă.
În 4-2-3-1, cu acest Nistor, cu o capacitate de efort foarte bună și un jucător cu tehnică superioară, eu zic că echipa dă un randament mai bun pe faza ofensivă și ai un punct de sprijin cu Lukic, care e combativ.
Eu cred că la Cluj echipa va fi mai consistentă pe faza ofensivă în momentul în care vei juca cu acești Macalou și Thiam în benzi, Nistor în spatele vârfului și două soluții ca vârf, Lukic și Trică", a transmis Dumitrescu, la Digi Sport Special.
VIDEO cu rezumatul meciului FC Ararat-Armenia - U Cluj 0-0
Etichete: ioan ovidiu sabau , preliminarii , ilie dumitrescu , ararat-armenia
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că varianta cea mai probabilă de Guvern este un „Guvern...