FOTBAL: SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (21.04.2024)
Video Sepsi - Universitatea Craiova 1-3. Debut cu dreptul pentru Costel Gâlcă. Oltenii au urcat pe locul doi
profimedia-0864199478
Am aflat semifinalele UECL! PAOK Salonic a fost eliminată: aventura lui Răzvan Lucescu în Europa a luat sfârșit
sepsi-fcsb
Live Video&Text Sepsi - FCSB 0-1, ACUM pe DGS 1. ”Roș-albaștrii” încep perfect partida
Etapa 6 Superliga: Sepsi Sfantu Gheorghe-FCSB
Play-off

Olimpija Ljubljana - Sepsi 2-0 (3-3). Covăsnenii se califică în Conference League după 4-2 la loviturile de departajare

28.07.2022, 23:00

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în turul doi al Conference League, după ce a trecut de Olimpija Ljubljana, scor 4-2, la loviturile de departajare. În 120 de minute în Slovenia, scorul a fost 0-2 și 3-3 la general.

Sepsi s-a calificat în Conference League / Foto: Facebook @Sepsi OSK
  • SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

În tur, Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus cu scorul de 3-1, însă manșa a doua a fost una mai dificilă decât se credea inițial. Meciul dintre cele două formații a putut fi urmărit în format LIVE TEXT pe site-ul www.digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League, după 4-2 la loviturile de departajare cu Olimpija Ljubljana

Gruparea condusă de pe margine de Cristiano Bergodi a avut mari emoții la meciul retur din Slovenia. Deși Olimpija Ljubljana a presat în prima repriză a jocului, Sepsi a ratat cea mai mare ocazie a primelor 45 de minute, prin Cosmin Matei. În minutul 44, fostul jucător al lui Dinamo a ratat singur cu portarul, după ce a primit o minge în șase metri de la Cătălin Golofca.

Ocazia lui Cosmin Matei nu le-a picat prea bine slovenilor, care au deschis scorul în minutul 61. Kvesic a profitat de o eroare în apărarea celor de la Sepsi și l-a învins pe Niczuly.

În minutul 70 al jocului, Krefl a profitat de o nouă eroare în apărarea lui Sepsi și a dus scorul al 2-0. Slovenii au mai ratat și alte ocazii, însă meciul a intrat în prelungiri.

În prelungiri, Sepsi a fost echipa mai periculoasă, însă nu s-a desprins pe tabela de marcaj și s-a ajuns la lovituri de departajare. Ion Gheorghe a executat lovitura decisivă, după ce slovenii au ratat de două ori de la punctul cu var.

Astfel, Sepsi s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League, unde va da peste suedezii de la Djurgardens, careu au trecut de croații de la NK Rijeka, scor 4-1 la general.

Olimpija Ljubljana - Sepsi Sfântu Gheorghe 2-0 (3-3). Covăsnenii se califică în Conference League după 4-2 la loviturile de departajare

SEPSI SE CALIFICĂ ÎN TURUL TREI PRELIMINAR AL CONFERENCE LEAGUE

Update 22:44: Execută Ion Gheorghe. Marchează și Sepsi merge în turul următor din Conference League.

Update 22:43: Prtajin execută și ratează. A trimis peste.

Update 22:42: Execută Damașcan. Moldoveanul înscrie și el.

Update 22:42: Zilkjic execută și înscrie pentru Ljubljana.

Update 22:41: Execută Tudorie și înscrie simplu.

Update 22:41: Execută Crnomarkovic. Înscrie pe centrul porții.

Update 22:40: Execută Mitrea pentru Sepsi. A înscris fără probleme

Update 22:39: Nukic execută. Ratează. A trimis pe lângă poartă, în dreapta portarului.

Update 22:36: Olimpija Ljubljana va executa prima.

FINAL DE MECI: Vor fi lovituri de departajare

Min 121: Ninaj a ratat ultima ocazie a partidei. A trimis cu capul, dar portarul a respins mingea.

Min 120: Cartonaș galben pentru Nukic, după un fault la jumătatea terenului. Arbitrul a acordat 1 minut de prelungire.

Min 118: A intrat Prtajin și a ieșit Kvesic la Olimpija Ljubljana.

Min 113: Șut al lui Păun de la mare distanță. Mingea s-a dus doi metri peste poarta slovenilor.

Min 111: Fault dur asupra lui Damascan la mjlocul terenului.

Min 109: Lovitură liberă obținută de Bărbuț în banda dreaptă. Bălașa a reluat mingea centrată, însă balonul a trecut pe lângă poartă.

Min 106: S-a reluat cea de-a doua repriză a prelungirilor.

FINALUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

Min 105. Nukic a reluat cu capul, dar Niczuly a fost din nou la post.

Min 100: Au intrat Ispas și Ciobotariu la Sepsi. Au ieșit Dumitrescu și Dimitrov.

Min 98: Ocazie pentru gazde. Kvesic a reluat cu capul de lângă Dumitrescu, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara din stânga porții lui Niczuly.

Min 97: Iese Estrada și intră Pilj la gazde.

Min 91: S-a reluat meciul.

UPDATE 21:56: A ieșit Lasickas și a intrat Lagundzic la gazde.

Arbitrul pune căpăt celor 93 de minute. Meciul a intrat în prelungiri, unde se vor mai disputa încă 30 de minute de joc.

Min 90: Arbitrul a acordat trei minute de prelungire.

Min 90: Oaspeții, aproape de autogol. Mingea atinsă de Estrada s-a dus puțin peste poartă.

Min 89: Cartonaș galben pentru Krefl, după un fault la Bărbuț

Min 88: Alex Tudorie a reluat o minge cu capul, însă mingea s-a dus peste poarta slovenilor.

Min 86: Au ieșit Pedro și Karamatic de la Ljubljana. Au intrat Zilkic și Crnomakovic.

Min 80: Niczuly a fost din nou la post. Nukic a șutat din marginea careului mare, dar mingea a fost respinsă de goalkeeperul român.

Min 78: Bărbuț a scăpat de apărătorii adverși, dar a refuzat să centreze atacanților. Acesta a fost blocat ulterior de portarul Olimpijei Ljubljana.

Min 75: Gazdele au fost aproape de 3-0. Nukic a fost blocat la timp de apărarea lui Sepsi.

Min 72: Au ieșit Rodriguez și Golofca. Au intrat Bărbuț și Ninaj.

Min 70: Gol pentru Olimpija Ljubljana. Krefl a înscris pentru oaspeți, după ce a profitat de o eroare în apărarea celor de la Sepsi. Jucătorul intrat în repriza a doua s-a desprins de Dimitrov și a înscris pentru 2-0. Scorul la general este 3-3.

Min 66: Ocazie pentru gazde. Samuel Pedro a trimis peste poartă mingea centrată de pe partea stângă. Estrada a ratat și el la corner.

Min 65: Cătălin Golofca a cerut lovitură de la 11 metri, dar arbitrul nu a fost deloc impresionat de căderea acestuia în careu.

Min 64: Au ieșit Matei și Rondon. Au intrat Damașcan și Tudorie. La oaspeți a ieșit David Fernandes și a intrat Krefl

Min 61: Kvesic a deschis scorul partidei. După o eroare în apărarea lui Sepsi, jucătorul a profitat și l-a învins cu un șut fără prea mari emoții pe Niczuly. Scorul la general este 3-2 acum.

Min 58: Șut periculos al lui Samuel Pedro. Execuția acestuia s-a dus la o palmă de vinclul porții apărate de Niczuly.

Min 56: Lovitură liberă pentru Sepsi din partea dreaptă a careului. Cosmin Matei a executat, însă slovenii au fost la post și au respins mingea.

Min 46: A început repriza a doua.

PAUZĂ: În primele 45 de minute, slovenii au ținut mai mult mingea, însă cei de la Sepsi au fost cel mai aproape de a deschide scorul.

Min 44: Ratare a lui Cosmin Matei. La un contraatac al lui Sepsi, Cătălin Golofca l-a găsit pe mijlocaș singur în careu, însă din șase metri acesta a trimis pe lângă poartă.

Min 39: David Fernandes a văzut cartonașul galben, după ce Sepsi scăpase pe contraatac.

Min 38: Gafă în careul lui Sepsi. Niczuly a ieșit greșit la o centrare, iar slovenii au încercat să profite. Mingea trimisă de aceștia a trecut pe lângă poartă.

Min 29: Ocazie pentru sloveni. Nukic a fost găsit în careul lui Sepsi, dar șutul său s-a dus peste poarta lui Niczuly.

Min 28: Sepsi a scăpat pe contraatac prin Cosmin Matei, însă centrarea mijlocașului nu ți-a atins ținta.

Min 27: Lovitură liberă pentru Olimpija Ljubljana. Șutul lui Kvesic de la 30 de metri s-a dus pe lângă poartă. Slovenii au cerut corner.

Min 26: Niczuly a ieșit din poartă și a blocat la timp o minge care a trecut de apărarea lui Sepsi.

Min 19: Ocazie Olimpija Ljubljana. Samuel Pedro a trimis cu capul peste poarta lui Niczuly, după ce mingea a fost centrată din partea dreaptă.

Min 17: Olimpija Ljubljana a înscris, dar golul a fost anulat de arbitru pe motiv de offside.

Min 16: Kvesic a încercat un nou șut spre poarta lui Sepsi. Șutul acestuia de la 25 de metri s-a dus peste.

Min 13: Primul șut din partea celor de la Sepsi spre poarta adversă a fost trimis de fundașul Radoslav Dimitrov. Acesta a fost blocat de jucătorii echipei adverse.

Min 12: Cosmin Matei a primit mingea în interiorul careului mic. Acesta a încercat un dribling, dar a fost blocat de adversari.

Min 3: Lasickas de la Olimpija Ljubljana a șutat peste poartă din interiorul careului mare. Lituanianul s-a trezit cu mingea la picior, după o centrare venită din partea stângă a terenului.

Min 1: A început meciul din Slovenia. Sepsi a avut lovitura de începere a partidei.

UPDATE 19:57: Jonathan Rodriguez i-a luat locul lui Aganovic în primul 11.

Echipele de start

Olimpija Ljubljana: Vidovsek - Sualehe, Ratnik, Karamatick, Lasickas - Doffo, Estrada, Elsnik - Pedro, Nukic, Kvesic

Rezerve: Pintol, Mauricio - Crnomakovic, Lagundzic, Pilj, Krefl, Prtajin, Ziljkic, Aldair

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu - Matei, Păun, Ion Gheorghe - Aganovic, Rondon, Golofca

Rezerve: Began, Gedo - Rodriguez, Dragomir, Tudorie, Ștefănescu, Bărbuț, Ispas, Damascan, Nistor, Ciobotariu, Ninaj

Olimpija Ljubljana are parte de un debut ezitant de sezon în Slovenia. Chiar dacă a adunat două victorii în primele două runde, fără gol primit, formația antrenată de Alberto Riera a suferit mult pentru aceste succese, împotriva a două formații modeste ale campionatului.

• Olimpija Ljubljana - Mura (sezonul trecut: locul 4 din 10) 2-0 (Crnomarkovic 74, Robalo 90+4)
  • Tabor Sezana (sezonul trecut: locul 9 din 10) - Olimpija Ljubljana 0-1 (Ziljkic 19).

Sepsi are prima șansă la calificare. Urmează Djugardens?

De partea cealaltă, Sepsi Sfântu Gheorghe se află la polul opus. Covăsnenii se află într-o formă foarte bună și au o șansă foarte mare de calificare în turul următor.

Sepsi a reușit să cucerească Supercupa României după ce a trecut de CFR Cluj cu 2-1, a făcut un egal cât o victorie pe ”Ion Oblemenco”, în remiza scor 2-2, după ce a revenit de la 0-2, a învins-o pe Olimpja Ljubljana în prima manșa a turului secund din Conference League, scor 3-1, și a ”demolat-o” pe FC Argeș, scor 4-0, în etapa a doua din Superligă.

Cine se califică mai departe va da peste câștigătoarea dintre Rijeka (Croația) și Djugardens (Suedia). În tur, suedezii s-au impus în Croația cu scorul 2-1 și sunt favoriți la accederea mai departe.

Etichete: sepsi , sepsi sfantu gheorghe , olimpija ljubljana , conference league , djugardens

O femeie bolnavă de cancer a decis să se mute împreună cu familia în „zona albastră” din Costa Rica, iar viața ei s-a schimbat complet

Când Kema Ward-Hopper și logodnicul ei de atunci, Nicholas Hopper, ambii din SUA, au decis să se...

profimedia-0783976186
S-a decis! Bernardo Silva și-a ales viitoarea destinație: ”E înnebunit să joace acolo”

Luka Modric a decis! Unde vrea să își încheie cariera: ”Vreau! Pentru că o merit!”
Real Madrid v Rayo Vallencano, La Liga 2018-19, Football, Estadio Santiago Bernabeu, Madrid, Spain - 15 Dec 2018
”Victima” luptătorului suspendat pe viață a răbufnit: ”Toată lumea i-a cerut”. Ce a pățit după episodul fără precedent
ali-hebaiti18
FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar
vlad-chiriches
sepsi-fcsb

Gică Hagi a felicitat pe toată lumea, după 3-1 cu Rapid: ”Stăm bine acum”
WhatsApp Image 2024-03-15 at 20.40.20
Louis Munteanu s-a dus "glonț" la Aioani, la finalul meciului! Ce întrebare i-a pus după ce i-a dat iar gol
FOTBAL: FC FARUL CONSTANtA - FC RAPID 1923 BUCUREȘTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (24.04.2024)
Video Gestul făcut de Ermal Krasniqi la marginea terenului, după ce Bogdan Lobonț l-a scos în minutul 60
lobont
Ce a spus Nicolae Păun, după ce a fost operat pentru ruptură de ligamente: ”Am dureri foarte mari. N-am dormit”
paun
Cum s-a răzbunat o femeie pe soțul infidel. Fapta ei, criticată dur de internauți: „Ar fi trebuit să gândești înainte să acționezi”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Risto Radunovic e pe lista de transferuri a lui Nelu Varga pentru noul CFR Cluj de titlu! Ce salariu îi oferă
Anne Hathaway, pusă să se sărute cu câte 10 bărbați la audiții: "Nu eram entuziasmată. Mi se părea groaznic"
Sore, dans în costum de baie pe plaja din Maldive și gesturi tandre cu iubitul de care e îndrăgostită până peste cap: "Sunt fericită"
România asistaților sociali. Mii de beneficiari de ajutoare sociale refuză să muncească, chiar cu riscul de a le pierde
De ce a luat bătaie Jean Constantin la filmările pentru Brigada Diverse? „Ea nu știa că sunt actor"
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Comandantul militar al CSA Steaua, reacție neașteptată către FCSB înainte de câștigarea titlului
”Nu caut scuze”. Ce a spus Bernd Storck, după ce Universitatea Craiova a lăsat-o pe Sepsi pe ultimul loc de play-off