Manchester City v Real Madrid, UEFA Champions League, Semi Final, Second Leg, Football, Etihad Stadium, Manchester, UK - 17 May 2023
Real Madrid - Manchester City riscă reprogramarea! Ce problemă are blockbusterul sferturilor Champions League
profimedia-0857099026
Tragerea la sorți a sferturilor Conference League. PAOK și Lucescu și-au aflat adversara! Toate meciurile + Programul
Romania v Colombia - International Friendly
Denis Drăguș are preț! Belgienii au anunțat câte milioane de euro vrea Standard Liege
LIVE Liga Digi Sport

Șahtior Karagandy - FCSB 2-1, 5-3 la loviturile de departajare. Dezastru istoric pentru roș-albaștri, care sunt eliminați

29.07.2021, 18:35

După ce s-a impus la limită în tur, scor 1-0, FCSB a pierdut returul cu Șahtior Karagandy și a ratat calificarea în turul 3 preliminar din Conference League. A fost 2-1 în timp regulamentar, tot 2-1 după prelungiri și 5-3 la loviturile de departajare.

pjimage
Colaj Șahtior Karagandy - FCSB / Foto: capturi ProX
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Șahtior Karagandy - FCSB 2-1, 5-3 după penalty-uri. "Roș-albaștrii" au ratat calificarea în turul 3 preliminar Conference League

Chiar dacă FCSB avea o diferență sesizabilă de valoare și a controlat meciul, cei care au deschis scorul au fost cei din Kazahstan. Gafa lui Andrei Vlad, care a scăpat mingea din mână, a însemnat 1-0 pentru Șahtior Karagandy încă din minutul 11.

Echipa antrenată de Dinu Todoran a ratat apoi prin Radunovic, iar peste câteva minute, Alex Crețu a tras din întoarcere peste poartă. A urmat o nouă ocazie a lui Radunovic, iar apoi Tănase a nimerit transversala din apropiere. În repriza a doua, oboseala a început să-și spună cuvântul.

Șutul lui Octavian Popescu a ocolit poarta, iar apoi au urmat două șanse bune ale celor de la Șahtior Karagandy, prin Omirtaev și Shikavka. FCSB a egalat prin rezerva Florinel Coman în minutul 76, însă nu a mai presat și a fost taxată. Mai întâi Omirtaev a ratat o ocazie foarte mare în minutul 84, iar Tattybayev a marcat în minutul 90+1 și a trimis meciul în prelungiri.

Șahtior Karagandy - FCSB 2-1, 5-3 după penalty-uri. FCSB e prima echipă românească din istorie care este eliminată de o echipă din Kazahstan

Același Tattybayev a avut apoi o șansă uriașă, după ce a scăpat singur cu portarul, dar a fost incomodat de Haruț și Crețu. Tot jucătorii din Kazahstan au irosit apoi o situație bună în minutul 97, când Omirtaev nu a ajuns la o minge pe care scria gol.

Până la final, FCSB a ratat o singură ocazie mare, prin Cordea și s-a trecut la loviturile de departajare. Moruțan a fost singurul care a ratat, iar Tattybayev a transformat ultimul penalty. Astfel, Șahtior Karagandy s-a calificat în turul 3 preliminat din Conference League, acolo unde va întâlni formația ucraineană Kolos Kovalivka.

FCSB e prima echipă românească din istorie care este eliminată de o echipă din Kazahstan.

LIVE TEXT Șahtior Karagandy - FCSB 2-1, 5-3 după penalty-uri

Șahtior Karagandy - FCSB 5-3. Tattybayev transformă lovitura de departajare și Șahtior Karagandy se califică.

Șahtior Karagandy - FCSB 4-3. Vucur transformă lovitura de departajare.

Șahtior Karagandy - FCSB 4-2. Atanaskoski transformă lovitura de departajare.

Șahtior Karagandy - FCSB 3-2. Moruțan șutează, dar portarul apără.

Șahtior Karagandy - FCSB 3-2. Graf transformă lovitura de departajare.

Șahtior Karagandy - FCSB 2-2. Crețu transformă lovitura de departajare.

Șahtior Karagandy - FCSB 2-1. Bukorac transformă lovitura de departajare. Vlad aproape să pareze.

Șahtior Karagandy - FCSB 1-1. Coman transformă lovitura de pedeapsă.

Șahtior Karagandy - FCSB 1-0. Rustemovic transformă prima lovitură de departajare.

Min. 120: Finalul reprizei a doua de prelungiri. Urmează lovituri de departajare.

Min. 113: Schimbare la FCSB. Perianu intră în locul lui Ovidiu Popescu.

Min. 113: Ocazie mare FCSB. După o centrare de ps stânga, Cordea reia peste poartă din cădere, din câțiva metri.

Min. 106: Începe a doua repriză de prelungiri.

Min. 105: Finalul primei reprize de prelungiri.

Min. 97: Ocazie Șahtior. Kybyray centrează în fața porții, dar Omirtaev nu ajunge pentru a împinge mingea în plasă.

Min. 92: Ocazie Șahtior. Tattybayev scapă singur cu portarul, dar e incomodat de Haruț și Crețu, iar Vlad reține.

Min. 91: Schimbare la FCSB. Haruț intră în locul lui Crețu.

Min. 91: Începe prima repriză de prelungiri.

Min. 90+5: Ocazie FCSB. Vali Crețu îi pasează lui Cordea, care șutează exact pe direcția portarului, care reține.

Min. 90+1: GOL Șahtior Karagandy! (2-1). După o aruncare de la margine până în careu, kazahii nimeresc bara din 2 metri. Faza continuă, Vucur vrea să respingă, dar deviază la adversar, iar Tattybayev înscrie.

Min. 88: Schimbare la FCSB. Cristi Dumitru intră în locul lui Tănase.

Min. 84: Ocazie Șahtior Karagandy. Atanaskoski centrează de pe stânga, iar Omirtaev reia cu latul pe lângă poartă, din poziție foarte bună.

Min. 76: GOL FCSB! (1-1) După o aruncare de la margine, Tănase deviază pentru Oaidă, care îi pasează lui Coman, acesta îl driblează pe Buyvolov și înscrie.

Min. 73: Ocazie Șahtior. Shikavka șutează din marginea careului, dar Vlad deviază peste transversală.

Min. 69: Ocazie Șahtior Karagandy. După o aruncare de la margine, Shikavka șutează defectuos, iar Omirtaev reia și el slab și Vlad apără.

Min. 63: A treia schimbare la FCSB. Oaidă intră în locul lui Octavian Popescu.

Min. 50: Ocazie FCSB. Octavian Popescu șutează cu efect, la colțul lung, dar mingea ocolește poarta.

Min. 46: Două schimbări la FCSB. Florinel Coman intră în locul lui Ondrasek și Șerban intră în locul lui Radunovic.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, Șahtior Karagandy - FCSB 1-0.

Min. 27: Bară FCSB. După o centrare din corner, mingea ajunge la Tănase, care nimerește transversala, deși a cerut penalty pentru că a fost ținut de un adversar.

Min. 23: Ocazie FCSB. Radunovic șutează din marginea careului, dar mingea ocolește poarta.

Min. 20: Ocazie FCSB. Tănase întoarce în careu, de unde Alex Crețu reia din întoarcere peste poartă, cu toate că putea să-i lase mingea lui Ondrasek, care era mai bine poziționat.

Min. 13: Ocazie FCSB. Radunovic șutează de la 30 de metri, portarul respinge în față, de unde Ondrasek nu reușește să reia în plasă.

Min. 11: GOL Șahtior Karagandy! (1-0) Bukorac șutează din afara careului, Vlad scapă mingea din mână până la Gabyshev, care înscrie.

Min. 1: Începe meciul.

• Șahtior: Shatskiy - Gabyshev, Mawutor, Graf, Buivolov, Atanaskoski - Najaryan, Bukorac, Mitosevic - Sviridov, Shikavka
  • Rezerve: Trofimets - Sailauov, Tattybayev, Kybyray, Omirtayev, Nazymkhanov, Rustemovic, Nurseitov
  • FCSB: Vlad - V. Crețu, Al. Crețu, Vucur, Radunovic - Moruțan, Ov. Popescu, Fl. Tănase - Cordea, Ondrasek, Oct. Popescu
  • Rezerve: Straton - Haruț, Coman, Cristea, Stoica, Dumitru, Perianu, Oaidă, Musi, Șerban

În tur, pe Arena Națională, FCSB s-a impus la limită, 1-0. Autorul singurei reușite a partidei a fost Andrei Cordea, revelația lotului lui Dinu Todoran în acest start de sezon.

Din cauza introducerii Kazahstanului pe lista roșie, ca urmare a creșterii numărului de infectări cu COVID-19 din această țară, returul dintre Șahtior Karagandy și FCSB se va disputa pe teren neutru, în Armenia, la Erevan.

Astfel, formația lui Dinu Todoran a fost avantajată. FCSB a făcut o deplasare cu aproximativ 1.000 de kilometri mai scurtă și va evolua pe un gazon natural, față de cel sintetic de la Karagandy. În plus, meciul se va disputa fără spectatori.

Deși echipa are un moral bun după victoria clară cu Universitatea Craiova (4-1), Dinu Todoran se teme că jucătorii săi pot acuza probleme fizice.

"Ne așteaptă un meci foarte greu, un meci de calificare. Avem avantajul din meciul tur și suntem conștienți de importanța jocului. Este un avantaj că jucăm pe un teren neutru că este și suprafața de iarbă. Dacă jucam la Karagandy, ar fi avut stadionul lor, terenul lor.

N-avem ce să facem, am văzut cu pandemia ce se întâmplă. Important e că se joacă. Mi-e frică de toată echipă. E o echipă care și-a menajat la ultimul joc jucătorii. Vor fi mai proaspeți decât noi. Noi am jucat acum trei zile, am depus un efort foarte mare", a spus Dinu Todoran, la conferința de presă premergătoare jocului de la Erevan.

• Dacă va trece de Șahtior Karagandy, FCSB va înfrunta în turul 3 preliminar al Conference League formația ucraineană Kolos Kovalivka.

Șahtior Karagandy - FCSB | LIVE TEXT, ora 16:00, pe digisport.ro. Echipe probabile

• Șahtior Karagandy: Shatskiy - Gabyshev, Khozin, Graf, Buivolov, Atanaskoski - Mitosevic, Mawutor, Bakaev - Shikavka, Najaryan
  • FCSB: Vlad - V. Crețu, A. Crețu, Cristea, Radunovic - Moruțan, Ov. Popescu, Tănase - Cordea, Dumiter, Oct. Popescu

Etichete: dinu todoran , andrei cordea , preliminarii conference league , sahtior karagandy fcsb

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14

Un fost coleg de națională nu a avut milă de Dani Alves și Robinho, după ce au fost condamnați la închisoare
FotoJet (2)
Șucu s-a ținut de cuvânt! Merge alături de galerie la meciul cu Craiova: ”Echipa are nevoie de noi!”
BUCURESTI - SUPERLIGA - ETAPA 5 - RAPID BUCURESTI - PETROLUL PLOIESTI - 13 AUG 2023
Varga l-a vândut pe Krasniqi la Rapid cu 1.000.000€, deși avea ofertă de 5 ori mai mare! Acum, a tras concluziile
sucu varga
Exclusiv Răzvan Lucescu visează la semifinalele Conference League: ”Avem șansa noastră”
Screenshot 2024-03-14 at 21.44.01
Oficial Anunț de maxim interes pentru Răzvan Lucescu! S-a luat o decizie radicală înainte de Brugge - PAOK
UEFA Fußball Conference League, Playoff Round Saison 2023-2023 Toumba Stadion Thessaloniki, 31.08.2023 PAOK Thessaloniki
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
CSA Steaua, top secret! Măsură fără precedent luată de MApN
Surpriză uriașă: Dinamo a renunțat la varianta Târgoviște! Unde vor evolua „câinii” până la finalul play-out-ului
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
În ce orașe va întârzia pensia în luna aprilie? De ce se întâmplă acest lucru
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Răzvan Lucescu a spus cum a trăit calificarea în ”sferturile” Conference League cu PAOK

De câte ori purtați o pijama înainte de a o pune în coșul de rufe? Cât de des ar trebui să spălăm hainele cu care dormim
Transformarea uluitoare a unui câine după ce a fost spălat și tuns. Salvatorii au crezut că-i lipsește un ochi când l-au găsit