FOTBAL:CONCORDIA CHIAJNA-CFR CLUJ, LIGA 1 BETANO (17.09.2017)
Anunț-surpriză: Dan Petrescu poate fi deturnat de la CFR! Echipa apărută pe ultima sută de metri
mihai-rotaru6
Exclusiv Mihai Rotaru a spus cine sunt antrenorii ceruți insistent de fani la Universitatea Craiova
Exclusiv Gabi Balint a dat verdictul, după Rapid - Sepsi 0-1
Stirile Digi Sport

Video Universitatea Craiova - Zorya Lugansk 3-0. Oltenii lui Rădoi se califică în play-off-ul Conference League

11.08.2022, 22:23

Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 3-0 (3-1 la general) în fața celor de la Zorya Lugansk și s-a calificat în play-off-ul UEFA Conference League.

FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-FC ZORYA LUHANSK, UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE (11.08.2022)
Fotbaliștii Universității Craiova, în meciul cu Zorya Lugansk / Foto: Sport Pictures
  • UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

În play-off, elevii lui Mirel Rădoi se vor duela cu formația israeliană, Hapoel Beer Sheva.

Universitatea Craiova a arătat altfel decât în partida din tur, cu Mirel Rădoi pe banca tehnică. Mult mai agresivi decât în prima manșă, oltenii au controlat jocul de la un capăt la celălalt.

Universitatea Craiova putea deschide scorul încă din primele secunde ale partidei, atunci când Ivan a șutat puțin pe lângă poarta lui Matsapura. Câteva minute mai târziu, Bancu a șutat din afara careului, însă balonul a fost deviat și a trecut pe lângă poarta ucrainenilor.

Oltenii au deschis scorul în minutul 5, când Raul Silva s-a înălțat foarte bine și a deschis scorul cu o lovitură de cap perfectă.

În minutul 20, oltenii își puteau dubla avansul, după o pătrundere în careu a lui Baiaram. Acesta a șutat la poarta lui Matsapura, Ivan a recuperat balonul și i-a pasat lui Mateiu care a șutat în plasa laterală.

Mateiu și-a încercat norocul cu un șut de la distanță în minutul 29, însă portarul ucrainenilor a reușit să rețină balonul.

Batashov putea restabili egalitatea în minutul 31, când a trimis cu capul pe lângă poarta lui Lazar.

Pe finalul primei reprize, elevii lui Rădoi puteau marca din nou prin Paul Papp care a trimis cu capul la câțiva centimetri de poartă.

În repriza a doua, oltenii au înscris în minutul 53, prin Baiaram care a expediat un voleu superb din interiorul careului.

Formația pregătită de Mirel Rădoi a înscris din nou patru minute mai târziu, cân Koljic i-a pasat lui Bancu în careu și a șutat pe jos în poarta lui Matsapura.

Zorya putea să micșoreze din diferență în minutul 67, când Churko a trimis periculos cu capul din plonjon foarte aproape de poarta lui Lazar. Și Cristian a avut o ocazie bună de a marca în minutul 83.

Oltenii au mai irosit o ocazie imensă pe finalul meciului, când Bancu a pasat în fața porții, însă Roguljic nu a ajuns la finalizare.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - Zorya Lugansk 3-0

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 85: Ocazie Universitatea Craiova! Bancu pasează foarte bine în fața porții, însă Roguljic nu ajunge la finalizare.

Min. 83:  Ocazie pentru Zorya! Cristian trimite periculos cu capul puțin pe lângă poarta lui Lazar.

15.759 de suporteri sunt prezenți pe Ion Oblemenco, dintre care aproape o sută sunt ucraineni.

Min. 67: Ocazie Zorya Lugasnk! Dachenko centrează, iar Churko trimite periculos cu capul din plonjon.

Min. 57: Goool Universitatea Craiova! Koljic preia un balon în careu, îi lasă balonul lui Bancu care trimite pe jos, balonul lovește bara laterală și intră în poartă.

Min. 53: Goool Universitatea Craiova! Baiaram expediază un voleu superb din interiorul careului și înscrie în poarta lui Matsapura.

Min. 41: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Hanca centrează în careul oltenilor, Papp se înalță foarte bine și trimite cu capul puțin pe lângă poarta ucrainenilor.

Min. 31: Ocazie Zorya! Batahov trimite cu capul pe lângă poarta oltenilor.

Min. 29: Ocazie Universitatea Craiova! După o centrare din corner respinsă, balonul ajunge la Mateiu care expediază un voleu frumos la poarta ucrainenilor, însă portarul celor de la Zorya reușește să rețină.

Min. 20: Ocazie Universitatea Craiova! Baiaram pătrunde în careu și șutează la poarta lui Matsapura, portarul respinge, balonul este recuperat de Ivan care îi lasă balonul lui Mateiu, care șutează în plasa laterală.

Min. 5: Gool Universitatea Craiova! Raul Silva se înalță foarte bine și deschide scorul cu capul.

Min. 4: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Bancu șutează din afara careului, dar balonul este deviat și trece pe lângă poartă.

Min. 1: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Ivan șutează din interiorul careului puțin pe lângă poarta lui Matsapura.

Min. 1: Începe meciul!

Universitatea Craiova: Lazar – Screciu, Papp, Raul Silva – Hanca, Crețu, Mateiu, Bancu – Baiaram, Koljic, Ivan

• Rezerve: Rusu, Popescu, Vătăjelu, Cîmpanu, Nistor, Rivaldinho, Vlădoiu, Markovic, Căpățînă, Roguljic, Martic, Vînă
  • Antrenor: Mirel Rădoi

Zorya Lugansk: Matsapura – Dachenko, Imerekov, Batashov, Vantukh – Nazaryna, Churko – Cristian, Buletsa, Kabaiev – Nahnoinyi

• Rezerve: Saputin, Zhylkin, Brazhko, Myshnov, Khlan, Alibekov, Bezborodko, Smiian, Snunitsyn. Alefirenko
  • Antrenor: Patrick Van Leeuwen

Unversitatea Craiova - Zorya Lugansk, LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1. Mirel Rădoi încearcă să-i ducă pe olteni în play-off-ul Conference League

Oltenii vor încerca să întoarcă scorul din prima manșă a turului 3 preliminar din Conference League, atunci când ucrainenii s-au impus cu 1-0. Nagnoynyi a marcat singurul gol al meciului din tur, în minutul 56, cu o lovitură de cap.

Acum, după ce Mirel Rădoi (41 de ani) a fost numit antrenor principal, Universitatea Craiova speră să nu mai repete jocul modest din tur.

Dacă va trece în dublă manșă de Zorya Lugansk, Universitatea Craiova va întâlni învingătoarea dintre Lugano (Elveția) și Hapoel Beer Sheva (Israel), în play-off-ul pentru accederea în grupele Conference League.

Mirel Rădoi, indecis în privința primului ”11” pentru meciul cu Zorya. ”Am câteva semne de întrebare”

Aici nu aș vrea să intru în alte detalii, deoarece le-am spune adversarilor ce vom face mâine seară (n.r joi). Toată lumea este pregătită. Primul 11 îl voi decide mâine (n.r. joi) după masa de prânz. În momentul de față, în mare așa, am idee despre primul 11, doar că am câteva semne de întrebare.

În mod normal da, dar egalăm balanța pentru că jucăm acasă, echipa vine după un meci câștigat, vrem să arătăm că în tur a fost o întâmplare”, a declarat Mirel Rădoi, la conferința de presă premergătoare partidei cu Zorya.

Cum vede antrenorul de la Zorya Lugansk înlocuirea lui Laszlo Balint cu Mirel Rădoi: ”Va fi diferit, altfel nu îl schimbau!”

Patrick van Leeuwen, antrenorul celor de la Zorya Lugansk, a vorbit despre schimbarea de antrenor de la Universitatea Craiova. Tehnicianul danez crede că partida de pe Ion Oblemenco va fi total diferită față de meciul din Polonia.

Antrenorul este convins că Mirel Rădoi va face anumite schimbări tactice în abordarea jocului din turul trei preliminar din Conference League.

Totuși, van Leeuwen consideră că jucătorii săi sunt pregătiți să facă față oricărei modificări apărute în jocul oltenilor.

Cu siguranță va fi diferit, altfel nu trebuiau să schimbe antrenorul. Jocul nu va fi unul similar cu cel de săptămâna trecută. Cred că noul antrenor va face anumite schimbări.

Totuși, asta nu va influența jocul nostru. Intențiile noastre sunt clare, vrem să câștigăm, vrem să jucăm fotbal, să avem multe ocazii.

Jucătorii sunt pregătiți astfel încât să poată reacționa vizavi de orice schimbare tactică”, a declarat antrenorul celor de la Zorya Lugansk, Patrick van Leeuwen.

Cine este Zorya Lugansk, adversara Universității Craiova din turul 3 preliminar din Conference League

Zorya a intrat direct în turul trei preliminar din UEFA Conference League. Sezonul trecut, campionatul din Ucraina a fost întrerupt după ce Rusia a început războiul în țara vecină. La acel moment, Zorya se afla pe locul 4 în clasament, cu un total de 36 de puncte.

Jucătorii străini au părăsit Zorya după ce au primit această permisiune din partea celor de la UEFA ca urmare a războiului din Ucraina, astfel că echipa este formată în acest moment doar din fotbaliști  ucraineni.

12.1 milioane de euro este valoarea lotului celor de la Zorya Lugansk, potrivit Transfermarkt.

În istoria sa, Zorya a câştigat un titlu de campioană, pe vremea Uniunii Sovietice, în 1972.

Etichete: mirel radoi , turul trei preliminar conference league , universitatea craiova zorya lugansk , patrick van leeuwen

Liderul interlop Costel Corduneanu a murit în spital, în urma unei operații dificile la inimă

Şeful clanului Corduneanu din Iaşi, Costel Corduneanu, a murit după ce a stat internat timp de...

profimedia-0712984186
E gata! Mircea Lucescu s-a înțeles cu noul club și revine

Brutal: primul verdict al medicilor în cazul lui Luca Mihai! Autoritățile vor fi sesizate
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Arpad Paszkany a divorțat și tocmai s-a afișat cu noua iubită, mai tânără cu 24 de ani
Screenshot 2024-04-15 at 19.44.56
"Cea mai frumoasă femeie din România": "Unele femei au anumită repulsie, vorbesc urât fără să mă cunoască!"
enache-lena7
Daniel Bîrligea a dat declarația serii, după ce FCSB a învins-o pe CFR la Cluj
Romania SuperLiga Stage 1: CFR Cluj vs Politehnica Iasi

Lovești și plătești: Cristiano Ronaldo, suspendat în Arabia Saudită!
Al Hilal v Al Nassr - Saudi Super Cup
Foto Meme-urile apărute, după Rapid - Sepsi 0-1: nimeni nu s-a abținut
Lovitura de proporții care se pregătește în tenisul românesc
sorisimo
Dănuț Lupu, anunț surpriză înainte de FCSB - Rapid. „Mă duc în peluză cu Mustață să sărbătorim titlul!”
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Luca Mihai: „E la ATI!”. Acuzații grave pentru Ovidiu Hațegan
Viciul de care Salma Hayek nu poate scăpa. Cum a fost fotografiată actrița din „Desperado”
Cum a început Denisa Tănase afacerea care a făcut-o milionară. De la cine a împrumutat 500 de euro pentru ideea ei
Coperta albumului „Cantafabule" al trupei Phoenix, reconstituită de autor. De ce a fost supusă cenzurii comuniste VIDEO
Cauciucuri de iarnă, vara? Nu! Ce riscă șoferii care nu își încalță mașinile adecvat
Decolarea și aterizarea forțată a companiei de zbor cu stewardese și servicii neașteptate
E ultimul minut și echipa ta are penalty. Cea mai proastă execuție posibilă VIDEO
Alesul lui Mihai Rotaru: și-a dat acordul și este așteptat la Universitatea Craiova