Video Cum s-a purtat Dan Petrescu imediat după finalul meciului cu FCSB
Screenshot 2024-05-16 at 21.44.14
Lotul Franței pentru EURO 2024 a fost anunțat! Decizie neașteptată a selecționerului
LIVE Digi Sport Special

Video CFR Cluj - FC Argeș 1-0. Campioana e în semifinale, după ce a dat primul șut pe poartă în minutul 46 și gol în minutul 89

06.04.2023, 22:45

CFR Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a trecut de FC Argeș fără "strălucire", cu 1-0, prin "rețeta brevetată" de Dan Petrescu: joc economicos și faze puține de poartă.

gool
Krasniqi a înscris pentru CFR Cluj, în meciul cu FC Argeș / Foto: captură Digi Sport
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

CFR Cluj - FC Argeș 1-0. Krasniqi a marcat în minutul 89

În prima repriză, CFR nu a avut nicio fază de poartă, în timp ce oaspeții au avut două "jumătăți de ocazii", prin Biai și Celestine. În repriza a doua, jocul s-a schimbat, iar campioana României a dat primul șut pe poartă în minutul 46.

După o oră de joc, Krasniqi l-a pus la încercare pe portar cu un șut din afara careului. Argeșenii au avut apoi trei ocazii, dintre care cea mai mare a fost ultima, când Brendon nu a putut înscrie de la doi metri pentru că a sărit prea devreme.

CFR a avut o ocazie prin Maglica, în minutul 88, iar peste un minut, Krasniqi a marcat. În semifinale, CFR Cluj o va întâlni pe Sepsi.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - FC Argeș 1-0:

LIVE VIDEO CFR Cluj - FC Argeș 1-0

Min. 90+3: Final de meci. CFR Cluj se califică în semifinale, unde o va întâlni pe Sepsi.

Min. 90+3: Betrand (FC Argeș) primește cartonaș galben.

Min. 89: Gol CFR. Bîrligea pasează la Krasniqi, care șutează din careu și înscrie.

Min. 84: Schimbare la CFR: Bîrligea intră în locul lui Maglica.

Min. 82: Ocazie CFR. După o recentrate în fața porții, Maglica reia din foarfecă laterală, dar lovește defectuos și mingea merge exact pe direcția portarului, care reține.

Min. 77: Schimbare la FC Argeș. Rizzi intră în locul lui Brendon.

Min. 77: Ocazie Argeș. După o centrare din corner, Brendon reia cu capul, dar peste poartă.

Min. 76: Ocazie Argeș. Jakolis pătrunde pe stânga și centrează în fața porții, Garita deviază, dar portarul Sava apără.

Min. 72: Ocazie Argeș. Jakolis e lansat perfect printre doi fundași adverși, dar nu poate trece mingea de colegul său, Garita, care era căzut în careu. Pentru că acesta a atins mingea, arbitrul a fluierat offside.

Min. 66: Două schimbări la CFR: Cvek intră în locul lui Muhar și Janga, în locul lui Yeboah.

Min. 62: Schimbare la FC Argeș: Garita intră în locul lui Celestine.

Min. 60: Ocazie CFR. Krasniqi șutează din afara careului, dar portarul boxează.

Min. 56: Peteleu (CFR Cluj) primește cartonaș galben.

Min. 46: Ocazie CFR. Primul șut pe poartă a campioanei vine abia acum, prin Muhar, din exteriorul careului, pe jos, dar portarul reține.

Min. 46: Două schimbări la CFR: Petrila intră în locul lui Fica și Krasniqi, în locul lui Bălan.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, CFR Cluj - FC Argeș 0-0.

Min. 19: Ocazie Argeș. După o centrare din corner, Celestine trimite cu capul, dar îl lovește pe Maglica, care degajează.

Min. 15: Ocazie Argeș. Biai șutează din afara careului, dar pe lângă poartă.

Min. 1: Începe meciul.

CFR Cluj: Sava - Bălan, Țîru, Kolinger, Peteleu - Braun, Muhar, Hoban, Fica - Maglica, Yeboah
Rezerve: Scufet, Manea, Burcă, Filip, Cvek, Petrila, Krasniqi, Bîrligea, Janga
Antrenor: Dan Petrescu

FC Argeș: Micle - Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Da Silva, Vianna - Crețu, Biai Rocha, Mezza Colli, Jakolis - Celestine
Rezerve: Micu, Njike, Oprescu, Ionuț Șerban, Moise, Tîrcoveanu, Bertrand, Rizzi, Garita
Antrenor: Bogdan Vintilă

Știrea inițală:

CFR Cluj - FC Argeș, LIVE VIDEO, 21:00, Digi Sport 1, în sferturile de finală ale Cupei României

CFR Cluj și FC Argeș se înfruntă de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1, în faza sferturilor de finală ale Cupei României.

Meciul CFR Cluj - FC Argeș poate fi urmărit și pe site-ul digisport.ro, cât și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Ambele formații nu au un moral bun înaintea meciului din Gruia. CFR Cluj a început play-off-ul SuperLigii cu două remize, în timp ce FC Argeș nu a mai câștigat un meci în campionat de 16 runde.

Ultima victorie oficială a piteștenilor, în afară de campionat, a fost chiar în Cupa României, în grupe, cu Universitatea Craiova, scor 2-1, în luna decembrie.

În cadrul sezonului regulat din Liga 1, cei de la CFR Cluj s-au impus în ambele dueluri cu piteștenii, scor 1-0 în deplasare și 3-1 pe teren propriu.

Câștigătoarea meciului CFR Cluj - FC Argeș o va întâlni în semifinalele Cupei României pe învingătoarea duelui Sepsi - CS Mioveni.

Dan Petrescu: "Mi-aş dori din tot sufletul să câştig şi eu acest trofeu"

La conferința de presă organizată înaintea partidei din Gruia, Dan Petrescu a spus că își dorește foarte mult să își treacă un nou trofeu în palmaresul personal, însă a recunoscut că nu va fi ușor.

Antrenorul CFR-ului a ținut să le atragă atenția jucătorilor săi asupra întâlnirii cu FC Argeș, pe care a numit-o mai dificilă decât cea cu FCSB, de la sfârșitul acestei săptămâni, din play-off.

Totodată, Petrescu s-a arătat îngrijorat și din cauza numeroaselor absențe de lot cu care se confruntă la această oră.

”Mi-aş dori din tot sufletul să câştig şi eu acest trofeu, mai ales că la CFR am câştigat doar campionatul, fără să câştig Cupa sau Supercupa. Când e un trofeu trebuie să joci mereu sută la sută. Noi am avut mereu prioritate campionatul, chiar dacă și Cupa ne-a interesat.

Mi-aş dori să trec de Argeş, şi apoi vorbim. Meciul acesta este mai greu decât cel cu FCSB, din punct de vedere al antrenorului. Jucătorii la meciul cu FCSB nu au nevoie de prea multă motivaţie.

Sunt mari probleme de lot. Meciul ăsta vine… Mai rău de atât nu se putea. Sunt îngrijorat. Nu poţi să bagi toţi jucătorii joi, pe ninsoare, şi duminică, peste două zile, să joci cu FCSB un meci foarte important. Cei care au jucat mai puţin trebuie să demonstreze şi ei că merită să fie aici, la CFR. Unii jucători care nu au jucat deloc o să joace mâine.

Boateng e accidentat, Camora e accidentat, Bordeianu e suuspendat, Deac e accidentat… Ei nu pot să joace nici măcar cu FCSB. Nu am ajuns în sferturi să jucăm aşa, să treacă timpul. Orice meci e important, dacă ieşim din Cupă rămâne campionatul. Trebuie să tratăm acest meci ca pe o finală”, a declarat Dan Petrescu.

Etichete: dan petrescu , sferturi cupa romaniei , cfr cluj fc arges

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată...

21
Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"
FC Schalke 04 v Galatasaray - UEFA Champions League Group D
Familia lui Schumacher a strâns 4.000.000 €. Bani pentru ”tratamente pe care nicio ființă umană nu le-a primit”
Formula 2 Grand Prix of Hungary
Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”
FOTBAL:CORVINUL HUNEDOARA-OTELUL GALATI, FINALA CUPEI ROMANIEI BETANO (15.05.2024)
Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri
Screenshot 2024-05-15 232704

L-au întors din drum: jucătorul cu 22 de trofee la Barcelona semnează și rămâne pe Camp Nou!
FC Barcelona, Barca RCD Mallorca. La Liga EA Sports match. Date 28 FC Barcelona shield and captain bracelet on Marc-Andr
Liderul galeriei FCSB-ului, dialog ”aprins” cu Adi Popa în direct: ”Ia actele” / ”Dacă țipi, nu înseamnă că ai dreptate”
adi popa
Luis Enrique a anunțat ”revoluția”, după plecarea lui Mbappe: ”Va fi foarte greu să joci pentru PSG”
luis-enrique
FOTBAL:CS MIOVENI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (12.12.2022)
Oficial Jucătorul așteptat cu un salariu de 14.000€ la CFR Cluj a rămas liber de contract
O femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”
CSA Steaua s-a folosit de marca FCSB! Dezvăluirile care-l vor înnebuni pe Talpan. „Gigi Becali să-i dea în judecată!"
Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie
Cum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes
Fustă foarte scurtă, top minuscul și cizme cu toc cui, atuurile vestimentare pe care mizează Alexandra Stan. Dans senzual pe Instagram
Corvinul Hunedoara, opera unui antrenor despre care se vorbește prea puțin
Guvernul anunță un nou sprijin pentru pensionari. Ce se întâmplă cu 5.000.000 de pensii?
ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate
Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO