Cupa României, ediția 2024/2025: noul regulament și calendarul complet
Screenshot 2024-04-23 232543
Exclusiv Corvinul se pregătește de finala Cupei României! Echipament special pentru meciul istoric cu Oțelul
andrei-vlad
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
Csikszereda Csikszereda
2 - 2 3 - 3 (d.p.) 6 - 5 (d.l.d.)
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Jo 01.11.2018 19:00

Csikszereda - Dinamo 3-3 (6-5 d.l.d). Final halucinant la Miercurea Ciuc! Moment greu de descris în cuvinte!

01.11.2018, 21:40

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Penultima echipă care se va califica în sferturile de finală ale Cupei României s-a va decis la Miercurea Ciuc, acolo unde Csikszereda a trecut de Dinamo după un meci nebun, decis la loviturile de departajare, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 și LIVE VIDEO pe digisport.ro și m.digisport.ro.

Csikszereda Miercurea Ciuc a produs surpriza optimilor Cupei României: a eliminat-o pe Dinamo la loviturile de departajare. Csikszereda a deschis după pauză, iar în minutul 52 conducea cu 2-0, prin reuşitele lui Majzik şi Magyari. Replica bucureştenilor nu a întârziat, iar Nistor a restabilit egalitatea cu o dublă.

În prelungiri, Neicuţescu i-a adus pe câini în avantaj, dar ciucanii au egalat prin Berde. La loviturile de departajare, Dinamo a ratat de şase ori, iar Delorge, care putea să o menţină pe Dinamo în joc, a ratat şi la repetare. Luni, Dinamo întâlneşte FC Voluntari, în timp ce pe 11 noiembrie are programat derby-ul cu FCSB.

VIDEO CU REZUMATUL PARTIDEI

• 121 l l

RATEAZĂ DINAMO și CSIKSZEREDA SE CALIFICĂ! Delorge ratează și ciucanii încep sărbătoarea! După câteva secunde bune arbitrul Antonie decide repetarea loviturii de pedeapsă și arată și un cartonaș roșu unui jucător al gazdelor, pentru proteste. Delorge ratează și de această dată și Csikszereda se califică în sferturile de finală ale Cupei României

• 121 l l

GOOOL CSIKSZEREDA! Înscrie Nagy

• 121 l l

RATEAZĂ DINAMO! Ciobotariu ratează șansa sa o califice pe Dinamo în sferturi și de nervi își rupe tricoul de pe el

• 121 l l

RATARE CSIKSZEREDA! Șutul lui Solymosy e parat de Muțiu

• 121 l l

RATEAZĂ DINAMO! Olteanu are șansa să o califice pe Dinamo, dar șutul său e apărat de portarul gazdelor

• 121 l l

RATEAZĂ DINAMO! Gicu Grozav încearcă o scăriță și trimite peste poartă!

• 121 l l

GOOOL CSIKSZEREDA! Bajko bate impecabil

• 121 l l

GOOOOL DINAMO! Katsikas transformă și Dinamo conduce cu 3-2 la loviturile de departajare

• 121 l l

RATARE CSIKSZEREDA! Muțiu apără lovitura de departajare executată destul de slab de Eder

• 120 fp2

Fluier final al reprizei secunde de prelungiri. Calificarea se decide la loviturile de departajare

• 115 g g

GOOOOL CSIKSZEREDA! GOOOL BERDE! Gazdele reușesc să egaleze la o fază fixă. Istvan Berde a reluat spectaculos și l-a învins pe Muțiu

• 112 cgr cgr

CARTONAȘ ROȘU CSIKSZEREDA! Aflat pe banca de rezerve, Magyari vede al doilea cartonaș galben pentru proteste și implicit pe cel roșu

• 111 s s

Modificare la Dinamo. Ricardo Grigore intră în locul lui Daniel Popa

• 106 g g

GOOOL DINAMO! GOOOL NEICUȚESCU! Introdus pe teren în prelungiri, Neicuțescu e lansat în adâncime, profită de o greșeală a lui Fabio, rămâne singur cu Bordas și înscrie

• 97 oc oc

OCAZIE DINAMO! Nistor centrează pentru Moldovean, care trimite plasat cu capul, dar portarul Bordas respinge în corner

• 91 sp1

A început prima repriză de prelungiri

• 90 fr2

Finalul timpului regulamentar. Csikszereda - Dinamo 2-2, după primele 90 de minute. Urmează două reprize de prelungiri

• 90 s s

Schimbare la gazde. Nagy intră în locul decarului Gyorgyi

• 87 oc oc

OCAZIE CSIKSZEREDA! Jabari trimite o torpilă de la 20 de metri, dar Muțiu o salvează pe Dinamo

• 84 cg cg

Magyari Szilard vede și el cartonașul galben

• 81 oc oc

OCAZIE DINAMO! Salomao are din nou o șansă uriașă să înscrie, dar îl ia la țintă pe portarul gazdelor din 8 metri

• 78 cg cg

Arthur Gyorgyi vede și el cartonașul galben

• 78 oc oc

OCAZIE CSIKSZEREDA! Jebari șutează de la marginea careului de 16 metri, dar Muțiu scoate de sub transversală

• 70 oc oc

OCAZIE DINAMO! Olteanu centrează pentru Salomao, dar reluarea din prima a acestuia la colțul scurt este respinsă de portarul gazdelor. După câteva secunde Salomao ajunge din nou în poziție de finalizare dar trage pe lângă poartă

• 68 cg cg

Csuros este avertizat după o intrare dură la mijlocul terenului

• 67 oc oc

OCAZIE DINAMO! Grozav scapă singur cu portarul gazdelor, dar șutul său este blocat și Dinamo ratează șansa de a trece în avantaj

• 66 oc oc

BARĂ MOLDOVEANU! Jucătorul lui Dinamo șutează de la 20 de metri, dar mingea lovește bara

• 64 oc oc

OCAZIE CSIKSZEREDA! Magyari a fost aproape să realizeze dubla, dar lovitura sa de cap s-a dus pe centrul porții

• 58 g g

GOOOOL DINAMO! GOOOL NISTOR! Decarul bucureștenilor reușește dubla cu un șut din afara careului. Balonul trimis de Nistor a fost și ușor deviat de un fundaș al gazdelor

• 55 s s

Schimbare la Dinamo. Iese Șerban și intră Salomao

• 53 g g

GOOOL DINAMO. Dinamoviștii revin în meci după ce Dan Nistor a înscris cu un șut puternic de la marginea careului.

• 52 g g

GOOOL CSIKSZEREDA! Magyari înscrie cu un șut suberb, de la marginea careului de 16 metri

• 48 g g

GOOOL CSIKSZEREDA! Adrian Majnik a transformat impecabil o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.

• 47 cg cg

Galben și pentru Sergio Hanca

Începutul reprizei secunde.

• 45 fr1

Pauză la Miercurea Ciuc.

• 45 cg cg

Primul avertisment al meciului e văzut de Vlad Olteanu, pentru un fault la mijlocul terenului

• 45 fm fm

Emoții în careul lui Dinamo. Fabio centrează în fața porții, Muțiu respinge greșit, dar pericolul este în cele din urmă îndepărtat

• 39 s s

Prima schimbare la Dinamo. Grozav intră în locul lui Gomelt, care pleacă direct la vestiare

• 38 fm fm

DINAMO CERE PENALTY! Guaru atinge mingea cu mâna în careul propriu de 16 metri, după un duel cu Denis Ciobotariu. Jucătorii lui Dinamo cer penalty, dar centralul lasă jocul să continue

• 33 oc oc

OCAZIE CSIKSZEREDA! Prima oportunitatea importantă de gol aparține gazdelor. Olteanu și Ciobotariu se încurcă reciproc în interiorul careului, mingea ajunge la Magyari Szilard, al cărui șut trece însă peste transversală

• 22 fm fm

Daniel Popa centrează pentru Ionuț Șerban, dar reluarea din prima a mijlocașului dinamovist trece mult peste poartă

• 12 fm

Start echilibrat de partidă la Miercurea Ciuc. Duelurile se desfășoară mai mult la mijlocul terenului

• 1 sr1 sr1

Start în partida de la Miercurea Ciuc. Dinamoviștii au avut lovitura de începere