gnahore
Video Dinamo - FC Voluntari 1-1. ”Câinii Roșii” au rămas pe loc direct retrogradabil. Ilfovenii, în afara ”zonei roșii”
parcalab-orac
Exclusiv Costel Orac, amintiri la 40 de ani distanță de la ”dubla” Dinamo - Liverpool din semifinalele CCE: ”A existat regretul”
patriche
Video Scandal în parcare! Ce i-a așteptat pe jucătorii lui Dinamo, după 1-1 cu Voluntari: jandarmii au apărut imediat
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
1 - 0
FCSB FCSB
Mi 10.02.2021 20:30

Dinamo - FCSB 1-0. "Câinii" își iau revanșa în derby și se califică în sferturile de finală ale Cupei României

10.02.2021, 22:20

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Dinamo a câștigat derby-ul cu FCSB, scor 1-0, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

FCSB, cu multe schimbări în echipa de start, a semnat cea mai mare ocazie a primei reprize prin Oaidă, în minutul 33, când a șutat greșit după ce a fost lăsat în poziție ideală de Niță. Tot Niță a fost cel care a cerut penalty cu un minut înainte de pauză, după un duel cu Nepomuceno.

Dinamo a dat lovitura în minutul 55, când Adam Nemec a înscris unicul gol al meciului. Masivul atacant slovac a fost găsit liber în careu la centrarea lui Anton și a înscris cu capul.

FCSB, care făcuse trei schimbări la pauză, a alergat după egalare, însă Coman, Vukusic și Oaidă au ratat ocazii importante, iar Eșanu a avut o prestație excelentă.

S-a terminat 1-0 pentru Dinamo, care elimină deținătoarea trofeului și se califică în sferturile de finală ale Cupei României, acolo unde au ajuns deja Dunărea Călărași, Petrolul, Chindia Târgoviște și Universitatea Cluj.

VIDEO Rezumatul meciului Dinamo - FCSB 1-0

Știrea inițială

Meciul dintre Dinamo și FCSB poate fi urmărit, de la ora 20:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

După înfrângerea din campionat, scor 0-1, ”câinii” lui Jerry Gane vor să își ia revanșa în Cupa României, tot pe teren propriu. Din 2003 până în prezent, cele două echipe s-au întâlnit de șapte ori în Cupă, iar statistica este de partea echipei lui Toni Petrea. Patru victorii a bifat FCSB-ul în fața lui Dinamo în Cupă, iar trei meciuri s-au încheiat la egalitate.

Întăriri pentru Jerry Gane înainte de derby: un mijlocaș și un portar

Dinamo și-a întărit lotul cu doi jucători străini, chiar înainte de meciul cu rivala FCSB din Cupa României. Primul transfer este portarul norvegian Gudmund Kongshavn (30 de ani), iar a doua mutare realizată de ”câini” este împrumutul mijlocașului suedez Jonathan Morsay de la Chievo Verona.

”Îmi pare rău că nu avem suporteri, cum nici astăzi nu am avut parte de suporteri. Le spun în continuare să aibă încredere în noi, ați văzut că echipa a dat tot ce poate, dă tot ce poate la fiecare meci. Sper să avem și rezultate pozitive pe viitor”, a fost mesajul transmis de Gane către suporteri, după eșecul cu Universitatea Craiova.

În șaisprezecimi, Dinamo a trecut de Viitorul cu 3-0, iar FCSB a trecut mai departe după ce a câștigat cu același scor, dar la ”masa verde”, meciul cu Gloria Buzău.

Petrolul a obținut ieri calificarea în faza următoare a competiției, unde s-a mai calificat și Dunărea Călărași, după ce Turris s-a retras din competițiile organizate de FRF.

• 90

4 minute suplimentare.

• 89 s s

Schimbare la Dinamo: iese Nepomuceno, intră Mihaiu.

• 85 oc oc

Olaru trage de la distanță, dar Eșanu se întinde și respinge în corner.

• 81 cg cg

Cartonaș galben pentru Florin Tănase.

• 80 s s

Schimbare la Dinamo: iese Răuță, intră Achim.

• 77 oc oc

Oaidă primește la marginea careului de la Tănase și șutează în diagonală, însă Eșanu prinde.

• 75 oc oc

Vukusic primește excelent în careu de la Tănase, croatul întârzie să ia o decizie, îi centrează lui Coman, care trimite slab cu capul.

• 71 oc oc

Coman șutează din lovitură liberă, de la mare distanță, dar Eșanu prinde fără probleme.

• 69 s s

Schimbare la Dinamo: iese Anton, intră Gol.

• 66 s s

Schimbare la FCSB: iese Nedelcu, intră Vukusic.

• 58 s s

Schimbare la FCSB: iese Niță, intră Ovidiu Popescu.

• 55 g g

GOL Dinamo! Anton centrează din lovitură liberă, iar Nemec trimite puternic cu capul, fără șansă pentru Vlad.

• 50 oc oc

Nemec îl lasă singur cu portarul pe Morsay, suedezul trage în Vlad, iar din a doua încercare trimite paralel cu poarta.

• 48 oc oc

Anton scoate excelent la Nemec, șutul atacantului este deviat și se duce peste poartă.

• 47 cg cg

Cartonaș galben pentru Morsay.

• 46 cg cg

Cartonaș galben pentru Sorescu.

Începe repriza secundă!

Schimbare la Dinamo: iese Gueye, intră Morsay.

Schimbare la FCSB: iese Vînă, intră Coman.

Schimbare la FCSB: iese Șut, intră Olaru.

Schimbare la FCSB: iese Buziuc, intră Tănase.

Pauză: Dinamo - FCSB 0-0.

• 45 cg cg

Șut este avertizat.

• 44 oc oc

Niță pătrunde în careu și cere un penalty după un duel cu Nepomuceno, însă Hațegan nu dictează nimic.

• 38 cg cg

Nepomuceno este avertizat pentru un fault asupra lui Haruț.

• 33 oc oc

Niță avansează excelent în flancul stâng, trece de Sorescu și îi pasează excelent lui Oaidă, care trimite departe de poartă din poziție excelentă.