FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Foto Rana groaznică a lui Romario Benzar. Imaginea din interior vă poate afecta emoțional
Video&Foto Jucătorii lui FC Botoșani ”au plătit greu” victoria cu Dinamo. Ce ”cadouri” au primit din partea rivalilor
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
Botoşani Botoşani
2 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Mi 09.05.2018 18:00

FC Botoşani - CS U Craiova 2-1. Oltenii s-au calificat în finala Cupei României grație victoriei din tur

09.05.2018, 16:28

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Pentru prima oară în ultimii 18 ani, Craiova are o echipă în finala Cupei României. Oltenii au fost învinși cu 2-1 la Botoșani, dar merg în ultimul act grație succesului la scor din tur.

După 5-1 în tur, oltenii au primit gol la Botoşani după 13 minute, de la Axente. Un minut mai târziu, gazdele au marcat din nou, dar reuşita lui Roman a fost anulată pentru fault în atac. Mitriţă a egalat după o oră de joc şi gândurile oltenilor zburau spre finala de pe Arena Naţională.

Scorul final, 2-1 pentru Botoşani, a fost stabilit de Golubovic, la o gafă în apărarea echipei lui Mangia. După 6-3, scor general, Craiova îşi aşteaptă adversarul din finala Cupei. La Mediaş, Hermanstadt are de apărat avantajul de un gol din tur, în direct la Digi Sport, mâine, de la ora 20:00.

• 90 fr2 fr2

Final de meci la Botoșani. Gazdele s-au impus cu 2-1, dar în finală va merge CS U Craiova. Oltenii au câștigat cu 5-1 în turul de pe Oblemenco

• 86 s s

Ultima schimbare la Craiova. Martic intră în locul lui Gustavo

• 82 oc oc

Burcă se desprinde din marcaj, la o fază fixă și reia cu capul, dar Mitrovic este la post și respinge în corner

• 80 s s

Dublă schimbare și la Botoșani. Roman și Plămadă sunt înlocuiți de Serediuc și Tincu

• 73 s s

Dublă schimbare la oaspeți. Burlacu și Popov îi înlocuiesc pe Mitriță și Răzvan Popa

• 72 cg cg

Plămadă vede și el cartonașul galben

• 71 oc oc

Gazdele sunt din nou aproape de gol.Roman a căutat colțul lung cu un șut din marginea careului de 6 metri, dar tabela rămâne nemodificată și de această dată

• 70 oc oc

Minutul și ocazia pentru gazde. După un atac prelungit al botoșănenilor, mingea a ajuns la Rodriguez, la marginea careului de 16 metri. Șutul din prima al mijlocașului a trecut puțin pe lângă bară

• 69 oc oc

Ocazie importantă pentru gazde. Burcă a ajuns în careu la o lovitură liberă și a trimis cu capul, puțin peste transversală

• 66 g g

GOOOOL BOTOȘANI! GOOOL GOLUBOVIC! Intrat pe teren de câteva minute, fostul atacant al FCSB-ului l-a învins pe Mitrovic cu un lob, de la 16 metri. Mingea a ajuns la atacantul gazdelor după o eroare uriașă a lui Kelic

• 64 cg cg

Mihai Roman este și el avertizat

• 63 fm fm

Golofca a căzut în careu după un duel cu Kelic și a cerut lovitură de la 11 metri. Centralul a lăsat jocul să continue

• 62 s s

Prima modificare în tabăra gazdelor. Golubovic a intrat pe teren în locul lui Axente

• 61 g g

GOOOOL CS U CRAIOVA! GOOOL MITRIȚĂ! Jucătorul oltenilor a restabilit egalitatea, cu un șut la colțul lung, după o acțiune personală

• 59 cg cg

Încă un avertisment în tabăra oaspeților. Briceag este cel care îl vede

• 57 oc oc

Încă o oportunitate de gol pentru gazde. Axente a centrat în fața porții pentru Moruțan. Decarul moldovenilor i-a luat fața unui fundaș și a lovit balonul cu capul, dar mingea n-a găsit spațiul porții

• 56 cg cg

Rodriguez este și el avertizat pentru un fault dur la centrul terenului

• 52 cg cg

Răzan Popa vede și el cartonașul galben. Este al doilea jucător avertizat din tabăra oaspeților

• 51 fm fm

GOL ANULAT BOTOȘANI! Moldovenii au mai înscris o dată, prin Golofca, dar reușita a fost corect anulată pentru ofsaid

• 46 sr2 sr2

A început repriza secundă. Nicio modificare la pauză în cele două formații

Final de primă repriză la Botoșani. Gazdele conduc cu 1-0 grație reușitei semnate de Axente

• 43 fm fm

Gazdele continuă să pună presiune la poarta lui Mitrovic. Roman a centrat pentru Golofca, acesta a sărit însă pe sub balon. Mingea a ajuns la Mușat, dar șutul său a trecut pe lângă poartă

• 41 fm fm

Moruțan l-a încercat pe Mitrovic cu un șut de la 25 de metri, portarul oaspeților a reținut

• 40 oc oc

Mușat a recuperat o minge în flancul stâng al moldovenilor, a centrat în careu pentru Moruțan, dar decarul gazdelor a luftat. Mingea a ajuns la Roman, dar șutul acestuia a fost blocat

• 35 cg cg

Portarul Mitrovic este avertizat pentru trageri de timp

• 26 cg cg

Burcă este avertizat pentru un fault dur asupra lui Gustavo

• 22 oc oc

Moruțan se află într-o formă excelentă. E cel mai activ om al gazdelor. De această dată a centrat în fața porții pentru Axente, dar Mitrovic a ieșit și a respins

• 15 oc oc

GOL ANULAT BOTOȘANI! Moldovenii înscriu din nou, prin Mihai Roman, dar reușita e anulată de centralul Marcel Bîrsan. Arbitrul a fluierat un fault în atac al marcatorului golului la portarul oaspeților, motivând că Roman a lovit mingea când aceasta se afla în brațele lui Mitrovic

• 13 g g

GOOOOOL FC BOTOȘANI! GOOOL AXENTE! Atacantul gazdelor a trimis mingea în poarta goală, din 6 metri, după un slalom a lui Moruțan, care a trecut în viteză de 3 oameni ai gazdelor

• 12 fm fm

Golfca încearcă un șut din prima, de la 17 metri, după o acțiune personală a lui Moruțan. Mingea a trecut peste transversala porții oltene

• 10 fm fm

Moldovenii s-au aflat la conducerea jocului în primele 10 minute ale partidei, dar fară să pună în pericol poarta apărată de Mitrovic

• 1 sr1 sr1

A început returul din semifinalele Cupei României dintre Botoşani şi Craiova. Oltenii au un avantaj consistent după victoria din tur, 5-1.