bucurie 1
Video Corvinul a produs surpriza! De când nu mai jucase o echipă de Liga 2 în finala Cupei României
florin maxim
Video Florin Maxim, discurs de mare campion după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Live Video&Text Univ. Craiova - CFR Cluj 0-0, ACUM pe DGS 1. Meci decisiv pentru ardeleni: un eșec = OUT din lupta pentru locul 2
LIVE Fotbal Club

Video FC Botoșani - CSM Poli Iași 1-1, 3-2 după prelungiri. Botoșănenii sunt în semifinalele Cupei

13.03.2018, 20:10

FC Botoșani - CSM Poli Iași // FC Botoșani este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României, însă după un meci maraton cu CSM Poli Iași, care a avut nevoie de prelungiri. Partida a fost, inițial, programată pe 28 februarie, însă a fost amânată din cauza zăpezii.

botosani bun
FC Botoșani e ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Pe o ploaie sâcâitoare și pe un teren îmbibat de apă, ieșenii nu au avut nicio ocazie în prima repriză, în care botoșănenii au fost aproape de gol de câteva ori. După cinci minute de joc, Roman a trimis o centrare perfectă pentru Golofca, însă voleul său a trecut puțin pe lângă poartă.

Tot Golofca a stat și la originea următoarei ocazii, însă de această dată a fost la serviciu, iar Golubovic la finalizare, numai că lovitura de cap a bosniacului a trecut peste. Oaidă, Roman și Achim au ratat și ei șanse bune, însă la pauză s-a intrat cu un scor alb.

Repriza secundă a început tot cu botoșănenii în atac. Golofca și Roman au ratat în aceeași fază, iar mingea trimisă cu capul de Achim nu a nimerit spațiul porții. Prima șansă a ieșenilor a venit abia în minutul 53, când brazilianul Jo l-a pus la grea încercare pe portarul Pap, care a respins in-extremis.

Cea mai mare ocazie a meciului le-a aparținut tot botoșănenilor, prin Golubovic, care nu l-a putut învinge pe Rusu dintr-un metru. Tincu a avut și el o șansă de gol. Ajuns în careul advers, fundașul gazdelor a lovit defectuos o minge, iar Rusu s-a repliat și a reținut din picioarele sale.

Golul a venit tocmai în minutul 89 și a picat în plasa porții ieșenilor. De această dată, Golubovic nu a mai ratat ținta și s-a aflat la locul potrivit după cornerul executat de Roman. Doar un minut s-au bucurat botoșănenii. Cel mai în formă jucător al ieșenilor, căpitanul Andrei Cristea, care a intrat pe parcurs, l-a învins pe Pap din interiorul careului și a trimis meciul în prelungiri.

Imediat după reluare, Platini l-a ținut în careu pe Cucu, iar arbitrul George Găman a arătat punctul cu var. Mihai Roman, executantul de serviciu al botoșănenilor, a transformat lovitura de pedeapsă. Câteva minute mai târziu, același Andrei Cristea le-a mai dat un gol oamenilor lui Costel Enache. Cioinac a executat o lovitură liberă de la distanță, Pap a respins în transversală, iar mingea a ajuns la Cristea, care a trimis printre picioarele portarului.

Egalată din nou, echipa lui Enache a primit un cadou nesperat în minutul 109, de la portarul advers, care l-a secerat în careu pe Mihai Roman. Penalty-ul a fost transformat de Axente, care a marcat cu emoții și a stabilit scorul final, 3-2, deși ieșenii au mai trecut de două ori pe lângă gol la ultimele faze ale meciului.

Astfel, FC Botoșani obține prima calificare din istoria echipei în semifinalele Cupei României. A fost a treia victorie a botoșănenilor în derby-ul moldav cu CSM Poli Iași, care are cinci victorii, iar alte cinci partide au fost remize.

Botoșănenii, care n-au mai pierdut pe teren propriu din decembrie (0-3 cu FCSB), vor afla cu cine vor juca în semifinale, miercuri, de la ora 13:00. Celelalte echipe calificate sunt Gaz Metan Mediaş, Hermannstadt şi CS U Craiova.

MIN. 123 (PRELUNGIRI) - Ieșenii mai ratează două ocazii mari chiar la ultimele faze ale meciului, prin Frăsinescu și Zaharia, însă botoșănenii scapă fără gol primit și se califică, în premieră, în semifinalele Cupei, acolo unde mai sunt Mediaş, Hermannstadt şi Craiova.

MIN. 110 (PRELUNGIRI) - GOOOOL BOTOȘANI. Axente transformă, cu emoții, lovitura de peseapsă și botoșănenii trec din nou la conducere.

MIN. 109 (PRELUNGIRI) - Penalty Botoșani. Mihai Roman scapă singur spre poartă, după o pasă a lui Cucu, Rusu iese din poartă și îi ia picioarele, iar Găman arată din nou punctul cu var

MIN. 106 (PRELUNGIRI) - GOOOOOL Iași. Cioinac execută o lovitură liberă de la distanță, Pap respinge în transversală, mingea ajunge la Andrei Cristea, care trimite printre picioarele portarului.

MIN. 90+4 (PRELUNGIRI) - GOOOOOL Botoșani. Mihai Roman, executantul de serviciu al botoșănenilor, transformă lovitura de pedeapsă

MIN. 90+3 (PRELUNGIRI) - Penalty pentru BOTOȘANI. Platini îl ține de tricou pe Cucu în careu, iar arbitrul George Găman arată punctul cu var

MIN 90 - Punct final al primelor 90 de minute. Se intră în prelungiri.

MIN 90 - GOOOOOOL IAȘI! - Avantajul gzdelor nu a ținut mult. Cel mai în formă jucător al ieșenilor, căpitanul Andrei Cristea, care a intrat pe parcurs, l-a învins pe Pap din interiorul careului.

MIN 89 - GOOOOOOL BOTOȘANI! - După un corner bătut de Roman, Golubovic se află la locul potrivit și trimite mingea în poarta lui Rusu.

MIN 73 - Ocazie mare Botoșani. Golofca pătrunde în careu, întoarce mingea până la fundașul Tincu, ajuns în careul advers, însă acesta a lovit defectuos, iar Rusu reține

MIN. 57 - Ocazie uriașă Botoșani. Golubovic a urmărit o minge trimisă de Golofca și respinsă greșit, în față, de Rusu, însă atacantul Botoșaniului nu l-a putut învinge pe portarul ieșenilor dintr-un metru. A fost cea mai mare șansă a meciului

MIN. 53 - Ocazie Iași - Jo îl pune la încercare pe Pap, dintr-o lovitură liberă, însă portarul de la FC Botoșani se întinde și respinge. A fost, practic, cea mai mare ocazie a ieșenilor

MIN. 50 - Ocazie Botoșani. Acsinte centrează, iar Achim trimite cu capul, din careu, dar nu nimerește poarta

MIN. 48 - Ocazie Botoșani. Botoșănenii încep în forță repriza secundă, la fel ca pe prima. Golofca, din poziție centrală, șutează direct în brațele lui Rusu. Faza continuă, mingea ajunge la Roman, care trimite la colțul lung, puțin pe lângă

MIN. 45 - Final de primă repriză. Cele două echipe intră la cabine cu un scor alb pe tabelă. Ieșenii n-au avut nicio ocazie

MIN. 45 - Jo Santos, de la CSM Poli Iași, primește cartonașul galben după un duel cu Ungurușan. Brazilianul l-a lovit cu cotul în gură pe fundașul botoșănenilor și i-a spart buza.

MIN. 38 - Ocazie Botoșani. După un corner, Burcă prelungește până la Achim, aflat în careu, acesta întoarce mingea, însă colegii săi nu-i înțeleg intenția, bâlbâind o minge, iar Iașiul scapă fără gol.

MIN. 37 - Ocazie Botoșani. Roman pătrunde în centru și șutează din marginea careului la o palmă de poartă

MIN. 35 - Ocazie Botoșani. Botoșănenii își încearcă norocul și prin șuturi de la distanță, pe un asemenea teren. Execuția lui Oaidă a trecut însă la un metru de poarta ieșenilor

MIN. 27 - Ocazie FC Botoșani. Golofca centrează de pe partea stângă, iar Golubovic trimite cu capul pe lângă poarta apărată de Rusu

MIN. 5 - Ocazie mare FC Botoșani. Golofca trimite, din prima, puțin pe lângă poartă, după centrarea perfectă a lui Roman, de pe partea dreaptă.

MIN. 1 - A început meciul. Lovitura de start au avut-o gazdele. La Botoșani plouă, iar terenul e îmbibat cu apă

ECHIPELE DE START:

FC Botoșani (4-2-3-1): Pap - Ungurușan, Burcă, A. Miron, Acsinte - Tincu, Oaidă - M. Roman, V. Achim, Golofca - Golubovic
Rezerve: Cobrea, Plămadă, Mușat, St. Cucu, L. Fulop, Moruțan, Acsente
Antrenor: Costel Enache

CSM Poli Iași (4-2-3-1): Rusu - Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Bădic - Chelaru, Qaka - Platini, Jo Santos, Pedro Mendes - Kizito
Rezerve: Kelava, Mihăescu, Al. Zaharia, Jagodinskis, A. Sin, Panțîru, An. Cristea
Antrenor: Flavius Stoican

Etichete: cupa romaniei , botosani iasi , live video botosani iasi , live stream botosani iasi , sferturi de finala cupa romaniei

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali

Foto Cum a fost surprins Ianis Hagi la antrenamentul lui Alaves, după ce a fost lăsat pe bancă 3 meciuri la rând
ianisss
A fost ”Calul Troian”? Un ex-FCSB-ist, cel mai slab jucător al Rapidului din play-off
Fotbalistii rapidisti Razvan Constantin Oaida, Sebastian Andrei Borza, Paul Alexandru Iacob,Phillipe Razvan Onea, Alexan
Record! A bătut cu 8-0 și a devenit prima echipă cu peste 100 de goluri în acest sezon
2023/2024
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Video Oțelul - ”U” Cluj 2-1. Gălățenii au dat lovitura în minutul 90 și vor juca finala Cupei României cu Corvinul

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”