Football Federation press conference, Bucharest, Romania - 26 Apr 2023
Răzvan Burleanu a scos în față cifrele, după ce formatul Cupei României a fost criticat
428599942_375013858635729_1380334659624832462_n
Rapid a câștigat Cupa României la volei în fața rivalei de la CSA Steaua
chicpiu
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”
Digi Sport Special
Hermannstadt Hermannstadt
2 - 3
Viitorul Viitorul
Ma 26.02.2019 20:00

Hermannstadt - Viitorul 2-3. Supergolul lui Eric îi trimite pe constănțeni în semifinalele Cupei României

26.02.2019, 20:12

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Fără opt dintre titularii obișnuiți, Viitorul a început perfect la Piteşti sfertul de finală al Cupei, cu Hermannstadt. Acsinte l-a faultat pe Calcan, iar arbitrul a acordat penalty pentru echipa lui Hagi. După ce a primit îngrijiri medicale după o lovitură la cap, Niga a fost învins de la 11 metri de căpitanul constănțenilor, Achim.

Portarul sibienilor a intervenit excelent la ocazia lui Casap, dar nu a mai avut ce să facă în minutul 41, când Rivaldinho și-a trecut în cont primul gol în tricoul Viitorului. Sibienii au început mai bine repriza a doua - Offenbacher a nimerit bara. În urma unui corner, Achim a trimis în propria poartă.

Echipa lui Miriuţă a primit penalty în minutul 71, când Tsoumou a fost faultat în careu. Tot el a transformat şi a egalat la 2. Doar cinci minute au sperat sibienii. Eric a înscris golul calificării după o fază în care și-a dovedit tehnica. De bucurie, imediat după reușita brazilianului, Gică Hagi a alergat către antrenorul gazdelor, Vasile Miriuță, pe care l-a îmbrăţişat.

20:00 AFK Csikszereda – U Craiova, în direct la Digi Sport 1

Toate partidele sunt în direct la Digi Sport 1.

• 90 fr2

Final de meci. Viitorul este prima echipă calificată în semifinale.

• 81 s s

Ghiță intră în locul lui Boboc.

• 77 g g

GOOOOOL Viitorul! Brazilianul Eric intră în careu, driblează tot ce întâlnește în cale și ăși aduce echipa în avantaj cu un supergol.

• 72 g g

GOOOOOL Hermannstadt! Tsoumou transformă lovitura de pedeapsă.

• 71 p p

Penalty Hermannstadt! Artean îl faultează în careu pe Tsoumou, iar Horațiu Feșnic arată punctul cu var.

• 63 g g

GOOOOOL Hermannstadt! După un corner, Achim trimite mingea în propria poartă.

• 62 s s

Tîrcoveanu intră în locul lui Mățan.

• 60 oc oc

Bară Hermannstadt. Offenbacher, intrat pe teren de câteva secunde, șutează tare de la marginea careului, iar mingea nimerește bara.

• 57 cg cg

Kuipers primește cartonaș galben.

• 52 oc oc

Ocazie mare a Viitorului. Boboc pasează de pe dreapta, Eric lasă mingea pentru Calcan, care șutează de la marginea careului, însă Niga respinge spectaculos.

• 46 s s

Lendric e înlocuit de Abdurahimi

• 46 s s

Rivaldinho este înlocuit cu Eric.

Începe repriza secundă.

• 45 fr1

E pauză la Pitești. Hermannstadt - Viitorul 0-2.

• 41 g g

GOOOOL Viitorul! "Un-doi" superb între Mățan și Rivaldinho. După șutul lui Mățan, care se duce într-un adversar, mingea ricoșează la Rivaldinho, care nu-l iartă pe Niga.

• 30 cg cg

Lendric primește cartonaș galben.

• 29 oc oc

Rivaldinho îl pune la încercare pe Niga cu un șut de la aproape 30 de metri, dar execuția este destul de slabă, iar portarul sibienilor reține.

• 27 cg cg

Dumitriu primește cartonaș galben.

• 13 oc oc

Casap trimite o centrare înșelătoare, care se duce direct pe poartă, însă Niga respinge greu de sub transversală.

• 6 g g

GOOOOL Viitorul! Vlad Achim transformă, cu emoții, lovitura de pedeapsă, după ce Toma Niga a fost aproape să apere.

• 4 cg cg

Acsinte primește cartonaș galben după ce l-a faultat în careu pe Calcan.

• 3 p p

Penalty Viitorul. Calcan primește o pasă de la Mățan, intră în careu și e prins între Acsinte și Stoica. Arbitrul arată penalty. În cădere, Calcan l-a atins cu crampoanele pe portarul sibienilor, Toma Niga, care are nevoie de îngrijiri.

Începe primul meci din sferturile de finală ale Cupei României.