Screenshot 2024-04-23 232543
Exclusiv Corvinul se pregătește de finala Cupei României! Echipament special pentru meciul istoric cu Oțelul
dorinel-alonso
Dorinel Munteanu s-a comparat cu Xabi Alonso, după calificarea în finala Cupei României
News Alert Daniel Niculae, urmărit penal în ”Dosarul Pyro”. Ce acuzații i se aduc președintelului de la Rapid
Fotbal Club
Politehnica Iași Politehnica Iași
2 - 2 2 - 2 (d.p.) 3 - 5 (d.l.d.)
Viitorul Viitorul
Ma 30.10.2018 21:45

Poli Iaşi - Viitorul 2-2, 3-5 d.l.d. Moldovenii au egalat în 10 oameni, dar au ratat calificarea în sferturile Cupei

30.10.2018, 23:50

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Viitorul s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei României. Echipa lui Gică Hagi a condus cu 2-0 la Iaşi, dar moldovenii au revenit şi cu un om în minus. Au cedat abia la loviturile de departajare.

După şase victorii la rând cu Poli Iaşi, constănţenii credeau că au rezolvat calificarea în sferturi încă din prima repriză.

Coşmarul moldovenilor, Ianis Hagi, a scos şi a transformat un penalty. A fost al cincilea gol contra lui Poli în 2018.

Măţan a făcut 2-0 până la pauză, cu o execuţie spectaculoasă, dar Sanoh a redus din diferenţă la zece minute după reluare.

Intrat pe teren imediat după reuşita de 1-2, Andrei Cristea a fost eliminat direct, în urma unui schimb de replici cu arbitrul Bîrsan, la o fază la care a cerut penalty.

Şi în inferioritate, gazdele au reuşit egalarea, prin Frăsinescu. Elevii lui Stoican au rezistat până la loviturile de departajare.

Acolo, Ndongala a fost singurul care a ratat şi Viitorul s-a calificat în sferturile Cupei României.

• 121 l l

5-3 Viitorul! Houri a trimis impecabil, aproape în vinclu, şi constănţenii merg în sferturile de finală ale Cupei României.

• 121 l l

4-3 Viitorul! Prima ratare. Probabil decisivă. Ndombala a tras în bară.

• 121 l l

4-3 Viitorul! A bătut perfect Casap.

• 121 l l

3-3! Continuă execuţiile fără greşeală. A marcat Bădic.

• 121 l l

3-2 Viitorul! A marcat şi Achim, fără emoţii.

• 121 l l

2-2! Qaka a executat perfect, la semiînălţime şi în plasa laterală.

• 121 l l

2-1 Viitorul! Ciobani a transformat fără emoţii.

• 121 l l

1-1! Platini a executat la rândul său excelent.

• 121 l l

1-0 Viitorul! Ianis Hagi a executat impecabil.

• 120 fp2

FINALUL PRELUNGIRILOR! Echipa calificată se va decide la loviturile de departajare.

• 117 cg cg

Cartonaş galben primit de Rusu.

• 106 sp2

A început a doua repriză a prelungirilor.

• 105+1 fp2

S-a terminat prima repriză a prelungirilor.

• 96 s s

A patra modificare şi la oaspeţi. Houri a intrat în locul lui Mladen.

• 95 oc oc

Ocazie Viitorul! Prima şansă din prelungiri a aparţinut constănţenilor. Voduţ nu a putut înscrie în poarta goalsă, după ce a driblat şi portarul.

• 91 s s

Schimbare la gazde. Flavius Stoican a profitat de schimbarea suplimentară din prelungiri şi l-a introdus pe Bădic în locul lui Sanoh, accidentat.

• 91 sp1

Au început prelungirile.

• 90+4

FINALUL PRIMELOR 90 DE MINUTE! Viitorul a condus cu 2-0 la pauză, dar gazdele au revenit spectaculos după pauză, deşi au un om mai puţin, astfel că echipa calificată se decide în prelungiri.

• 88 cg cg

Cartonaş galben primit de Rus.

• 81 s s

Schimbare la Viitorul. Casap a intrat în locul lui Iacob.

• 80 cg cg

Portarul de rezervă al moldovenilor, Cobrea, a primit cartonaş galben.

• 75 g g

GOOOOOL Poli Iaşi, 2-2! La scurt timp după ce au rămas în 10 oameni, gazdele au egalat. Frăsinescu a sărit excelent şi a trimis cu capul în poartă, după o lovitură liberă.

• 74 cg cg

Cartonaş galben primit de Iacob.

• 72 cr cr

Poli Iaşi, în 10! Andrei Cristea şi-a ieşit din fire şi a reacţionat nervos, primind direct cartonaşul roşu.

• 72 oc oc

Ocazie Poli Iaşi! Abia intrat pe teren, Ndongala a luat o fază pe cont propriu şi a tras periculos, dar pe mijlocul porţii. Buzbuchi a respins în faţă, dar Patrick Petre şi Andrei Cristea nu au puttu înscrie din apropiere. Moldovenii au cerut penalty, însă Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue.

• 68 s s

Ultima modificare la moldoveni. Ndongala l-a înlocuit pe Cioinac.

• 68 s s

O primă schimbare şi la Viitorul. A intrat Boboc, a ieşit Măţan.

• 56 s s

A doua modificare la Poli Iaşi. Platini i-a luat locul lui Enoh.

• 56 s s

Prima schimbare la gazde. Andrei Cristea a intrat în locul lui Zaharia.

• 55 g g

GOOOOOL Poli Iaşi, 1-2! Moldovenii au revenit în meci, datorită lui Sanoh, care a înscris simplu, din apropiere, după ce Buzbuchi a respins iniţial şutul lui Enoh.

• 53 oc oc

Ocazie Poli Iaşi! Enoh putea relansa meciul, dar, după o pasă excelentă promită de la Cioinac, a tras în plasa laterală, din întoarcere.

PAUZĂ LA IAŞI! Viitorul conduce cu 2-0, datorită golurilor înscrise de Ianis Hagi, din penalty, şi Măţan.

• 45+1 fm fm

Gol anulat Poli Iaşi! gazdele au reuşit să marcheze, prin Enoh, dar atacantul modlovenilor se afla în offside şi golul său nu a fost acordat.

• 39 g g

GOOOOOL, 2-0 Viitorul! la a treia încercare, Măţan a reuşit să marcheze. A făcut-o cu o execuţie din foarfecă, din apropiere, după ce Rusu a respins în faţă şutul trimis din unchi de Ciobanu.

• 33 oc oc

Ocazie Viitorul! Constănţenii se puteau desprinde, dar şutul lui Măţan a fost pe direcţia portarului, care a reuşit să respingă.

• 24 cg cg

Cartonaş galben primit de Frăsinescu.

• 16 cg cg

Cartonaş galben primit de Mihalache.

• 15 gp gp

GOOOOOL, 1-0 Viitorul! Ianis Hagi a executat impecabil lovitura de la 11 metri şi a deschis scorul.

• 13 p p

Penalty pentru Viitorul! Ianis hagi a fost faultat în careu de Sin.

• 12 oc oc

Ocazie Viitorul! O nouă şansă irosită de oaspeţi, prin De Nooijer, care a tras peste din poziţie ideală.

• 2 oc oc

Ocazie Viitorul! Oaspeţii au început tare şi au fost aproape de gol încă din primul minut, prin Măţan. Portarul gazdelor, Rusu, a reuşit să respingă şi faza s-a terminat doar cu un corner.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.