FOTBAL:FCSB-FC VOLUNTARI, LIGA 1 CASA PARIURILOR (6.03.2022)
”Avem cel mai mic buget din SuperLiga”. N-a mai răbdat și a spus totul în direct
FC Universitatea U Cluj v Chindia Targoviste - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 13 May 2023
Dan Nistor, ”distrus” după ce U Cluj a ratat finala Cupei României: ”E foarte mare suferinţa. E dureros”
FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023
Exclusiv S-a aflat verdictul în cazul lui Florinel Coman. Dorința fotbalistului înaintea meciului cu Farul
Liga Digi Sport

Rapid - Astra 2-3. Giurgiuvenii s-au impus în prelungiri și vor lupta cu CFR Cluj pentru un loc în finală

29.11.2012, 09:43

Astra s-a calificat pentru a treia oară în istorie în semifinalele Cupei României Timișoreana, după un meci dramatic, în Giuleşti.

bucurie astra
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

În minutul 4, Fatai i-a aşezat mingea pentru şut lui Budescu. Atacantul l-a învins pe Albuţ, iar giurgiuvenii au ajuns la a 15-a partidă consecutivă în care marchează. A urmat ratarea încredibilă a lui Pancu din doar 8 metri. (11). Galeria Rapidului a aprins torţele în tribune, în timp ce favoriţii lor au fost salvaţi de ieşirea kamikaze a lui Albuţ din propriul careu, care a fost și la un pas de a fi eliminat.

La poarta cealaltă, Silviu Lung a parat execuţia lui Grigorie. Albuţ a fost din nou de netrecut la aceeaşi fază în faţa lui Budescu şi Fatai. În minutul 49, Fatai a fost mai rapid decât Pavlovic şi a dublat avantajul giurgiuvenilor. Tot nigerianul a fost aproape de gol dar a semnat ratarea meciului. Minutul 65 a adus golul de 2-1 reuşit de Oros printr-o execuţie imparabilă. Ioniţă l-a pus la încercare pe Silviu Lung şi a anunţat golul egalizator. Bărboianu a deviat nefericit mingea în propria poartă, în minutul 74.

Pancu (83) şi Ivanovski (86) au încercat să închidă meciul în 90 de minute dar s-a intrat în prelungiri. În minutul 96, Distefano a nimerit bara cu un şut de la 30 de metri. Ivanovski a reluat în poartă, dar din poziţie de ofsaid.
Golul a venit în minutul 111 când Andrei Mureşan a înscris din centrarea lui Yahaya. Surdu a marcat şi el dar centralul Haţegan a anulat golul pentru un fault în atac. La ultima fază importantă, din chiar ultimul minut, Fatai s-a distrat cu apărarea adversă și a ratat golul al patrulea.

Rapid - Astra 2-3
Au marcat: Oros 66, Bărboianu 75-autogol / Budescu 4, Fatai 49, A. Mureșan 109

Rapid: Albuţ - Rui Duarte, Abrudan, Oros, Bozovici - Grigore (Ioniţă 53), Pavlovici (Surdu 104) - Grigorie, Teixeira (Roman 53), Herea - Pancu. Antrenor: Marian Rada.

Astra Giurgiu: Lung - Bărboianu, Găman, Mureşan, Morais - Yahaya, Takayuki - William (Ivanovski 85), Budescu, Distefano (Măţel 114) - Fatai (Tembo 66). Antrenor: Valentin Sinescu.

Spectatori: 6.000

Prin victoria din Giulești (3-2), obținută după cele două reprize de prelungiri, Astra a ajuns la doar un pas de finala Cupei României. Elevii lui Sinescu nu vor avea deloc o misiune ușoară, pentru că în semifinale vor da piept cu CFR Cluj, echipa care a luat trei cupe în ultimii cinci ani.

Turul se va disputa la Cluj, miercuri 12 decembrie, ÎN DIRECT la Digi Sport, iar returul se va disputa la 17 aprilie, la Giurgiu, de asemenea ÎN DIRECT la Digi Sport.

A doua semifinală este cea dintre Oțelul și Petrolul.

FLUIER FINAL. ASTRA este cea de-a patra semifinalistă a Cupei României.

Min. 114 - Ultima schimbare la Astra. A ieșit Distefano, a intrat MĂȚEL

Min. 113 - Ivanovski a încercat să încheie conturile, dar șutul său, pe colțul scurt, a trecut pe lângă poartă

Min. 109 - GOOOL ASTRA: 2-3. MUREȘAN a reluat cu capul din trei metri, o simplă formalitate, după centrarea lui Yahaya

Min. 107 - Takayuki putea face 3-2, dar șutul său a fost respins de Albuț. Oricum, jucătorul Astrei era în ofsaid

A început a doua repriză de prelungiri

S-a terminat prima repriză de prelungiri

Min. 104 - Ultima schimbare la Rapid. A ieșit Pavlovic, a intrat SURDU

Min. 101 - oi Abrudan

Min. 99 - Ioniță a scăpat pe comtraatac pe partea dreaptă, a intrat în careu, dar în momentul șutului la poartă a alunecat, fără a fi deranjat de nimeni, și faza s-a încheiat penibil pentru giuleșteni.

Min. 95 - ULUITOARE OCAZIE ASTRA. Distefano a expediat o ghiulea din afara careului, mingea s-a dus direct la încheiatura barelor, a poi a revenit în teren la Ivanovski, care a marcat. Ultimul era însă în ofsaid în momentul șutului expediat de coechipierul său.

A început prima repriză a prelungirilor

FINALUL CELOR 90 DE MINUTE. Vor urma DOUĂ REPRIZE DE PRELUNGIRI!

Min. 85 - OCAZIE URIAȘĂ ASTRA. Ivanovski a luat o fază pe cont propriu, a intrat în careu și a încercat să finalizeze pe colțul scurt, dar a tras în plasa laterală.

Min. 85 - A doua schimbare la Astra. A ieșit De Amorim, a intrat IVANOVSKI

Min. 83 - Rapid a trecut pe lângă golul trei. Herea i-a așezat mingea lui pancu, care a încercat un șut cu efect, dar execuția n-a fost una reușită

Min. 81 - Ioniță a încercat iar să-l surprindă pe Lung la colțul scurt dar portarul Astrei a fost pe fază și a respins.

Min. 75 - oi Oros

Min. 75 - GOOOL RAPID: 2-2, BĂRBOIANU și-a trimis mingea în proprie poartă, după o minge deviată de Ioniță

Min. 70 - Herea a executat lovitura liberă de la marginea careului, mingea l-a lovit pe Takayuki și a provocat panică în careul Astrei, dar, până la urmă, mingea a ieșit în corner. Faza a rămas fără niciun rezultat

Min. 69 - oi Morais pentru un henț la marginea careului. Lovitură liberă pentru Rapid

Min. 68 - Bună ocazie de gol pentru Rapid. Ioniță a intrat în careu, a tras, dar Lung a respins

Min. 66 - Prima schimbare la Astra. A ieșit Fatai, a intrat TEMBO

Min. 66 - GOOOL RAPID: 1-2, OROS a reluat cu capul de la 11 metri în colțul din dreapta lui Lung

Min. 61 - oi Bărboianu pentru un fault asupra lui Pavlovic

Min. 54 - Dublă schimbare la Rapid. A ieșit Teixeira, a intrat ROMAN.

A ieșit Grigore, a intrat IONIȚĂ

Min. 53 - ULUITOARE RATARE ASTRA. Fatai, din cinci metri, singur cu poarta goală, a trimis peste

Min. 52 - Distefano a executat bine și puternic o lovitură liberă de la peste 20 de metri, dar mingea s-a dus pe centru, iar Alșbuț a respins în corner.

Min. 49 - GOOOL ASTRA: 0-2, FATAI a finalizat din interiorul careului, din șase metri, din pasa lui De Amorim

Min 47 - MARE OCAZIE ASTRA, dar Albuț face minuni. Budescu a tras din afara careului, portarul giuleștenilor a respins în faţă, de unde Fatai a reluat cu capul, dar s-a dictat ofsaid.

A început repriza a doua

PAUZĂ

Min. 44 - oi Bozovic pentru proteste

Min. 42 - Pancu a tras peste din lovitură liberă de la peste 30 de metri

Min. 41 - oi Yahaya

Giuleștenii pun presiune pe poarta celor de la Astra și s-au înmulțit și fazele de poartă.

Min. 39 - ALTĂ OCAZIE RAPID. Lung a respins miraculos lovitura de cap a lui Grigorie

Min. 38 - Giuleștenii au cerut și ei un penalty la o fază în care Găman și Grigorie s-au luptat pentru o minge, iar mijlocașul vișiniilor a căzut

Min. 35 - Teixeira a încercat să egaleze, dar șutul său, din interioul careului, nu și-a atins ținta

Min. 26 - oi Distefano pentru un fault asupra lui Pavlovic

Min. 24 -  oi Albuț, pentru că a respins o minge cu mâna din afara careului, la o acțiune a lui Fatai. Cei de la Astra au cerut eliminarea portarului de la Rapid!

Min. 17 - oi Herea pentru un fault asupra lui Bărboianu

Min. 11 - MARE OCAZIE RAPID. Pancu, din opt metri, a tras peste poarta lui Lung, după o pasă excelentă a lui Teixeira.

Min. 10 - Pancu a încercat o centrare din marginea terenului, lateral stânga, dar Lung, imperial, s-a înălțat și a prins balonul.

Min. 6 - Mare ocazie Rapid. Herea a intrat în careu a centrat pe colțul scurt, dar Găman a respins, riscant, în corner.

Min. 4 - GOOOL ASTRA; 0-1, BUDESCU a finalizat cu o “torpilă“ din afara careului de 16 metri, din pasa lui Fatai.

Min. 1 - Giuleștenii au început în forță, dar centrarea lui Herea n-a avut destinatar în careul giurgiuvenilor

A început partida

ECHIPELE DE START

Rapid: Albuț - Rui Duarte, Oros, Abrudan, Bozovic - N. Grigore, Pavlovic - Șt. Grigorie, Teixeira, Herea - Pancu.
Rezerve: Drăghia - Codrea, Milisavljevic, M. Roman, Surdu, Al. Ioniță, Glauber

Antrenor: Marian Rada

Astra: S. Lung jr - J. Morais, Găman, A. Mureșan, Bărboianu - Amorim, Takayuki, Yahaya, Distefano - Budescu, Fatai.
Rezerve; Gavrilaș - Ben Youssef, Tembo, Ivanovski, Mățel, Vădrariu, Melinte

Antrenor: Valentin Sinescu

Arbitru: Ovidiu Hațegan

Etichete: live text rapid astra , rapid astra cupa romaniei , rapid bucuresti astra giurgiu , video rapid astra cupa

Ce a pățit un tânăr din Siberia care a vrut să intre în armata ucraineană

Un tribunal militar rus l-a condamnat la zece ani de închisoare pe un tânăr din Siberia. El este...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali

Exclusiv Marius Lăcătuș a spus de ce ”Șumudică nu ar putea face acum pasul la Rapid”
laca
”60 de milioane de căutări. E un brand în toată lumea”. Clubul din SuperLiga care a dat lovitura
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
”Messi al Turciei” a primit vestea de la Carlo Ancelotti! Ce se întâmplă cu fotbalistul lui Real Madrid
2023-24
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Nelly Furtado, într-o rochie mulată, cu șireturi, la premiera „The Greatest Hits”. „Ești uluitoare”, i-au transmis fanii
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
De unde vine expresia „ce sunt eu, Mafalda"? Personajul a fost considerat Nostradamus feminin
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Dorinel Munteanu s-a comparat cu Xabi Alonso, după calificarea în finala Cupei României