Șucu i-a pus banii pe masă lui Șumudică. Ce salariu le-a propus antrenorului și staff-ului acestuia
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (24.07.2022)
Exclusiv Cristiano Bergodi e doar începutul! Dan Șucu anunță schimbări majore la Rapid: ”Președintele, chiar și acționarii”
bogdan lobont
Mesajul lui Victor Angelescu pentru Bogdan Lobonț, înaintea meciului cu FCSB
LIVE Digi Sport Special

Video Sepsi - CS Mioveni 4-1. Covăsnenii au făcut spectacol și sunt în semifinalele Cupei

06.04.2023, 19:48

Deținătoarea "în exercițiu" a Cupei României, Sepsi, a făcut spectacol în sfertul de finală cu CS Mioveni, pe care a învins-o cu 4-1 și s-a calificat în semifinalele competiției.

ion ghe
Ion Gheorghe a deschis scorul pentru Sepsi, în meciul cu CS Mioveni / Foto: captură Digi Sport
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Sepsi - CS Mioveni 4-1. În semifinale, covăsnenii vor întâlni CFR Cluj sau FC Argeș

Covăsnenii au început în forță partida, cu trei ocazii în primul sfert de oră, prin Ștefănescu, Ion Gheorghe și Tamas. Mioveniul a dat însă o replică bună, iar șutul lui Daniel Toma a fost reținut de portar.

Ion Gheorghe a mai avut apoi o ocazie pentru Sepsi, care a cerut un penalty după câteva secunde, însă arbitrul, după ce l-a acordat, l-a anulat când a consultat VAR-ul.

Momentul culminant al meciului a venit în prelungirile primei reprize, când Vlad Pop a fost eliminat și echipa lui Nicolae Dică a rămas în 10 oameni.

Sepsi - CS Mioveni 4-1. Trupa lui Bergodi este deținătoarea trofeului

Repriza secundă a fost spectaculoasă, iar Rondon a avut prima șansă. A urmat însă o replică la fel de bună a Mioveniului și Balaur a fost aproape să înscrie un gol de generic.

Trupa lui Bergodi a profitat însă de superioritatea numerică și a deschis scorul în minutul 54, prin Ion Gheorghe. Papa nu a ajuns apoi la o minge pe care scria gol, trimisă chiar în fața porții.

Tudorie a ratat apoi singur cu Greab, însă la scurt timp, Sepsi a dat gol din nou, prin același Matei, care a trimis în poartă după bara lui Tudorie. Mioveniul nu s-a lăsat și a avut o ocazie prin Diallo, iar apoi a marcat superb, prin Rădescu, pentru 2-1.

Sepsi a avut un gol anulat, prin Tudorie, dar a marcat, în cele din urmă, în minutul 90, după ce șutul lui Matei a fost deviat ușor de Sno. În minutul 90+5, Tudorie a punctat și el și a închis tabela la 4-1.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - CS Mioveni 4-1:

LIVE VIDEO Sepsi - CS Mioveni 4-1

Min. 90+6: Final de meci. Sepsi se califică în semifinalele Cupei.

Min. 90+5: Gol Sepsi. Tudorie se lansează spre poartă, șutează, portarul respinge până la Aganovic, dar și șutul său e parat de portar, numai că Tudorie e atent și împinge mingea în poartă.

Min. 90: Gol Sepsi. Matei schimbă cu Dimitrov și șutează, Sno încearcă să respingă și se aruncă în fața mingii, pe care o deviază ușot și aceasta intră în poartă.

Min. 82: Schimbare la Sepsi. Andres Dumitrescu intră în locul lui Ispas.

Min. 81: Diallo (CS Mioveni) primește cartonaș galben.

Min. 81: Gol anulat Sepsi. Aganovic pasează la Tudorie, care înscrie, dar se afla în offside.

Min. 76: Panait (CS Mioveni) primește cartonaș galben.

Min. 75: Două schimbări la Sepsi: Aganovic intră în locul lui Papa și Safranko, în locul lui Ștefănescu.

Min. 75: Gol Mioveni. Guțea îi așează mingea lui Rădescu, care înscrie cu un șut superb.

Min. 74: Ocazie Mioveni. Diallo șutează din afara careului, dar portarul reține.

Min. 72: Schimbare la Mioveni: Benchaib intră în locul lui Burnea.

Min. 69: Gol Sepsi. Dimitrov pasează la Tudorie, care nimerește bara, minge ricoșează la Matei, care înscrie.

Min. 64: Schimbare la CS Mioveni: Lixandru intră în locul lui Lepistu.

Min. 64: Ocazie Sepsi. Matei pasează filtrant pentru Tudorie, dar șutul său e respins de Greab.

Min. 62: Două schimbări la Sepsi: Tudorie intră în locul lui Rondon și Păun, în locul lui Rodriguez.

Min. 61: Ocazie Sepsi. Ștefănescu centrează în fața porții, dar Papa nu ajunge la minge.

Min. 57: Bară Mioveni. Rădescu ia o acțiune pe cont propriu, trece printre trei adversari, pasează la Rusu, care îi trimite înapoi, acesta prelungește la Daniel Toma, dar șutul său, deviat ușor de Niczuly, nimerește bara, mingea îi revine și apoi șutează în blocaj. Însă Bogdan Rusu se afla în offside.

Min. 54: Gol Sepsi. Jonathan Rodriguez îl lansează pe Ion Gheorghe cu o pasă lungă, Balaur ratează intervenția și mijlocașul gazdelor deschide scorul cu un șut la colțul scurt.

Min. 51: Ocazie Mioveni. Balaur vrea să centreze, dar mingea se duce lobat spre poartă, însă Niuczuly respinge de sub transversală.

Min. 48: Ocazie Sepsi. Papa trimite o pasă perfectă, la limita offside-ului, pentru Rodnon, dar șutul venezueleanului e blocat din spate de Sno, în ultima clipă.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+4: La pauză, Sepsi, CS Mioveni 0-0.

Min. 45+4: Papa (Sepsi) e avertizat.

Min. 45+2: Vlad Pop (CS Mioveni) este elimiant, după ce îl lovește cu pieptul pe Marius Ștefănescu.

Min. 26: Penalty pentru Sepsi, anulat ulterior. Dimitrov încearcă să șuteze din marginea careului, Garutti pare să blocheze mingea cu mâna, iar arbitrul acordă penalrty. După consultarea VAR-ului, centralul renunță la acordarea loviturii de pedeapsă.

Min. 25: Ocazie Sepsi. Matei pasează la Ion Gheorghe, care șutează din marginea careului, dar Balaur blochează, apoi același Gheorghe șutează peste poartă.

Min. 25: Ocazie Mioveni. Daniel Toma șutează din întoarcere pe poartă, dar portarul reține.

Min. 14: Ocazie Sepsi. Matei centrează din lovitură liberă, Tamas lovește cu capul, dar mingea ocolește poarta.

Min. 12: Ocazie Sepsi. Marei pasează la Ion Gheorghe, care șutează din afara careului, pe colțul scurt, dar portarul reține.

Min. 3: Ocazie Sepsi. Matei îl lansează pe Ion Gheorghe pe stânga, acesta intră în careu și întoarce la Matei, dar mingea îi vine cam în spate și nu o poate lovi cum trebuie. Faza continuă și Ștefănescu vine din spate, dar șutul său e blocat de Lepistu.

Min. 1: Începe meciul.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ciobotariu, Tamas, Ispas - Papa, Rodriguez - Ștefănescu, Matei, Ion Gheorghe - Rondon
Rezerve: Began, Dumitrescu, Bălașa, Ninaj, Păun, Francisco Santos, Aganovic, Safranko, Tudorie
Antrenor: Cristiano Bergodi

CS Mioveni: Greab - Garutti, Mboumbouni, Balaur - Sno, Pop, Lepistu, Toma, Garbellotto - Rusu, Benchaib
Rezerve: Sima, Panait, Rădescu, Scarlatache, Gutea, Carnat, Burnea, Lixandru, Diallo
Antrenor: Nicolae Dică

Sepsi - CS Mioveni LIVE VIDEO, ora 18:00, pe Digi Sport 1. Deținătoarea Cupei României se luptă pentru calificare

Partida dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și CS Mioveni, din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, se va juca astăzi, de la ora 18:00, și va fi în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE VIDEO pe digisport.ro.

De asemenea, confruntarea poate fi urmărită, pe teritoriul României, de către abonații RCS&RDS, și în aplicația Digi Sport, disponbilă în App Store și Google Play.

Sepsi vine după înfrângerea din play-off-ul SuperLigii, 1-2, cu FCSB, în timp ce trupa lui Nicolae Dică, CS Mioveni, a suferit și ea tot un eșec, 0-1, cu Chindia Târgoviște, în runda secundă a play-out-ului.

Până acum, în Cupa României, covăsnenii au trecut de o grupă cu Dinamo, Petrolul, Unirea Slobozia, U Craiova 1948 și FC Voluntari.

De cealaltă parte, argeșenii au fost în grupă cu FCSB, UTA Arad, Gloria Buzău, FC Botoșani și Oțelul Galați, și au reușit calificarea cu 6 puncte.

Ultima confruntare dintre Sepsi și Mioveni a fost în luna februarie a acestui an, în sezonul regulat al Ligii 1, când cele două au remizat, 1-1, după golurile înscrise de Rusu, pentru argeșeni, și Cosmin Matei, pentru covăsneni.

Tot astăzi se joacă și ultimul sfert de finală, între CFR Cluj și FC Argeș. Meciul va fi de asemenea în direct pe Digi Sport 1, de la ora 21:00.

UTA - ”U” Cluj, prima semifinală a Cupei României

UTA Arad și ”U” Cluj sunt primele echipe calificate în semifinalele Cupei României.

Arădenii au trecut de U Craiova 1948, scor 1-0, în timp ce clujenii au învins-o pe Hermannstadt, 2-1. UTA Arad și ”U” Cluj se vor înfrunta în semifinalele Cupei României.

Etichete: mioveni , nicolae dica , cristiano bergodi , sepsi sfantu gheorghe , sferturi de finala cupa romaniei

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
"S-a terminat!" Presa catalană nu a avut milă de Istvan Kovacs. Cuvinte greu de digerat pentru centralul român
xavi kovacs (20)
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!

Un fost ”Balon de Aur” s-a autopropus la un club de top: ”E doar o chestiune de timp”
Guardiola pregătește asaltul final, după eliminarea dramatică din UCL! Ținta: fotbalistul de 110.000.000€
Manchester City v Real Madrid, UEFA Champions League, Quarter Final, Second Leg, Football, Etihad Stadium, Manchester, UK - 17 Apr 2024
Ce a spus Louis Munteanu despre viitorul său la Farul: atacantul e pe lista FCSB-ului și a Rapidului
Suma imensă cerută de Sepsi pentru Marius Ștefănescu: ”Nu cred că o să scoată atât Gigi Becali”
gigibecali5
Cariera de antrenor a lui Bogdan Lobonț, noul principal de la Rapid, după plecarea lui Cristiano Bergodi
Reese Witherspoon, în șort de sport, necoafată și nemachiată, într-o zi oarecare. Bucuroasă ca un copil după o întâlnire specială
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Transferurile iernii n-au confirmat la Universitatea Craiova. Un jucător a plecat deja, alţi doi sunt pe listă
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
A izbucnit în plâns: final dureros al confruntării dintre Badosa și Sabalenka VIDEO
Exclusiv Un patron din SuperLigă care a lucrat cu Bergodi nu s-a abținut, după ce italianul a răbufnit la conferința de presă