Alexandru Bourceanu sare în apărarea lui Ianis Hagi, după ce mijlocașul a fost făcut ”leșinat”
articol scris de Digi Sport13.10.2023, 20:57
România a făcut doar egal cu Belarus, scor 0-0, în preliminariile pentru Campionatul European din 2024.
![FOTBAL:ROMANIA-KOSOVO, PRELIMINARIILE C.E 2024 (12.09.2023)](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMTAl/MkYxMyUyRjE4MTY4NjVfMTgxNjg2NV9p/YW5pcy1oYWdpLTMuanBnJnc9MTA2MCZo/PTYzNiZoYXNoPTk3YWQ0MzliOGRjZGY2ZDk1NTIzOTcxNWQwMjJkYTIy.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Naționala României a primit o mulțime de critici după meciul slab de la Budapesta. Ianis Hagi s-a numărat printre ”Tricolorii” care a avut o evoluție sub așteptări. Mijlocașul lui Alaves a intrat în minutul 61 al partidei în locul lui Denis Alibec.
Alexandru Bourceanu îi ia apărarea lui Ianis Hagi în fața lui Silviu Ilie
Unul dintre criticii lui Ianis Hagi a fost Silviu Ilie. Fostul campion al României a susținut că dacă Ianis nu ar fi fost fiul lui Gică Hagi nu ar fi jucat nici în liga a 4-a.
Alexandru Bourceanu a afirmat că nu poți spune despre Ianis Hagi că este ”leșinat”. Fostul fotbalist a mai adăugat că suporterii naționalei nu trebuie să se aștepte de la Ianis să câștige meciul de fiecare dată când intră pe teren.
”Există o problemă în momentul în care toată lumea se așteaptă ca, în momentul în care intră, Ianis Hagi să rezolve meciul, să marcheze gol, să dea o pasă decisivă. Jucătorii de fotbal din toată lumea sunt produsul mediului în care trăiesc.”, a declarat Bourceanu pentru Prosport.
Bourceanu a amintit de evoluțiile apreciate ale lui Ianis Hagi la națională
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Bourceanu a amintit că Ianis a jucat alături de Rangers în Champions League și în Europa League. Fostul fotbalist a mai adăugat că mijlocașul român încă mai are nevoie de timp, după accidentarea care l-a ținut mai bine de un an departe de teren.
”Hai că nu pot să nu comentez. Nu poți să spui despre un jucător care a jucat la echipe în Champions League și Europa League și a marcat goluri în naționala României, goluri importante, doar dacă mă raportez la golul pe care i l-a marcat Germaniei.
Până la 24-25 de ani a jucat la câteva echipe din străinătate, a fost și în echipa care a câștigat campionatul și în Liga 1 are cred că 150-200 de meciuri deja la 24-25 de ani, adică e un jucător important al României”, a mai spus Bourceanu.
Video Belarus România 0-0
Etichete: ianis hagi , alexandru bourceanu , belarus romania , euro 2024 , video belarus romania
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![ilie dumitrescu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjAl/MkYwMSUyRjA2JTJGMTE0ODU1N18xMTQ4/NTU3X2lsaWUtZHVtaXRyZXNjdS0xLmpw/ZyZ3PTM4MCZoPTIyOCZoYXNoPWEyNTRm/MTE3OTE3ZWNmYTY5ZmQ3MzY2Y2VkMmNlYzk5.thumb.jpg)