Amicalul cu Italia schimbă programul în Liga 1 şi Cupa României. Derby-ul Dinamo-Steaua e afectat!
02.11.2015, 18:49România va juca un amical de gală pe 17 noiembrie, la Bologna, urmând să întâlnească Italia, dar confrunatrea cu squadra azzurra i-a pus în dificultate pe oficialii LPF şi FRF, care s-au văzut obligaţi să modifice programul competiţional.
![romania amical italia](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYxMSUyRjAyJTJGNTIyNzQ4XzUyMjc0/OF9yb21hbmlhX2FtaWNhbF9pdGFsaWEu/anBnJnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPWYw/M2M2NTNjZGY0ODdkMTEwOGQ1NTVjZjM2NTA1YmNm.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
În cadrul unei conferinţe de presă organizate la sediul LPF, secretarul general al Ligii, Justin Ştefan, a explicat ce modificări va suferi calendarul în urma partidei cu Italia.
"Acest meci amical a dat peste cap programul competiţional aprobat iniţial de Comitetul Executiv al FRF, motiv pentru care am fost nevoiţi să solicităm mutarea meciurilor din Cupa României programate pe 1, 2 şi 3 decembrie pentru datele de 15, 16 şi 17 decembrie.
Astfel, programul competiţional al Ligii 1 urmează să fie modificat pentru etapele 18, 19 şi 20, care vor fi cu o săptămână înainte. Adică, prima etapă intermediară se va duce în week-end, iar celelalte etape vor curge în mod normal", a spus oficialul LPF.
Decizia a schimbat şi data disputării marelui derby Dinamo - Steaua, programat iniţial la mijlocul săptămânii 16-22 noiembrie. Conform noii programări, ”El Clasico de România” se va juca la finalul săptămânii respective, în weekend-ul 20-22 noiembrie.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Etapa a 18-a era una intermediară, dar acum se va juca în datele în care era programată etapa a 19-a, în weekend-ul 20-23 noiembrie.
Etapa a 19-a a fost ”împinsă”, astfel, în locul etapei cu numărul 20, care va deveni etapă intermediară și va avea loc pe 2-3 decembrie, când erau programate sferturile de finală ale Cupei României. Acestea din urmă vor fi mutate la jumătatea lunii, în perioada 15-17 decembrie.
România şi Italia se vor întâlni pe data de 17 noiembrie, pe Stadio Dall'Ara, din Bologna, începând cu ora 21:45.
Ambele echipe sunt calificate la EURO 2016, România de pe locul al doilea în Grupa F, iar Italia în calitate de câştigătoare a Grupei preliminare H, în faţa Croaţiei şi Norvegiei.
Ultima întâlnire dintre cele două reprezentative datează din anul 2010, când, tot pe 17 noiembrie, la Klagenfurt (Austria), într-un amical, cele două echipe au terminat la egalitate, 1-1.
Etichete: liga 1 , lpf , italia , cupa romaniei , echipa nationala , meci amical , justin stefan
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![ilie dumitrescu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjAl/MkYwMSUyRjA2JTJGMTE0ODU1N18xMTQ4/NTU3X2lsaWUtZHVtaXRyZXNjdS0xLmpw/ZyZ3PTM4MCZoPTIyOCZoYXNoPWEyNTRm/MTE3OTE3ZWNmYTY5ZmQ3MzY2Y2VkMmNlYzk5.thumb.jpg)