”Ce mai vreți?” Cristi Tănase, mesaj categoric pentru contestatarii naționalei: ”Suntem calificați?”
articol scris de Digi Sport30.11.2023, 17:25
România a reușit calificarea la EURO 2024 după ce a câștigat ambele meciuri din ”dubla” cu Israel (2-1) și Elveția (1-0), terminând grupa pe prima poziție și reușind chiar accederea în urna a doua valorică la tragerea la sorți ce va avea loc pe 2 decembrie.
![profimedia-0174410410](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMDMl/MkYyMyUyRjE3MDA4MTBfMTcwMDgxMF9w/cm9maW1lZGlhLTAxNzQ0MTA0MTAuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPWFhNDcz/ODk1MmMyNGU4MWQ3MmI2OTFkMmIzY2ZiZjc4.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
România a terminat grupa de calificare neînvinsă, după ce a câștigat șase meciuri din cele 10 jucate. Totuși, câțiva oameni de fotbal au găsit anumite motive pentru a tăia din elanul calificării ”Tricolorilor” la turneul final care se va desfășura în Germania.
Cristi Tănase a spus că toată lumea trebuie să se bucure de calificare
Cristi Tănase s-a retras din fotbal în vara anului trecut, după ce a jucat ultima oară pentru FC Argeș. Fotbalist cu 41 de selecții la națională, Tănase a reușit șase goluri pentru România, însă acesta nu a făcut parte din lotul ”Tricolorilor” la EURO 2016.
Totuși, acesta s-a bucurat pe deplin de calificarea României la turneul final, iar Tănase a avut un mesaj categoric pentru contestatarii naționalei. Fostul ”Tricolor” nu s-a ferit de cuvinte și a afirmat că românii ar trebui să fie fericiți de calificare și să nu caute motive de a diminua entuziasmul jucătorilor naționalei.
”Eu cred că nimeni nu se aștepta să ne calificăm. La cum vorbește lumea pe la televizor, eu zic că a fost un șoc. 'Dar cum de ne-am calificat noi? Incredibil'. Ei vorbesc numai despre asta. Sunt echipe cu bugete și jucători imenși, care valorează sute de milioane sau zeci de milioane, și nu s-au calificat. Și noi, acum, ce facem? Stăm și găsim numai 'cum ne-am calificat', 'am avut grupă ușoară', 'ăia n-au jucat, că au avut bombe'… Ce treabă are una cu alta? Băi, suntem calificați?
Cristi Tănase a afirmat că România nu trebuie doar să facă act de prezență la EURO
Etichete: romania , echipa nationala , cristi tanase , euro 2024
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...