Moruțan a vorbit cu patronul după meci. "Nu l-am mai văzut așa trist. Mi-ar conveni să mi-l lase Becali"
28.03.2018, 17:41VIDEO România U 19 - Ucraina U19 1-2. Patronul echipei FC Botoșani, Valeriu Iftime, a vorbit despre situația lui Olimpiu Moruțan, cel care a primit un cartonaș roșu, în meciul pierdut de România U19 în fața reprezentativei similare a Ucrainei, scor 1-2, pentru că și-a scos tricoul, după ce a deschis scorul. Omul de afaceri a discutat cu fotbalistul și a dezvăluit ce i-a mărturisit acesta legat de momentul de "rătăcire" pe care l-a avut după marcarea golului.
![morutan romania u19](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTgl/MkYwMyUyRjI4JTJGODk1ODkwXzg5NTg5/MF9tb3J1dGFuLXJvbWFuaWEtdTE5Lmpw/ZyZ3PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD1jYzNj/ZDRiNjlhYzcxYzFhOTZmZTc3Nzc1MGFjMTNiYg==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Moruţan a privit cu mare întristare finalul de meci și a părăsit plângând stadionul, după ce România a ratat calificarea la Campionatul European. Mijlocașul cumpărat în această iarnă de FCSB și lăsat să joace la FC Botoșani până la finalul sezonului a discutat cu patronul actualei sale echipe, Valeriu Iftime, care l-a încurajat.
Finanțatorul botoșănenilor l-a criticat în urmă cu o lună, când a spus că atitudinea Moruțan s-a schimbat în rău după ce a semnat cu FSCB, însă acum îl apără și spune că nu ar trebui pus tot răul pe umerii optarului României U19.
"L-am lăudat când merita lăudat și l-am criticat când era de criticat. Acum îl susțin. Eu am vorbit cu copilul și l-am încurajat. Gestul este prostesc, copilăresc, el mi-a spus că nici nu știa că are cartonaș galben, așa de 'furat' de meci a fost. E trist, eu am vrut să-l încurajez, avem nevoie de el, e un copil și trebuie sprijinit. Toată lumea greșește. E prea multă tragedie pusă doar pe capul lui.
Este un mare insucces pentru fotbalul românesc, dar nu este doar vina lui Moruțan. Toți suntem frustrați. Însă o echipă bună nu ia două goluri în 10 minute chiar dacă are un om în minus. Ok, a greșit Moruțan, mai erau 10 minute, nu poți să iei goluri de la o echipă care nu reprezenta un mare pericol.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Își revine, dar acum a făcut aproape o criză, depresie. L-a luat Costel (n.r. antrenorul Costel Enache), vorbește cu el, am vorbit și eu cu el. E clar că ceea ce nu te omoară, te întărește, sper să-l întărească. Dar nu îl văd deloc principalul vinovat, e vinovat că toți ceilalți din echipă. Primul cartonaș galben l-a primit la o fază la care ei puteau pleca periculos spre poartă, nu avea de ales.
Trebuie să țină la "tăvălelile" astea, am vrut și eu să-i ofer câteva momente de acest gen, criticându-l un pic când toți îl lăudau. El trebuie băgat în seamă încontinuu, și când joacă prost, și când joacă bine. Să-și analizeze el activitatea pentru că poate mult mai mult. Acum este mai dificil pentru că el își asumă cumva insuccesul acesta. Era atât de disperat ieri, nu l-am mai văzut atât de trist. Cu siguranță și ceilalți involuntar îi spuneau: 'dacă nu ieșeai tu, acolo s-a produs declicul negativ'. Ceea ce cam așa s-a văzut la TV, o echipă puternică rezistă.
N-are cum să nu-l mai vrea Gigi Becali pentru că a plătit banii. Mi-ar conveni să nu-l mai vrea și să mi-l lase. Dar nu se poate, jucătorul este al Stelei din vară. Nu mai poate să fie al meu, nu este posibil să nu-l mai vrea fără să ia banii înapoi. Dacă nu l-ar mai vrea fără să-i mai dau banii înapoi, ar fi cel mai mare câștig al meu din fotbal. Va fi un jucător mare, dar asemenea incidente o să mai intervină în viața lui și trebuie să le depășească" a spus Valeriu Iftime pentru Pro TV.
700.000 de euro a plătit FCSB pentru transferul lui Olimpiu Moruțan de la FC Botoșani. Mijlocașul a fost lăsat la echipa moldavă până la finalul sezonului, urmând ca la vară să facă pasul la formația bucureșteană.
32 de meciuri și 6 goluri are Olimpiu Moruțan în acest sezon, în toate competițiile (6/4 la România U19 și 26/2 în Liga 1 cu FC Botoșani).
Etichete: romania u19 , fc botosani , cartonas rosu , valeriu iftime , turneul de elita , olimpiu morutan
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aVEE0/ZEhKaGJuTmpiMlJsY2k1eVkzTXQlMkZj/bVJ6TG5KdkpUSkdjM1J2Y21GblpTVXlS/akl3TWpRbCUyRk1rWXdOeVV5UmpJMkpU/SkdNakF6TXpRM01WOHlNRE16JTJGTkRj/eFgxWnBkbWxoYmkxS1pXNXVZUzFYYVd4/emIyNHQlMkZjMmt0Uld4dmJpMU5kWE5y/TG1wd1p5WjNQVFU1TUNabyUyRlBUTXpN/Q1pvWVhOb1BUZ3hNRFE1WkRreU5tUTFa/amd5T0RrME1EYzNObUZqWTJZd09UUmpP/VGhsLnRodW1iLmpwZyZ3PTM4MCZoPTIy/OCZoYXNoPTg4ZTVjYzliYmNhN2U2OTdkM2Q0OTU2ODNlZDFmYTI4.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...