”Sigur veneau peste noi”. Adrian Mutu a dezvăluit momentul psihologic al meciului cu Germania și ce i-a lipsit României
articol scris de Digi Sport30.03.2021, 21:40
România a încheiat la egalitate, 0-0, meciul cu Germania și a încheiat pe locul trei grupa de la Euro U21.
![Fotbaliștii României, la finalul meciului cu Germania U21 / Foto: Profimedia](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIxJTJGMDMl/MkYzMCUyRjEzMDc1MjRfMTMwNzUyNF9w/cm9maW1lZGlhLTA2MDIzNzM3NjkuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTBkYmRi/NDZiZmM4YTUxOTU3M2RjY2Q1ODQ2YTllZjlj.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
La conferința de presă de după joc, Adrian Mutu a anunțat că un moment psihologic al meciului a fost în minutul 5, când șutul lui Alex Mățan a lovit bara. Selecționerul a transmis că, în cazul în care România marca, Germania ar fi urcat liniile pentru a forța egalarea și ar fi lăsat spații mari în defensivă, de care ”tricolorii” puteau profita, iar partida ar fi avut altă desfășurare.
Adrian Mutu a anunțat momentul psihologic din meciul cu Germania U21
”Probabil am fi putut să-i mai prindem pe contraatac dacă dădea gol Mățan în minutul 5, pentru că ei sigur veneau peste noi să ne atace”, a transmis Adrian Mutu.
De asemenea, selecționerul a transmis că lipsa unui atacant de profilul lui George Ganea, suspendat pentru partida cu Germania, și Valentin Costache, titular în finalul preliminariilor, care, însă, n-a putut fi la Euro din cauza infectării cu COVID-19, a făcut ca jocul României să sufere.
”Modul meu de a juca este cu pressing ofensiv. Când am jucători ca Ganea, Costache, capabili de a alerga foarte mult, jocul se dezvoltă altfel.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Când avem un jucător de tipul lui Adrian Petre, atunci jocul se poate schimba. Pentru că e alt tip, trebuie să ne adaptăm. Am evitat să facem pressing-ul ăla sus, pentru că nu aveam forța necesară”, a declarat selecționerul naționalei de tineret.
”Nu o văd ca pe o înfrângere”
Adrian Mutu a transmis că, deși România părăsește turneul final, faptul că a încheiat grupa neînvinsă și cu același număr de puncte ca Olanda și Germania reprezintă un aspect pozitiv. În plus, selecționerul a transmis că un moment care ar fi putut schimba soarta calificării a fost în finalul meciului cu Olanda, primul, încheiat 1-1, când Alex Pașcanu și Alex Ciobanu au ratat șanse importante.
”Plecăm cu o experiență frumoasă, băieții și-au dat seama că atunci când dau totul pe teren, nu există echipă mare în fața lor. Nu pot spune c-am pierdut calificarea, nu o văd ca pe o înfrângere totală.
Avem același număr de puncte, nu ne-a învins nimeni! Dacă intrau mingile alea două din finalul meciului cu Olanda, altfel vorbeam acum”, a transmis Adrian Mutu.
Clasamentul final al Grupei A de la Euro U21 2021:
Etichete: adrian mutu , romania - germania , romania euro u21
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)