germania
Germania U21 şi Olanda U21, în semifinalele EURO U21. Tabloul complet, după meciurile-spectacol din sferturi
Netherlands, Romania vs Jong Oranje
"Sunt trist că n-o să vă mai antrenez". Ce le-a spus Mutu jucătorilor în avion după ce România a fost eliminată de la Euro U21
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

România U21 - Germania U21 0-0. Neînvinși, dar eliminați! ”Tricolorii” au încheiat pe locul trei grupa, după victoria Olandei

30.03.2021, 20:52

Meciul România U21 - Germania U21, din cadrul etapei a treia a fazei grupelor Campionatului European, s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Alexandru Mățan, în meciul România U21 - Germania U21 / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

România a început în atac meciul cu Germania și a avut două șanse de gol în primele cinci minute. Primul care a amenințat poarta adversă, în minutul trei, a fost Denis Ciobotariu, care a trimis cu capul pe poartă, de unde a respins un fundaș german. Două minute mai târziu, Alex Mățan a fost la câțiva centrimetri de a marca, însă șutul său a fost lovit bara.

După cele două ocazii ale României, Germania a preluat inițiativa și a ratat șanse de a marca prin Schlotterbech, minutul 20, Klimowicz, minutul 24, când Alex Pașcanu a respins din apropierea liniei porții, și Berisha, minutul 26. Finalul primei reprize le-a aparținut tot germanilor, care au irosit situații de gol prin Nmecha, minutul 32, și Berisha, care a trimis amenințător spre poartă, însă Alex Pașcanu a avut o nouă intervenție decisivă.

În startul reprizei secunde, jocul s-a echilibrat, iar ocaziile de poartă au lipsit. După 25 de minute fără șanse mari, Germania a fost aproape să deschidă scorul din penalty, obținut după un henț al lui Răzvan Oaidă, însă șutul lui Nmecha a lovit stâlpul porții lui Andrei Vlad.

Nemții au avut o nouă posibilitate de a marca, prin Bukhardt, al cărui șut a fost scos de Andrei Vlad. În minutul 89, Germania a avut din nou șansă să deschidă scorul, însă Pieper a trimis în bara transversală cu capul.

Astfe, România a remizat cu Germania și a încheiat grupa cu cinci puncte, neîvinsă, dar este eliminată de la Euro U21. În cealaltă partidă a grupei, Olanda a învins Ungaria cu 6-1 și a câștigat grupa, tot cu cinci puncte, la fel ca Germania, ocupanta poziției secunde, dar cu golaveraj superior în clasamentul în trei.

Min. 90+4: Fluier final! România U21 - Germania U21 0-0. În celălalt meci al grupei, Olanda U21 a învins Ungaria U21 cu 6-1 și merge, alături de nemți, în sferturile de finală.

Min. 90: Schimbare la Germania. Berisha este înlocuit cu Stach.

Min. 89: Șansă uriașă irosită de nemți. Pieper trimite puternic cu capul, însă balonul lovește bara transversală.

Min. 87: Este 6-1 pentru Olanda în meciul cu Ungaria.

Min. 86: Olanda își continuă demonstrația de forță în fața Ungariei și marchează pentru 5-1.

Min. 82: Schimbare la Germania. Baku este înlocuit cu Jakobs.

Min. 76: Schimbare la România. Octavian Popescu îi ia locul lui Adrian Petre.

Min. 75: Șansă mare ratată de Germania. Andrei Vlad a scos șutul lui Burkhardt.

Min. 74: Olanda marchează din nou cu Ungaria. Este 4-1.

Min. 72: MINGEA LOVEȘTE BARA! Nmecha ratează de la punctul cu var.

Min. 70: Penalty pentru Germania, acordat pentru un henț comis de Răzvan Oaidă, aflat în zid la lovitura liberă.

Min. 69: Cartonaș galben pentru Denis Ciobotariu, care oferă nemților o lovitură liberă periculoasă, de la 18 metri.

Min. 67: Cartonaș galben pentru Adrian Petre.

Min. 66: Ungaria reduce din diferență în partida cu Olanda, 1-3, însă nu schimbă cu nimic calculele calificării.

Min. 65: Andrei Ciobanu execută modest lovitura liberă, direct în brațele portarului.

Min. 64: Cartonaș galben pentru Pieper și România are o lovitură liberă de la aproximativ 17 metri de poarta adversă.

Min. 63: Schimbare și în echipa României. Alex Pașcanu, accidentat, este înlocuit de Radu Drăgușin.

Min. 62: Schimbare la Germania. Kimowicz îi lasă locul în teren lui Burkhardt.

Min. 62: Alex Pașcanu acuză probleme medicale și pare că nu mai poate continua partida.

Min. 58: Olanda face 3-0 în meciul cu Ungaria.

Min. 56: Schimbare la România. Olimpiu Moruțan îl înlocuiește pe Marco Dulca.

Min. 51: Cartonaș galben pentru Darius Olaru.

Min. 50: Cartonaș galben pentru Niklas Dorsch.

Min. 48: Olanda marchează din nou cu Ungaria. Este 2-0 pentru batavi, calificați la acest scor, alături de Germania. Pentru a accede în sferturi, România trebuie să învingă Germania sau să obțină un rezultat de egalitate, de la 2-2 în sus.

Min. 46: Începe repriza secundă. Adrian Mutu a făcut o înlocuire la pauză, Andrei Ciobanu în locul lui Cătălin Itu.

Min. 45+1: Fluier final al primei reprize. În celălalt joc al grupei, Olanda conduce Ungaria cu 1-0, rezultat la care se califică, alături de Germania, în sferturi.

Min. 43: Cartonaș galben pentru David Raum.

Min. 42: Șansă mare pentru Germania! La o centrare din dreapta, Berisha reia spre poartă, însă Pașcanu reușește să devieze balonul în corner. Olanda a deschis scorul cu Ungaria! La aceste scoruri, batavii și germanii se califică.

Min. 40: Cartonaș galben pentru Itu, care blochează un contraatac al nemților.

Min. 39: Germania deține în continuare controlul jocului, dar nu reușește să ”spargă” blocul defensiv al României.

Min. 32: O nouă șansă pentru Germania, dar Andrei Vlad este la post la execuția lui Nmecha.

Min. 29: Cartonaș galben pentru Răzvan Oaidă.

Min. 26. Germania domină și are o nouă ocazie. Berisha șutează din lovitură liberă, însă Vlad este la post.

Min. 24: Ce ocazie pentru Germania! Klimowicz rămâne singur cu portarul, îl lobează pe Andrei Vlad dar Pașcanu respinge din apropierea liniei porții.

Min. 21: Germanii cer o lovitură de la 11 metri, după ce Pașcanu l-a doborât în careu pe Nmecha. Arbitrul lasă jocul să continue.

Min. 20: Șansă pentru Germania, care a crescut evident în joc. Schlotterbeck îi ia fața lui Marco Dulca la un corner, însă lovitura sa de cap trece pe lângă poarta lui Vlad. Scorul este 0-0 și în celălalt meci al grupei. În acest moment, Germania și România sunt formațiile calificate.

Min. 5: BARĂ ROMÂNIA! Alex Mățan șutează bine cu piciorul drept la colțul lung, dar balonul lovește stâlpul porții!

Min. 3: Prima șansă pentru România. Denis Ciobotariu trimite cu capul pe poartă, după un corner, însă un fundaș german respinge din apropierea liniei porții.

UPDATE, ora 19:00: Fluier de start la Budapesta! De la aceeași oră se joacă și Olanda - Ungaria, rezultat de care poate depinde calificarea României în sferturi. Dacă Olanda nu câștigă, ”tricolorii” se califică și cu înfrângere în meciul cu Germania.

UPDATE, ora 17:40: Au fost anunțate echipele de start:

• România U21: Vlad - Haruț, Ciobotariu, Pașcanu, Vlădoiu - Oaidă, Dulca, Itu - Olaru, Petre, Mățan

Rezerve: Aioani, Eșanu, Boboc, Opruț, Drăgușin, Cîmoanu, Moruțan, Ciobanu, Chindriș, Oct. Popescu

• Germania U21: Dahmen - Vagnoman - Pieper, Schlotterbeck, Raum - Baku, Dorsch, Maier - Klimowicz - Nmecha, Berisha

Rezerve: Schubert, Grill, Moukoko, Burkhardt, Ozcan, Ambrosius, Jakobs, Thiaw, Stach, Kruger, Leitsch, Janelt

România U21 - Germania U21 | Ce spune Adrian Mutu despre meci

Adrian Mutu a prefaţat duelul cu Germania U21, formaţie care a eliminat România U21 în urmă cu doi ani, în semifinalele EURO 2019 (4-2).

"Îmi aduc aminte foarte bine acel meci (n.r. - de la ediţia precedentă), era un meci foarte important pentru noi în acel moment, dar şi pentru Germania, noi era pentru prima dată în semifinale şi ne aşteptam să câştigăm, dar Germania a fost echipa mai bună pe teren şi a câştigat. Acum este o poveste diferită. De-a lungul timpului, România a avut mereu meciuri grele şi cu echipele germane.

Mă aştept mâine la o performanţă foarte bună a adversarilor, ştim foarte bine că sunt buni, sunt pe primul loc în grupă acum, dar şi noi avem acelaşi număr de puncte şi ne luptăm pentru primul loc. Pentru mine, Germania este o pretendentă la titlu, dar în acest moment avem încredere mare în noi înşine şi mâine vom lupta pentru fiecare centimetru de teren şi vom încerca să câştigăm.", a declarat Adrian Mutu.

România U21 - Germania U21 | Marin şi Ganea, OUT. Intră Dulca şi Petre

România U21 nu se va putea baza în meciul cu Germania U21 pe Marius Marin şi pe George Ganea, ambii suspendaţi. Adrian Mutu a dezvăluit că Marco Dulca şi Adi Petre le vor lua locul în primul 11.

"Nu ne facem calcule, nu le-am făcut nici la început, nu le facem nici acum, este ultimul meci din grupă, un meci important cu o echipă foarte bună, cu candidată la titlu, în opinia mea, aşa cum este şi Olanda. Cu o victorie suntem calificaţi, iar mâine vom merge pe o victorie, ca întotdeauna. Majoritatea fotbaliştilor e născută în 98, asta îi face fizic să fie mai puternici decât băieţii din echipa noastră. Au fost superiori întotdeauna la nivel fizic.

Am văzut meciurile lor din grupă, au demonstrat că sunt puternici nu numai cu Ungaria, când au avut un meci uşor, dar au demonstrat-o şi în meciul cu Olanda. Mă aştept la un meci greu, în care ei nu vor sta şi nu vor juca la meci egal şi vor dori să câştige. Pentur ambele echipe o să fie şi mai dificil din cauza oboselii, pentur că să joci cu copiii aceştia la trei zile nu e uşor, dar suntem gata de luptă, ne vom bate pentru fiecare minge şi sunte, gata să jucăm mâine la victorie. Marco Dulca şi Adi Petre sunt gata să intre în locul lui Marin şi al lui Ganea.", a mai spus Adrian Mutu.

• Ungaria U21 0p 1-5

Partida din Grupa A a turneului final se va disputa la Budapesta şi îl va avea la centru pe spaniolul Guillermo Cuadra Fernandez, ajutat de conaţionalii săi Iñigo Prieto şi José Naranjo.

Rezervă va fi Ádám Farkas.

România U21 - Germania U21 | Lotul lui Adrian Mutu

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Marian Aioani (Chindia Târgovişte), Mihai Eşanu (Dinamo Bucureşti)

Fundaşi: Ştefan Vlădoiu (Universitatea Craiova), Denis Haruţ (FCSB), Alexandru Paşcanu (Ponferradina/Spania), Andrei Chindriş (FC Botoşani), Denis Ciobotariu (CFR Cluj), Radu Drăguşin (Juventus/Italia), Raul Opruţ (AFC Hermannstadt), Radu Boboc (FC Viitorul)

Mijlocaşi: Marius Marin (AC Pisa/Italia), Marco Dulca (Chindia Târgovişte), Răzvan Oaidă (FCSB), Cătălin Itu (CFR Cluj), Darius Olaru (FCSB), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Olimpiu Moruţan (FCSB), Octavian Popescu (FCSB), Alexandru Cîmpanu (Universitatea Craiova), Alexandru Măţan (Columbus Crew/SUA)

Atacanţi: George Ganea (FC Viitorul), Adrian Petre (UTA Arad)

România U21 - Germania U21 | Lotul lui Stefan Kuntz

Portari: Finn Dahmen (FSV Mainz 05), Lennart Grill (Bayer 04 Leverkusen), Markus Schubert (Eintracht Frankfurt)

Fundaşi: Stephan Ambrosius (Hamburger SV), Ridle Baku (VfL Wolfsburg), Ismail Jacob (FC Köln), Maxim Leitsch (VfL Bochum), Amos Pieper (Arminia Bielefeld), Davind Raum (SpVgg Greuther Fürth), Nico Schlotterbeck (Union Berlin), Malick Thiaw (FC Schalke 04), Josha Vagnoman (Hamburger SV)

Mijlocaşi: Niklas Dorsch (KAA Gent), Vitaly Janelt (Brentford FC), Mateo Klimowicz (VfB Stuttgart), Arne Maier (Arminia Bielefeld), Salih Ozcan (FC Köln), Anton Stach (SpVgg Greuther Fürth)

Atacanţi: Luke Nmecha (RSC Anderlecht), Youssoufa Moukoko (Borussia Dortmund), Jonathan Burkardt (FSV Mainz 05), Florian Kruger (Erzgebirge Aue), Mergim Berisha (Red Bull Salzburg)

Selecţioner: Stefan Kuntz

Etichete: romania u21 , germania u21

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
adrian mutu

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Foto Olimpiu Moruțan a rupt tăcerea chiar de ziua lui, după accidentarea horror care îl lasă acasă la EURO
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
”17.000.000€”. Marius Șumudică a vorbit despre lovitura reușită într-un an și jumătate
marius
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?