Germany: Slovenia vs Serbia (Euro2024)
De la EURO 2024 în SuperLiga României. Primul meci la care a fost delegat Istvan Kovacs
Czechia v Turkey, UEFA EURO, EM, Europameisterschaft,Fussball 2024, Hamburg, Germany Hamburg, Germany. 26th, June 2024.
Video Exclusiv Unde a plecat Istvan Kovacs, după ce UEFA l-a trimis acasă de la EURO 2024
ID219965_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Exclusiv Gigi Becali și-a anunțat decizia, imediat după FCSB - Oțelul 0-2: ”M-am enervat”

Atalanta - Bayer Leverkusen 3-0. Italienii au câștigat Europa League și au oprit seria de invincibilitate a nemților

22.05.2024, 23:59

Atalanta și Bayer Leverkusen s-au înfruntat, la Dublin, în finala Europa League, iar italienii au câștigat cu scorul de 3-0.

Atalanta BC v Bayer 04 Leverkusen - UEFA Europa League Final 2023/24
Atalanta este noua câștigătoare a trofeului Europa League / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1

Finala Europa League a fost arbitrată de românul Istvan Kovacs (39 de ani).

• Meciul dintre Atalanta și Bayer Leverkusen a putut fi urmărit în format LIVE TEXT, pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

Atalanta - Bayer Leverkusen 3-0. Italienii au stopat seria de 51 de meciuri fără înfrângere a germanilor și au cucerit Europa League

Atalanta și Bayer Leverkusen s-au întâlnit în ultimul act din Europa League, iar italienii au oferit un real spectacol fotbalistic.

În prima parte a jocului, meciul a fost dominat complet de trupa din Bergamo. Lookman a deschis scorul în minutul 12, după ce a fost servit excelent în careu, de Zappacosta. Atacantul din tabăra italienilor a profitat de degringolada din apărarea ”Farmaciștilor” și a punctat pentru 1-0.

Același Lookman a ieșit la rampă, 14 minute mai târziu. Vârful trupei din Bergamo a profitat din nou de greșelile din apărare, ale nemților, și a marcat pentru 2-0, scor care s-a menținut până la pauza jocului.

În partea a doua a meciului, elevii lui Alonso au căutat egalarea, dar Lookman a lovit din nou. Atacantul Atalantei a punctat pentru 3-0, în minutul 76, și a reușit hattrick-ul.

Finalul de meci i-a regăsit pe jucătorii ”Farmaciștilor” în atac, dar tabela a rămas nemodificată. Atalanta s-a impus, așadar, cu scorul de 3-0, și a reușit să oprească seria de meciuri fără înfrângere, a nemților.

Atalanta este noua campioană a competiției Europa League. Trofeul a ajuns, pentru prima dată în istorie, la Bergamo!

Minutul 90+4: Final de meci. Atalanta este noua câștigătoare a trofeului Europa League! Atalanta - Bayer Leverkusen 3-0.

Minutul 76: GOOOL Atalanta! Lookman a reușit hattrick-ul, iar italienii sunt cu o mână pe trofeu.

Minutul 59: Ocazie Bayer Leverkusen! Frimpong s-a lăsat prea mult pe spate, în timp ce a șutat spre poarta lui Musso, iar voleul său din interiorul careului a trecut peste poartă.

Minutul 43: Ocazie Atalanta! De Ketelaere a fost aproape să modifice tabela la 3-0, însă șutul său a fost blocat de Kovar.

Minutul 26: GOOOL Atalanta! Același Lookman a dus scorul la 2-0 pentru italieni. Șutul lui Lookman nu a putut fi parat de către goalkeeper-ul lui Leverkusen.

Minutul 12: GOOOL Atalanta! Lookman a deschis scorul după o neînțelegere între fundașii lui Leverkusen. Atacantul Atalantei a profitat și a trimis un șut la care Kovar nu a avut nicio șansă. Atalanta - Bayer Leverkusen 1-0.

UPDATE: A început meciul!

Echipele de start:

• Atalanta (3-4-3): Musso - Djimsiti, Hien, Kolasinac - Zappacosta, Ederson, Koopmeiners, Ruggeri - De Ketelaere, Scamacca, Lookman

Rezerve: Adopo, Bakker, Carnesecchi, De Roon, Hateboer, Holm, Miranchuk, Pasalic, Rossi, Scalvini, Toloi, Toure

• Bayer Leverkusen (3-4-2-1): Kovar - Stanisic, Tah, Tapsoba - Frimpong, Xhaka, Palacios, Hincapie - Wirtz, Grimaldo - Adli

Rezerve: Andrich, Arthur, Boniface, Hlozek, Hofmann, Hradecky, Iglesias, Kossounou, Lomb, Puerta, Schick, Tella.

Finala de la Dublin va fi a treia confruntare directă dintre Atalanta și Bayer Leverkusen în cupele europene.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în optimile de finală ale Europa League în sezonul 2021/2022, când italienii s-au impus atât în tur, scor 3-2, cât și la retur, scor 1-0.

Înaintea meciului din finala Europa League, ambele formații au un moral excelent: Atalanta și-a asigurat deja prezența în viitorul sezon din UEFA Champions League, în timp ce Leverkusen a pus mâna pe titlul din Bundesliga și are nu mai puțin de 51 de meciuri la rând fără înfrângere în toate competițiile.

La meciul de la Dublin, Bayer Leverkusen este favorita bookmaerilor la câștigarea trofeului, dar rămâne de văzut cine va ridica, în cele din urmă, trofeul Europa League în acest sezon.

Istvan Kovacs (39 de ani) este cel care va arbitra finala dintre Atalanta și Bayer Leverkusen. Este a doua finală europeană pentru centralul român, după ce a arbitrat finala Conference League din 2022, dintre AS Roma și Feyenoord, scor 1-0.

Ce a spus Gian Piero Gasperini înaintea finalei Europa League cu Bayer Leverkusen

Suntem conștienți că întâlnim o echipă grozavă: numerele, performanțele pe care le-au acumulat pe parcursul acestor luni vorbesc de la sine. Dar, în călătoria noastră am întâlnit multe echipe puternice. Avem puțină stimă de sine.

Este o echipă foarte organizată, dincolo de calitatea individuală, cu multe soluții, nu numai în atac. Este o echipă flexibilă, care se apără foarte bine și repornește foarte bine: merită toate rezultatele pe care le-au obținut, va trebui să avem o prestație foarte precisă, foarte precaută, va trebui să fim exacți și organizați.

Apoi, este clar că este un meci, ca orice finală, în care va trebui să aducem evenimentele în favoarea noastră.

Faptul că am ajuns în Champions League duminica trecută este un pas înainte care permite concentrare maximă pe Europa League. A fost foarte bine, sunt foarte nerădător în sensul în care am pregătit tot ce era de pregătit, acum așteptăm să ne confruntăm. Trebuie să ne găsim calmul cu ușurință”, a spus Gian Piero Gasperini (66 de ani), antrenorul Atalantei, la conferința de presă.

Discursul lui Xabi Alonso înaintea duelului cu Atalanta din finala Europa League

”Concentrarea este pe meci, am jucat 51, jucătorii au capacitatea să se concentreze pe anumite situații, treaba e făcută, acum este momentul să dăm ce este mai bun. Jucătorii sunt pregătiți, am un sentiment bun despre meci.

Îi respect pe cei de la Atalanta, dar am încredere în noi, trebuie să o facem. Energia este bună, încrederea este bună. Trebuie să dăm ce-i mai bun în această săptămână și să ne bucurăm.

Ar însemna enorm să câștigăm un trofeu european. Să fim capabili să ne bucurăm cu oamenii din club, cu fanii. Ați văzut ce s-a întâmplat când am câștigat Bundesliga. Ar fi istoric și asta ne dorim, un sezon istoric”, a spus Xabi Alonso.

Etichete: finala europa league , xabi alonso , istvan kovacs , atalanta , bayer leverkusen , dublin , gian piero gasperini , atalanta bayer leverkusen

Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”

Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...

Răsturnare de situație în cazul lui Gică Hagi. Ce s-a întâmplat la întâlnirea cu Răzvan Burleanu

Naționala României a rămas fără selecționer, după ce Edi Iordănescu (46 de ani) a decis să plece.

Laurențiu Reghecampf, victorie în fața Anamariei Prodan: suma pe care trebuie să o plătească impresara
regheprodanca
Ilie Dumitrescu l-a văzut 54 de minute și i-a fost de ajuns: "Copilul ăsta e de primele 3 echipe din România!"
ilie dumitrescu
A semnat! Pariul de 150.000.000€ al lui MM Stoica la FCSB, prezentat la noua echipă
Lovitură! Decizia luată de Brighton, după ce noul antrenor l-a cerut expres pe Andrei Rațiu
Romania v Netherlands - UEFA Euro 2024 - Round of 16 - Munich Football Arena

Exclusiv Gigi Becali, ofertă uriașă pentru Louis Munteanu: a dezvăluit suma la miezul nopții, în direct la TV
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
Vlad Chiricheș a aflat în direct că Gigi Becali tocmai îl făcuse praf la TV! Reacția căpitanului de la FCSB
chiri
Video Ce s-a scandat în Ghencea, după golul de 2-0 al Oțelului în fața FCSB-ului
FOTBAL:FCSB-OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (26.07.2024)
Marius Șumudică e noua soluție a lui Răzvan Burleanu pentru postul de selecționer! Care sunt condițiile
Gigi Becali contraatacă după anunțul că UEFA o va „deposeda” pe FCSB de Cupa Campionilor Europeni
Un zâmbet care fură inimi și picioare interminabile care cuceresc privirile. Charlize Theron, fermecătoare într-o rochie mini, la Paris
Roxana Nemeș, răsfăț în Mykonos. S-a pozat într-un costum de baie alb, în piscina cu vedere la mare
FCSB, cu gândul la Maccabi: campioana recurge la o strategie menită să mărească șansele de calificare
Amendă de 30.000 de lei pentru o lucrare în gospodărie. Mulți nu știu că e ilegal
Umilința unei românce în Italia: De 2 ani nimeni nu vrea să îi închirieze o locuință, explicația
Fantastic! Nadia Comăneci, în careul de ași la deschiderea Jocurilor Olimpice. Românca a purtat flacăra pe Sena. Cine a aprins-o VIDEO
Istvan Kovacs: ”Ne-au făcut să ne simțim mândri că suntem români”

Ce se poate întâmpla dacă iei mai mult paracetamol decât e recomandat. Ce să nu faci cu niciun chip dacă iei această pastilă obișnuită
Momentul când o turistă este mușcată de calul Gărzii Regale Britanice. Femeia a leșinat în mijlocul mulțimii