FOTBAL:FCSB-FENERBAHCE ISTANBUL, UEFA EUROPA LEAGUE (29.01.2026)
Acord cu atacantul dorit! Transferul pregătit a doua zi după FCSB - Fenerbahce
Fussball UEFA Champions League 2025/26, 8. Spieltag Ligaphase - Borussia Dortmund vs Inter Mailand - Signal Iduna Park-S
Nota primită de Istvan Kovacs, după ce l-a arbitrat pe Chivu în Dortmund - Inter. Cum l-au descris italienii
dorinel
Exclusiv Au semnat! OUT de la Hermannstadt, Oroian și Bejan au ajuns la aceeași echipă
Digi Sport 1 Live
Acum
Live Stirile Digi Sport

Atalanta - Bayer Leverkusen 3-0. Italienii au câștigat Europa League și au oprit seria de invincibilitate a nemților

articol scris de Digi Sport
22.05.2024, 23:59

Atalanta și Bayer Leverkusen s-au înfruntat, la Dublin, în finala Europa League, iar italienii au câștigat cu scorul de 3-0.

Atalanta BC v Bayer 04 Leverkusen - UEFA Europa League Final 2023/24
Atalanta este noua câștigătoare a trofeului Europa League / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Oțelul - FCSB, duminică, 20:00, DGS 1

  • SuperLiga: Botoșani - Metaloglobus, duminică, 17:00, DGS 1

Finala Europa League a fost arbitrată de românul Istvan Kovacs (39 de ani).

  • Meciul dintre Atalanta și Bayer Leverkusen a putut fi urmărit în format LIVE TEXT, pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

Atalanta - Bayer Leverkusen 3-0. Italienii au stopat seria de 51 de meciuri fără înfrângere a germanilor și au cucerit Europa League

Atalanta și Bayer Leverkusen s-au întâlnit în ultimul act din Europa League, iar italienii au oferit un real spectacol fotbalistic.

În prima parte a jocului, meciul a fost dominat complet de trupa din Bergamo. Lookman a deschis scorul în minutul 12, după ce a fost servit excelent în careu, de Zappacosta. Atacantul din tabăra italienilor a profitat de degringolada din apărarea ”Farmaciștilor” și a punctat pentru 1-0.

Același Lookman a ieșit la rampă, 14 minute mai târziu. Vârful trupei din Bergamo a profitat din nou de greșelile din apărare, ale nemților, și a marcat pentru 2-0, scor care s-a menținut până la pauza jocului.


În partea a doua a meciului, elevii lui Alonso au căutat egalarea, dar Lookman a lovit din nou. Atacantul Atalantei a punctat pentru 3-0, în minutul 76, și a reușit hattrick-ul.

Finalul de meci i-a regăsit pe jucătorii ”Farmaciștilor” în atac, dar tabela a rămas nemodificată. Atalanta s-a impus, așadar, cu scorul de 3-0, și a reușit să oprească seria de meciuri fără înfrângere, a nemților.

Atalanta este noua campioană a competiției Europa League. Trofeul a ajuns, pentru prima dată în istorie, la Bergamo!


Minutul 90+4: Final de meci. Atalanta este noua câștigătoare a trofeului Europa League! Atalanta - Bayer Leverkusen 3-0.

Minutul 76: GOOOL Atalanta! Lookman a reușit hattrick-ul, iar italienii sunt cu o mână pe trofeu.

Minutul 59: Ocazie Bayer Leverkusen! Frimpong s-a lăsat prea mult pe spate, în timp ce a șutat spre poarta lui Musso, iar voleul său din interiorul careului a trecut peste poartă.

Minutul 43: Ocazie Atalanta! De Ketelaere a fost aproape să modifice tabela la 3-0, însă șutul său a fost blocat de Kovar.

Minutul 26: GOOOL Atalanta! Același Lookman a dus scorul la 2-0 pentru italieni. Șutul lui Lookman nu a putut fi parat de către goalkeeper-ul lui Leverkusen. 

Minutul 12: GOOOL Atalanta! Lookman a deschis scorul după o neînțelegere între fundașii lui Leverkusen. Atacantul Atalantei a profitat și a trimis un șut la care Kovar nu a avut nicio șansă. Atalanta - Bayer Leverkusen 1-0.

UPDATE: A început meciul!


Echipele de start:

  • Atalanta (3-4-3): Musso - Djimsiti, Hien, Kolasinac - Zappacosta, Ederson, Koopmeiners, Ruggeri - De Ketelaere, Scamacca, Lookman

Rezerve: Adopo, Bakker, Carnesecchi, De Roon, Hateboer, Holm, Miranchuk, Pasalic, Rossi, Scalvini, Toloi, Toure

  • Bayer Leverkusen (3-4-2-1): Kovar - Stanisic, Tah, Tapsoba - Frimpong, Xhaka, Palacios, Hincapie - Wirtz, Grimaldo - Adli

Rezerve: Andrich, Arthur, Boniface, Hlozek, Hofmann, Hradecky, Iglesias, Kossounou, Lomb, Puerta, Schick, Tella.


Știrea inițială:

Finala de la Dublin va fi a treia confruntare directă dintre Atalanta și Bayer Leverkusen în cupele europene.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în optimile de finală ale Europa League în sezonul 2021/2022, când italienii s-au impus atât în tur, scor 3-2, cât și la retur, scor 1-0.

Înaintea meciului din finala Europa League, ambele formații au un moral excelent: Atalanta și-a asigurat deja prezența în viitorul sezon din UEFA Champions League, în timp ce Leverkusen a pus mâna pe titlul din Bundesliga și are nu mai puțin de 51 de meciuri la rând fără înfrângere în toate competițiile.

La meciul de la Dublin, Bayer Leverkusen este favorita bookmaerilor la câștigarea trofeului, dar rămâne de văzut cine va ridica, în cele din urmă, trofeul Europa League în acest sezon.

Istvan Kovacs (39 de ani) este cel care va arbitra finala dintre Atalanta și Bayer Leverkusen. Este a doua finală europeană pentru centralul român, după ce a arbitrat finala Conference League din 2022, dintre AS Roma și Feyenoord, scor 1-0.

Ce a spus Gian Piero Gasperini înaintea finalei Europa League cu Bayer Leverkusen

Suntem conștienți că întâlnim o echipă grozavă: numerele, performanțele pe care le-au acumulat pe parcursul acestor luni vorbesc de la sine. Dar, în călătoria noastră am întâlnit multe echipe puternice. Avem puțină stimă de sine.

Este o echipă foarte organizată, dincolo de calitatea individuală, cu multe soluții, nu numai în atac. Este o echipă flexibilă, care se apără foarte bine și repornește foarte bine: merită toate rezultatele pe care le-au obținut, va trebui să avem o prestație foarte precisă, foarte precaută, va trebui să fim exacți și organizați.

Apoi, este clar că este un meci, ca orice finală, în care va trebui să aducem evenimentele în favoarea noastră.

Faptul că am ajuns în Champions League duminica trecută este un pas înainte care permite concentrare maximă pe Europa League. A fost foarte bine, sunt foarte nerădător în sensul în care am pregătit tot ce era de pregătit, acum așteptăm să ne confruntăm. Trebuie să ne găsim calmul cu ușurință”, a spus Gian Piero Gasperini (66 de ani), antrenorul Atalantei, la conferința de presă.

Discursul lui Xabi Alonso înaintea duelului cu Atalanta din finala Europa League

”Concentrarea este pe meci, am jucat 51, jucătorii au capacitatea să se concentreze pe anumite situații, treaba e făcută, acum este momentul să dăm ce este mai bun. Jucătorii sunt pregătiți, am un sentiment bun despre meci.

Îi respect pe cei de la Atalanta, dar am încredere în noi, trebuie să o facem. Energia este bună, încrederea este bună. Trebuie să dăm ce-i mai bun în această săptămână și să ne bucurăm.

Ar însemna enorm să câștigăm un trofeu european. Să fim capabili să ne bucurăm cu oamenii din club, cu fanii. Ați văzut ce s-a întâmplat când am câștigat Bundesliga. Ar fi istoric și asta ne dorim, un sezon istoric”, a spus Xabi Alonso.

Etichete: finala europa league , xabi alonso , istvan kovacs , atalanta , bayer leverkusen , dublin , gian piero gasperini , atalanta bayer leverkusen


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Cine a intrat în celula lui Epstein în noaptea morții sale: înregistrări video recent publicate par să contrazică versiunea oficială
Cine a intrat în celula lui Epstein în noaptea morții sale: înregistrări video recent publicate par să contrazică versiunea oficială

Documente recent publicate de Departamentul de Justiție al SUA arată că anchetatorii care au...

Descarcă aplicația Digi24

Sondajul zilei

Top articole
MERCATO 2026
MERCATO 2026 | Toate transferurile iernii sunt aici. Alex Băluță și-a găsit echipă

Conducerea lui U Cluj a anunțat decizia, după ce Cristiano Bergodi a sărit la bătaie la finalul derby-ului cu CFR
FC CFR 1907 CLUJ-FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (07.02.2026) (3)
Cristiano Ronaldo e istorie! Un nou "rege va fi încoronat" la Al-Nassr: lovitură de proporții pe piața transferurilor
cristiano-ronaldo-miliardar
SUA au încercat să mușamalizeze ”furtul” lui Vladimir Putin, dar totul a ieșit la iveală! Președintele american: ”O umilință”
Super Bowl Kraft’s Ring
Mutarea cu care FCSB a dat lovitura! Gigi Becali: ”Mi-a zis MM: `E stâncă! N-am văzut așa ceva!`”
Recomandările redacției
dorinel
Exclusiv Au semnat! OUT de la Hermannstadt, Oroian și Bejan au ajuns la aceeași echipă

George Pușcaș a semnat!
george-puscas
Lovitură de teatru! Amenințată cu dezmoștenirea dacă nu divorțează, a rămas însărcinată. Reacția amantei
ww
Exclusiv Putea da lovitura carierei! Carlo Ancelotti a vrut să-l transfere pe fostul campion al FCSB-ului : "O să vă confirme"
Screenshot 2026-02-08 115031
Citește și
Video Nu doar la Cluj! O altă altercație serioasă s-a petrecut și în Bundesliga. Un jucător a fost dezbrăcat de advesar
Dorit de Chivu la Inter, a ales o altă forță a Europei! Transfer de 40 de milioane €
chivu
Presupusa amantă a lui David Beckham o critică pe Victoria pentru cum s-a purtat cu Brooklyn: "Orice mamă ar fi înțeles situația"
Presupusa amantă a lui David Beckham o critică pe Victoria pentru cum s-a purtat cu Brooklyn: "Orice mamă ar fi înțeles situația"
Cine este omul care i-ar da pe loc un milion de euro lui Cristi Borcea: "Într-o oră îl primește"
Cine este omul care i-ar da pe loc un milion de euro lui Cristi Borcea: "Într-o oră îl primește"
Scene brutale care i-au surprins până și pe comentatori! Cristian Ristea, pus la podea după doar 15 secunde în ringul Glory
Scene brutale care i-au surprins până și pe comentatori! Cristian Ristea, pus la podea după doar 15 secunde în ringul Glory
Jon Hamm, starul din „Mad Men”, alături de soția sa mai tânără cu 17 ani. Anna a făcut furori într-o salopetă cu spatele gol
Jon Hamm, starul din „Mad Men”, alături de soția sa mai tânără cu 17 ani. Anna a făcut furori într-o salopetă cu spatele gol
Anca Țurcașiu, trup de zeiță în costum de baie cu decolteu amplu, pe plajă, în Thailanda. Fanii: „Ai un corp de vis!”
Anca Țurcașiu, trup de zeiță în costum de baie cu decolteu amplu, pe plajă, în Thailanda. Fanii: „Ai un corp de vis!”
Profesoara româncă rupe tăcerea despre legătura sa cu Jeffrey Epstein: „Aș vrea să nu-l fi cunoscut niciodată. Sunt revoltată de depravarea sa"
Profesoara româncă rupe tăcerea despre legătura sa cu Jeffrey Epstein: „Aș vrea să nu-l fi cunoscut niciodată. Sunt revoltată de depravarea sa"
Cum știi că ai geamurile termopan setate pe "modul de iarnă sau vară"? Metoda prin care le poți regla să nu mai pierzi căldură
Cum știi că ai geamurile termopan setate pe "modul de iarnă sau vară"? Metoda prin care le poți regla să nu mai pierzi căldură
Răsturnare de situație! Trebuia să semneze a doua zi după FCSB - Fenerbahce, dar s-a răzgândit
loookmann
Scandal în Team USA la Jocurile Olimpice. Sportivii contra Trump: "Dacă port steagul, nu înseamnă că reprezint ce se întâmplă în țară"
Scandal în Team USA la Jocurile Olimpice. Sportivii contra Trump: "Dacă port steagul, nu înseamnă că reprezint ce se întâmplă în țară"
A jucat la Real Madrid și a spus-o pe față despre Kylian Mbappe: "Nu e!"
mbappe

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

ProFm
Anca Țurcașiu, trup de zeiță în costum de baie cu decolteu amplu, pe plajă, în Thailanda. Fanii: „Ai un corp de vis!”
Anca Țurcașiu, trup de zeiță în costum de baie cu decolteu amplu, pe plajă, în Thailanda. Fanii: „Ai un corp de vis!”
Digi World
Cauza morții lui Jane Austen a rămas un mister timp de peste 200 de ani. Ce indicii oferă scrisorile și cărțile ei 
Cauza morții lui Jane Austen a rămas un mister timp de peste 200 de ani. Ce indicii oferă scrisorile și cărțile ei 
Digi Animal World
Doi bărbați au salvat un porc și l-au învățat să folosească toaleta: „Îl iubim, nu este animalul nostru de companie, este fiul nostru”
Doi bărbați au salvat un porc și l-au învățat să folosească toaleta: „Îl iubim, nu este animalul nostru de companie, este fiul nostru”