Liverpool v Atalanta, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 11 Apr 2024
Aroganța făcută de Klopp, înainte ca Liverpool să fie umilită de Atalanta
Explicațiile lui Jurgen Klopp, după ce Liverpool a fost umilită de Atalanta în Europa League
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare

Video Sevilla - Manchester United 2-1. Andaluzii, primii finaliști din Europa League. Portarul Bono, eroul meciului

16.08.2020, 23:45

Manchester United a început tare semifinala cu Sevilla, din Europa League.

sevilla united colaj
Colaj Sevilla - Manchester United / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Chiar în primul minut, Greenwood și Bruno Fernandes au ratat șanse bune, iar în minutul 7 "diavolii" au primit penalty și Fernandes a transformat. Echipa lui Solskjaer a continuat să atace, iar Fred a ratat și el.

Sevilla - Manchester United 2-1. "Diavolii" au ratat enorm. Portarul andaluzilor, eroul meciului

Sevilla s-a "trezit", iar Ocampos a irosit prima șansă a andaluzilor. În minutul 26, Suso a egalat, însă până la pauză tot United a fost cea care a ratat și a făcut-o de trei ori, prin Martial, Rashford și Bruno Fernandes.

Partea secundă a început furtunos, tot cu englezii în atac, iar portarul Bono a făcut minuni. A salvat cu piciorul șutul lui Greenwod, iar apoi a ieșit în evidență la cascada de ocazii din minutul 50. După alte 3 minute, marocanul din poarta spaniolilor a ieșit din nou la rampă, cu două intervenții în același minut.

Sevilla, a șasea finală din istoria sa în Europa League

În ciuda atacurilor susținute ale "diavolilor", cei care au înscris au fost andaluzii, când De Jong a împins mingea în poartă din centrarea de maestru a lui Jesus Navas. Sevilla putea să mai înscrie o dată în prelungiri, tot prin De Jong, dar olandezul și-a bătut joc de o ocazie după ce a scăpat singur spre poartă, iar Sevilla - Manchester United s-a terminat 2-1.

Astfel, andaluzii sunt primii finaliști din Europa League, acolo unde vor întâlni câștigătoarea dintre Inter și Șahtior Donețk.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO Sevilla - Manchester United 1-1:

Min. 90+6: Final de meci. Sevilla - Manchester United se termină 2-1.

Min. 90+5: Ocazie Sevilla. De Jong îl deposedează pe Fred și scapă singur spre poartă, dar pierde timpul și șutează slab, în blocajul lui Maguire.

Min. 78: GOOOOOL Sevilla! Sevilla - Manchester UInited 2-1. De Jong înscrie din câțiva metri din centrarea lui Jesus Navas.

Min. 73: Ocazie Sevilla. Jordan execut o lovitură liberă, care e blocată de Bruno Fernandes cu cotul în careu. Faza continuă, dar Suso trage în blocaj.

Min. 53: Ocazie Manchester United. Câteva secunde mai târziu, același Matial e blocat incredibil de portarul spaniolilor.

Min. 53: Ocazie Manchester United. Pogba îi pasează lui Martial, care e blocat din nou de Bono.

Min. 50: Ocazii uriașe Manchester United. Mai întâi Rashford trage în blocajul lui Kounde. Faza continuă, mingea ajunge la Bruno Fernandes, care centrează pentru Martial, dar Bono respinge miraculos șutul său din câțiva metri. Faza însă nu s-a terminat, iar mingea ajunge la Rashford, al cărui șut e blocat de Fernando, care se aruncă în fața balonului. United rămâne la balon, Martial e blocat din nou, iar apoi șutul lui Fernandes e deviat în corner de fundașii spaniolilor.

Min. 46: Ocazie Manchester United. Bruno Fernandes îl lansează perfect pe Greenwood, care șutează din câțiva metri, dar Bono salvează cu piciorul.

Min. 45+1: Ocazie Manchester United. Bruno Fernandes trage de la distanță, dar Bono boxează.

Min. 39: Ocazie Manchester United. Rashford execută o lovitură liberă, dar Bono respinge.

Min. 33: Ocazie Manchester United. Pogba îi pasează lui Martial, care trage peste poartă din poziție ideală.

Min. 26: GOOOOOL Sevilla! Sevilla - Manchester United 1-1. Reguilon păstrunde pe stânga în careu, îi pasează lui Suso, care trimite în poartă.

Min. 16: Ocazie Sevilla. Jordan îi pasează lui Ocampos, care trage tare din unghi, dar portarul lui United respinge.

Min. 14: Ocazie Manchester United. Bruno Fernandes îi pasează lui Fred, care intră în careu și trage în plasa laterală.

Min. 8: GOOOOOOL Manchester United! Sevilla - Manchester United 0-1. Bruno Fernandes transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 7: Penalty pentru Manchester United. Martial pasează pentru Rashford, care șutează la poartă, dar e faultat de Diego Carlos după ce a dar drumu la minge.

Min. 1: Ocazie Manchester United. Greenwood trage în blocaj, îi rămâne mingea, iar apoi pasează la Bruno Fernandes, care șutează și el în blocaj.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:
Sevilla: Bono - Navas, Kounde, Diego Carlos, Reguilon - Banega, Fernando, Jordan - Suso, En Nesyri, Ocampos
Manchester United: De Gea - Wan Bissaka, Lindelof, Maguire, Williams - Fred - Greenwood, Fernandes, Pogba, Rashford - Martial

Sevilla, cvintuplă câștigătoare a Europa League, deține recordul de trofee cucerite în această competiție. Andaluzii s-au calificat în semifinale după ce au trecut de campioana României, CFR Cluj, în șaisprezecimi, apoi de AS Roma și Wolverhampton, în manșă unică, în optimi, respectiv sferturi.

Manchester United este regina competiției din ediția 2016-2017, când a trecut de Ajax în ultimul act. "Diavolii" de pe Old Trafford au ajuns în această fază după ce au eliminat pe rând Club Brugge, LASK Linz și FC Copenhaga. Bruno Fernandes, mijlocașul lui United, este golgheterul Europa League, cu 7 reușite.

LIVE VIDEO Sevilla - Manchester United, ora 22:00, pe Digi Sport 1

Singurele două întâlniri directe dintre cele două formații au avut loc în șaisprezecimile UEFA Champions League, în sezonul 2017-2018. Spaniolii au avut câștig de cauză, după 0-0 în turul de pe Ramon Sanchez Pizjuan și 2-1, în manșa secundă de pe Old Trafford.

Nemanja Gudelj este singurul indisponibil din trupa lui Lopetegui, în timp ce Luke Shaw, Tuanzebe și Phil Jones sunt jucătorii lui United care vor rata cu siguranță jocul din această seară.

Sevilla - Manchester United, echipe probabile

• Sevilla: Bounou - Navas, Carlos, Kounde, Reguilon - Jordan, Fernando, Banega - Suso, En-Nesyri, Ocampos
  • Manchester United: Romero - Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Williams - Matic, Pogba - Greenwood, Fernandes, Rashford - Martial

Etichete: semifinala europa league , sevilla manchester united , final 8 europa league

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu
Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Cine este modelul care i-a ”furat” inima lui Jude Bellingham: este cu 5 ani mai mare decât starul de la Real Madrid
titlu

”Here we go”: Liverpool are antrenor! Înlocuitorul lui Jurgen Klopp costă de trei ori mai mult decât Florinel Coman
LONDON, UK - July 2022: Liverpool football club emblem. Liverpool are a Premier League team
Video Ioan Andone nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume, după Dinamo - Voluntari 1-1: ”E un mercenar”
Antonio Conte s-a decis și semnează! Salariu de 6.5 milioane de euro
Tottenham Hotspur v Nottingham Forest, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 11 Mar 2023
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala
Știm semifinalele UEFA Europa League: AC Milan și Liverpool au fost eliminate!
UEFA Europa League Trophy Tour With John O Shea, Aviva Stadium, Dublin 16/4/2024 A view of the Europa League Trophy A vi
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Detalii despre ultimul acționar de la Farul Constanța: ”S-ar bate financiar de la egal la egal cu Gigi Becali!”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Peste cine poate da Corvinul Hunedoara în primul tur preliminar din Europa League! Variantele ”horror”
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”