Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024
Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj categoric lui Diego Simeone, imediat după România - Columbia
Club Atletico de Madrid v Deportivo Alaves - La Liga Santander, Spain - 02 Apr 2022
E titular în România - Columbia și din vară poate juca la Atletico Madrid!
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Atacantul pe care Raul Rusescu l-ar cumpăra ”cu ochii închiși” la FCSB. ”Îmi place la nebunie!”
Digi Sport Special

Video Atletico Madrid - Athletic Bilbao 1-2. Bascii sunt în finala Supercupei Spaniei, după ce au întors rezultatul în 4 minute

13.01.2022, 22:50

Pe luxosul stadion King Fahd International, din Arabia Saudită, Athletic Bilbao s-a calificat dramatic în finala Supercupei Spaniei, după ce a întors scorul în 4 minute în partida cu Atletico Madrid. A fost 2-1 pentru basci.

profimedia-0652692718
Atletico Madrid - Athletic Bilbao / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Atletico Madrid - Athletic Bilbao 1-2, în semifinalele Supercupei Spaniei

Meciul a început cu un gol anulat în secunda 8, marcat de Joao Felix, care se afla în offside. Bilbao a fost însă echipa cu ocaziile mai mari. Bascii și-au început recitalul în minutul 11, când Oblak a parat senzațional șutul lui Inaki Williams.

Atletico a deschis scorul norocos, în minutul 62, după ce lovitura de cap a lui Joao Felix a nimerit bara, s-a lovit de spatele portarului și a intrat în poartă. Apoi portarul lui Atletico a făcut din nou minuni și a reținut o minge pe linia porții.

În finala Supercupei Spaniei, Athletic Bilbao va întâlni Real Madrid

Inaki Williams l-a mai pus o dată la încercare pe portarul sloven, dar nu l-a putut învinge. Asaltul trupei lui Marcelino a dat roade, iar bascii au întors scorul în interval de 4 minute.

În minutul 77, Yeray Alvarez a egalat cu capul, după o centrare din corner. Bascii au continuat să atace, iar același Oblak a fost din nou la post la ocazia lui Niko Williams. Acesta din urmă a reușit însă golul victoriei în minutul 81.

Echipa lui Simeone a rămas în 10 oameni în prelungiri, însă scorul final a rămas Atletico Madrid - Athletic Bilbao 1-2 și bascii ajung în finală, unde vor da peste Real Madrid.

LIVE VIDEO Atletico Madrid - Athletic Bilbao 1-2

Min. 90+3: Gimenez (Atletico) este eliminat pentru o intrare cu talpa în capul lui Martinez.

Min. 81: Gol Bilbao! După o centrare din corner, Yeray trimite în colegul său, Dani Garcia, mingea ricoșează la Niko Williams, care înscrie.

Min. 80: Ocazie mare Bilbao. Oblak parează șutul lui Niko Williams.

Min. 77: Gol Bilbao. După o centrare din corner, Yeray Alvarez egalează cu o lovitură de cap.

Min. 75: Ocazie Bilbao. Șutul lui Inaki Williams e parat de Oblak.

Min. 64: Ocazie Bilbao. După o centrare din lovitură liberă, Oblak reține mingea pe linia porții la lovitura de cap al lui Inigo Martinez.

Min. 62: Gol Atletico! După o centrare din corner, Joao Felix înscrie cu o lovitură de cap. Mingea lovește bara, ricoșează în spatele lui Unai Simon și intră în poartă.

Min. 11: Ocazie Bilbao. Inaki Williams primește o pasă perfectă în careu, dar șutul său "din prima" e apărat de Oblak.

Min. 1: Gol anulat Atletico. Lemar îi pasează lui Joao Felix, care înscrie, dar golul este anulat pe motiv de offside.

Min. 1: Începe meciul.

Atletico Madrid: Oblak - Llorente, Vrsaljko, Gimenez, Hermoso, Carrasco - Koke, Kondogbia, Lemar - Correa, Joao Felix
Antrenor: Diego Simeone

Athletic Bilbao: Simon - de Marcos, Alvarez, Martinez, Balenziaga - Berenguer, Garcia, Zarraga, Muniain - Sancet, Williams
Antrenor: Marcelino

LIVE VIDEO Atletico Madrid - Athletic Bilbao, ora 21:00, pe Digi Sport 2. Statistici și confruntări directe

Gruparea ”rojiblanco” și deținătoarea Supercupei Spaniei se vor duela pe King Fahd International Stadium pentru un loc în marea finală, acolo unde învingătoarea este așteptată de Real Madrid, după ce trupa lui Ancelotti a trecut de FC Barcelona, 3-2, în prima semifinală.

Griezmann și Savic vor lipsi de la Atletico Madrid, în timp ce Nunez și Vencedor nu intră în calculele antrenorului lui Athletic Bilbao, iar Berchiche și Villalibre sunt incerți.

În ultimele 15 întâlniri directe dintre cele două formații, Atletico Madrid s-a impus în zece rânduri, bascii doar de două ori, iar trei partide s-au încheiat la egalitate.

Cele două formații au obținut rezultate similare în ultimele trei jocuri din toate competițiile, două victorii și un egal. Angel Correa este cel mai bun marcator al lui ”Atleti” în La Liga, cu 7 reușite, iar Inaki Williams este golgheterul lui Bilbao, cu 5 goluri.

Atletico Madrid - Athletic Bilbao | LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 2. Echipele probabile

• Atletico Madrid: Oblak - Llorente, Gimenez, Hermoso, Lodi - Lemar, De Paul, Koke, Carrasco - Correa, Suarez
  • Athletic Bilbao: Simon - De Marcos, Alvarez, Martinez, Balenziaga - Berenguer, Zarraga, D. Garcia, Muniain - R. Garcia, I. Williams

Etichete: atletico madrid , athletic bilbao , supercupa spaniei , semifinale supercupa spaniei , atletico madrid atheltic bilbao

Furie și indignare după ce fotografia cu teroriștii Hamas defilând cu trupul gol și mutilat al lui Shani Louk a fost premiată

O imagine cu trupul dezbrăcat și mutilat al unei tinere plimbat de teroriștii Hamas în remorca unei...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul

Exclusiv Dinamo - Petrolul, cu spectatori în tribune?! Solicitarea a fost făcută, totul ar trebui să fie doar o formalitate
bataie 2
Gică Hagi are oferta pe masă! Agentul a plecat să negocieze contractul
WhatsApp Image 2024-03-15 at 20.40.20
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Încă o accidentare la FCSB! Favoritul lui Gigi Becali are ruptură! Cât lipsește
Simona Halep, lovită unde o doare mai tare. A fost refuzată la turneu
Arnold Schwarzenegger, prima imagine după ce i-a fost montat un stimulator cardiac. Fanii, val de reacții: „Ești de neoprit, ești o legendă!”
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Prețul amețitor cu care se vinde un garaj din lemn în Brașov: „E inclusă și mașina în preț?"
Povestea sportivei românce care a ajuns campioană mondială, dar a plătit un preț uriaș: „Am dureri"
Cum a profețit viitorul AI, deepfake-urile și altele un personaj inventat la TV din anii '80
Ce cred englezii despre naționala României și cum o compară cu Ucraina
Barcelona, 50.000.000€ pentru următorul transfer! Lovitura pregătită de catalani
FC Barcelona, Barca v SSC Napoli - UEFA Champions League A flag bearing logo of FC Barcelona is sene prior to the UEFA C