Răsturnare de situație: Andrei Burcă semnează, dar nu cu CFR Cluj! Salariu uriaș
articol scris de Digi Sport12.06.2025, 19:21
Andrei Burcă (32 de ani) s-a despărțit de Baniyas, din Emiratele Arabe Unite, și părea aproape de o revenire la CFR Cluj.

Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1
Europa League: CFR Cluj - Paksi, joi, 20:30, DGS 1
De altfel, între părți ar fi existat un acord verbal, dar totul a fost dat peste cap în momentul în care Andrei Burcă a primit o ofertă din China.
Andrei Burcă semnează cu Yunnan Yukun
Yunnan Yukun, nou-promovată în prima ligă chineză, unde joacă Alex Ioniță, îl vrea pe Andrei Burcă și i-a făcut o ofertă cu un salariu imens, de 1,2 milioane de euro pe an.
Andrei Burcă a hotărât să dea curs propunerii din China, chiar dacă avea un acord cu Ioan Varga, iar patronul lui CFR Cluj a transmis că îi înțelege decizia, având în vedere diferența salarială.
”Vorbisem cu Andrei să vină la noi și și-a dat cuvântul că în România doar la noi va juca. Mi-a spus că nici pe o ofertă dublă nu s-ar fi dus în altă parte, nici afară.

Dar m-a sunat și mi-a spus ce ofertă are din China și îl înțeleg. Este mai mult de dublu față de cât îi ofeream noi.
Este vorba de viitorul lui și de familia lui și îi respect decizia, oricare ar fi ea. Am apreciat că mi-a spus. Este un băiat de mare caracter”, a declarat Ioan Varga, citat de Prosport.
Andrei Burcă, de doi ani în Asia
Andrei Burcă a plecat de la CFR Cluj în urmă cu doi ani, când saudiții de la Al-Okhdood au plătit un milion de euro pentru a-l transfera.
După un an în Arabia Saudită, s-a mutat în Emiratele Arabe Unite, la Baniyas, de care s-a despărțit în această vară.
Etichete: andrei burca , ioan varga , yunnan yukun
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Israelul a bombardat miercuri mai multe ţinte din Damas, între care cartierul general al armatei...