A început "showul" la Real Madrid: Mourinho, enervat la culme de Florentino Perez!
articol scris de Digi Sport07.08.2026, 17:59
Real Madrid a "reușit" să rateze transferul lui Rodri (30 de ani), după ce o bună perioadă de timp s-a aflat în pole-position pentru semnătura campionului mondial cu Spania.
La Liga SuperLiga: Farul - Csikszereda, sâmbătă, 18:30, DGS 1
SuperLiga: UTA Arad - Rapid, vineri, 21:00, DGS 1
Deși a avut un acord total cu mijlocașul defensiv, vicecampioana Spaniei nu s-a înțeles și cu Manchester City, iar Barcelona a intrat pe fir. Acum, Rodri prioritizează un transfer pe Camp Nou, în timp ce madrilenii nu au mai făcut niciun demers.
Jose Mourinho, furios după ce Real Madrid a ratat transferul lui Rodri
Jurnalistul spaniol Sergio Valentin a scris pe Twitter că președintele Florentino Perez l-a enervat la culme pe Jose Mourinho cu felul în care a abordat problema mijlocașului.
Concret, "The Special One" a cerut cel puțin încă un mijlocaș în lot și a trimis o listă. Rodri nu se afla pe ea, dar antrenorul nu avea nicio problemă dacă asta ar fi fost alegerea lui Florentino Perez.
Președintele de pe Bernabeu a pierdut câteva zile bune pentru a negocia transferul lui Rodri, ca în cele din urmă să nu ajungă la un acord și cu Manchester City și, astfel, să îi permită Barcelonei să intervină.
Florentino Perez s-a concentrat pe transferul lui Yan Diomande și prelungirea contractului cu Vinicius Junior, iar problema mijlocașului a căzut în plan secund.
Acum, Jose Mourinho nu are mijlocașul cerut, iar presezonul a început deja, un scenariu pe care voia să îl evite cu orice preț.
Până când începe noul sezon din La Liga mai sunt două săptămâni, iar Florentino Perez nici nu dă semne că va negocia transferul altui mijlocaș, o situație care l-a făcut extrem de nervos pe Jose Mourinho.
Transferul lui Rodri la Real Madrid, picat la negocierile cu Manchester City
Același jurnalist a scris și cum a picat trecerea mijlocașului defensiv pe Bernabeu.
Manchester City a cerut în primă fază 80 de milioane de euro, iar Real Madrid a oferit maximum 55.
Englezii erau gata să facă un compromis dacă Real Madrid ar fi oferit câteva milioane de euro în plus, însă președintele Florentino Perez s-a ridicat de la masa negocierilor.
Amintim că Rodri se află în ultimul an de contract, iar președintele de pe Bernabeu a considerat că nu ar fi meritat să plătească o sumă atât de mare pentru un fotbalist aflat în această situație.
Real Madrid joacă primul meci oficial cu Espanyol
Echipa preluată recent de Jose Mourinho începe noul sezon pe terenul rivalei Barcelonei, Espanyol.
Meciul Espanyol - Real Madrid se joacă pe 22 august, de la ora 22:00, și va putea fi urmărit în direct pe canalele Digi Sport, site-ul digisport.ro și aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații DIGI România aflați pe teritoriul țării.
Etichete: manchester city , real madrid , jose mourinho , barcelona , rodri
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Bărbatul devenit celebru pe internet după ce a „pictat” cu spray graffiti o inimă pe o stâncă de pe...