Fără menajamente! Real Madrid ”a dat” din nou în Barcelona: ”Cel mai mare scandal!”
articol scris de Digi Sport07.02.2026, 16:17
Alvaro Arbeloa a susținut o conferință de presă premergătoare partidei pe care Real Madrid o va juca în deplasare cu Valencia în data de 8 februarie, ora 22:00, în direct pe Digi Sport 2, în etapa cu numărul 23 din La Liga.
La Liga Champions League: Galatasaray - Liverpool, marți, 19:45, DGS 1
Champions League: Newcastle - Barcelona, marți, 22:00, DGS 1
Imediat după ce a fost întrebat despre faptul că Barcelona a părăsit în mod oficial Super Liga Europei, proiect în care mai erau doar catalanii, ”los blancos” și Juventus, antrenorul ”Galacticilor” a adus în discuție cazul Negreira și nu s-a ferit de cuvinte.
Arbeloa, despre cazul Negreira: ”Cel mai mare scandal din fotbalul spaniol”
”În ceea ce privește cazul Negreira, cred că nimeni nu înțelege de ce cel mai mare scandal din fotbalul spaniol rămâne nerezolvat. Cred că asta ar trebui să îngrijoreze mulți oameni”, a declarat Alvaro Arbeloa, potrivit Mundo Deportivo.
Clubul madrilen consideră că a suferit un prejudiciu sportiv şi instituţional ca urmare a plăţilor efectuate de FC Barcelona către societăţi legate de fostul vicepreşedinte al Comitetului tehnic al arbitrilor, José María Enríquez Negreira.
”Nu este normal ca Barcelona să-i plătească vicepreședintelui arbitrilor peste 8 milioane de euro în 17 ani, indiferent de motiv! Coincide, întâmplător, cu cea mai bună perioadă sportivă a Barcelonei”, declara și Florentino Perez în finalul lunii noiembrie.
În prezent, distanța din clasamentul La Liga dintre Barcelona și Real Madrid este de doar un punct. Catalanii conduc ierarhia, dar trupa de pe Santiago Bernabeu, eliminată și din Cupa Spaniei, speră să spele ”rușinea” în campionat.
Etichete: real madrid , barcelona , alvaro arbeloa , cazul negreira
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Generalul în rezervă Virgil Bălăceanu a explicat marți, într-o intervenție la Digi24, după...