Jucătorii de la Cadiz - Barcelona n-ar mai fi vrut să reia jocul, după infarctul fanului: "Noi suntem simpli executanți!"
articol scris de Digi Sport11.09.2022, 16:41
Meciul pierdut de Cadiz pe teren propriu cu Barcelona, scor 0-4, a avut parte de un incident grav în minutul 82.
![josemari](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYxMSUyRjE1ODA2NjRfMTU4MDY2NF9q/b3NlbWFyaS5wbmcmdz0xMDYwJmg9NjM2/Jmhhc2g9N2IzMDcwNDM2OGEwMmRmNzRiMTAzZTlhYzBlMjUzYWY=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Un fan aflat în peluză a făcut infarct, iar arbitrul a decis întreruperea jocului, după declanșarea alarmei pe stadion. Prezența de spirit a doi jucători de la Cadiz a făcut diferența dintre viață și moarte pentru bărbatul care, din informațiile oferite de presa spaniolă până acum, ar fi octogenar.
Jose Mari nu și-ar fi dorit reluarea jocului după infarctul suferit de suporter
La finalul meciului, organizatorii au decis ca jucătorii să nu acorde flash-interviuri, deoarece au fost puternic afectați de cele întâmplate. Totuși, căpitanul lui Cadiz, Jose Mari, a fost convins de către publicația COPE să acorde un scurt interviu.
Cel care a dus targa în zona în care se afla suporterul a lăsat de înțeles că cei 22 de jucători aflați pe teren nu și-ar fi dorit reluarea meciului, însă au fost nevoiți să o facă deoarece asta li s-a ordonat.
"Să sperăm că fanul este bine, asta este ceea ce contează în astfel de situații. A fost ceva de-a dreptul emoționant.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
A fost șocant, m-a șocat mult. Cât despre reluarea jocului... Noi suntem simpli executanți", a declarat, printre altele, Jose Mari.
Galerie Foto
”Va intra în istorie!”. Ledesma a primit mii de aprecieri pentru prezența sa de spirit
Portarul celor de la Cadiz, Jeremias Ledesma, este cel care a alertat arbitrul asupra problemelor unui suporter, iar Carlos del Cerro Grande a întrerupt imediat partida.
Goalkeeper-ul argentinian a înțeles imediat gravitatea situației și a sprintat spre marginea terenului pentru a lua un defibrilator, apoi a alergat cu el în mână și l-a aruncat în tribune, pentru ca suporterul care a făcut infarct să primească rapid îngrijirile de care avea nevoie.
Galerie Foto
Fanul a fost preluat de ambulanță și transportat la spital, având puls. De asemenea, și fiica lui, căreia i s-a făcut rău, și-a revenit.
Portarul Ledesma a primit mii de aprecieri pe rețelele sociale, fiind lăudat pentru prezența de spirit de care a dat dovadă. ”Va intra în istorie ca un erou”, este unul dintre cele mai frumoase mesaje la adresa lui Ledesma.
VIDEO cu rezumatul meciului Cadiz - Barcelona 0-4:
Etichete: barcelona , meci intrerupt , cadiz , infarct , jose mari
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...