FOOTBALL : FC Barcelone vs Paris Saint Germain - Ligue des Champions - 16/04/2024
Video Istvan Kovacs l-a scos din sărite și pe Mbappe. Momentul în care starul lui PSG a rămas ”mut”
Foto A intrat pe teren pentru un selfie, dar a aflat imediat de ce bodyguardul lui Messi primește 230.000€ pe lună
gigi becali
FCSB, convinsă: urgentează negocierile pentru atacantul de 1.500.000€
LIVE Stirile Digi Sport

Video Espanyol - Barcelona 1-0. Gol marcat de Oscar Melendo. Messi a ratat un penalty

18.01.2018, 07:10

ÎN DIRECT la Digi Sport, Espanyol a învins Barcelona cu 1-0 în prima manşă a sferturilor de finală. Messi a ratat un penalty, iar gazdele au obţinut victoria pe care o aşteptau din februarie 2009!

messi ratare penalty barcelona
Getty Images
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Espanyol a dat lovitura în derby-ul cu Barcelona din prima manşă a sferturilor de finală din Copa del Rey. Echipa lui Quique Sanchez Flores şi-a învins rivala locală pentru prima oară după 9 ani. După o primă repriză fără goluri, în care Denis Suarez a semnat cea mai mare ocazie, Messi putea deschide scorul din penalty. Diego Lopez a respins însă şutul argentinianului de la punctul cu var şi i-a aruncat în delir pe fanii lui Espanyol.

Espanyol a dat lovitura când mai erau două minute de joc. Melendo a marcat singurul gol al meciului, iar calificarea se va juca joia viitoare în returul de pe Nou Camp, ÎN DIRECT la Digi Sport.

VIDEO CU REZUMATUL PARTIDEI:

LIVE VIDEO&TEXT:

Min 90+3: Final de partidă. Espanyol a câștigat cu 1-0 grație golului reușit de Melendo. Calificarea se decide săptămâna viitoare, pe Camp Nou.

Min 90+1: Luis Suarez este și el avertizat cu cartonaș galben

Min 90+1: Cartonaș galben și pentru Diego Lopez, care a fost avertizat pentru trageri de timp

Min 89: GOOOOOL ESPANYOL! GOOOOL MELENDO! Gazdele dau lovitura pe final. Trimis pe teren în repriza secundă, Melendo l-a învins pe Cillessen cu un șut la colțul lung

Min 86: Cartonaș galben și pentru Victor Sanchez, pentru un faul la mijlocul terenului

Min 84: Vermaelen este și el avertizat cu cartonaș galben

Min 83: OCAZIE ESPANYOL! Marc Navarro a șutat puternic din lovitură liberă, dar Cillesen a respins de sub transversală

Min 82: Rakitic face un fault la marginea careului propriu și vede cartonașul galben

Min 78: Ultima schimbare și la oaspeți. Rafinha a intrat în locul lui Denis Suarez

Min 75: Ultima schimbare la gazde. Melendo a intrat în locul lui Javi Fuego

Min 62: PENALTY RATAT DE MESSI! Decarul Barcelonei a executat lovitura de pedeapsă și, deși nu a tras rău, Diego Lopez s-a întins excelent și a respins în corner

Min 61: Cartonaș galben pentru Gerard Moreno, pentru proteste

Min 61: PENALTY PENTRU BARCELONA! Granero l-a călcat pe Sergi Roberto în careul de 16 metri și centralul a dictat punctul cu var

Min 59: A doua schimbare la FC Barcelona. Intră Luis Suarez, în locul lui Alena

Min 57: A doua modificare la Espanyol. Didac Vila intră în locul lui Aaron Martin

Min 55: Cartonaș galben pentru Jordi Alba. Deși se află pe banca de rezerve, fundașul stânga a fost avertizat pentru proteste

Min 54: Messi a tras din prima, după o respingere greșită a fundașilor lui Espanyol, dar portarul gazdelor a reținut fără probleme

Min 54: Prima schimbare la Barcelona. Rakitic intră în locul lui Paulinho, care dă semne că ar fi accidentat

Min 53: Sergi Roberto a fost faultat la marginea careului de Aaron Martin. Jucătorii Barcelonei au cerut al doilea galben pentru jucătorul lui Espanyol și implicit cel roșu, dar centralul a dictat doar lovitură liberă

Min 46: A început repriza secundă, cu o modificare în echipa gazdă. Leo Baptistao a intrat în locul lui Darder

Min 45+1: Final de primă repriză. Egalitate la pauză între cele două formații, 0-0

Min 45+1: Cartonaș galben pentru Alena, după o intrare cu talpa sus

Min 44: OCAZIE BARELONA! Denis Suarez este angajat excelent în careul lui Espanyol, șutează din prima, la colțul scurt, dar balonul a trecut pe lângă bara porții lui Diego Lopez

Min 43: Cartonaș galben pentru Aaron Martin, după un fault asupra lui Messi Este primul avertisement al partidei.

Min 26: Pique a trimis mingea în poartă, cu capul, după o centrare a lui Messi, dar reușita nu a fost validată. Reluările au arătat că fundașul Barcelonei se afla în ofsaid

Min 23: OCAZIE Barcelona! Messi a luat o acțiune pe cont propriu și finalizat cu un șut de la 16 metri. A fost prima minge trimisă pe poarta lui Diego Lopez, care a reținut fără probleme

Min 15: Barcelona domină jocul la mijlocul terenului însă fără să-și creeze oportunități de a marca

Min 2: Prima oportunitate de a deschide scorul le aparține oaspeților. Messi a tras însă slab dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, iar mingea a trecut peste transversală

Min 1: A început partida dintre Espanyol și FC Barcelona. Oaspeții au avut lovitura de start

ECHIPELE DE START:

Espanyol (3-5-2): Diego Lopez - O. Duarte, David Lopez, Naldo - Marc Navarro, V. Sanchez, Javi Fuego, Darder, Aaron - Granero, Gerard Moreno
Antrenor: Quique Sanchez Flores
Rezerve: Pau Lopez, Didac, Javi Lopez, Hermoso, Melendo, Piatti, Leo Baptistao

Barcelona (4-3-3): Cillessen - Sergi Roberto, Pique, Vermaelen, Digne - Alena, Busquets, Paulinho - Aleix Vidal, Messi, Denis Suarez
Antrenor: Ernesto Valverde
Rezerve: Ter Stegen, Semedo, Jordi Alba, Rafinha, Andre Gomes, Rakitic, Luis Suarez

Digi Sport transmite ÎN DIRECT trei partide din sferturile de finală ale Cupei Spaniei, dar meciul serii este, fără îndoială, cel dintre Espanyol şi FC Barcelona.

Derby-ul catalan este capul de afiş al acestei faze, mai ales că duelul dintre cele două rivale vine într-un moment bun pentru ambele formaţii.

Gruparea blaugrana este mare favorită şi speră să-şi continue seria de 29 de meciuri fără înfrângere în toate competiţiile. Ernesto Valverde are, însă, probleme de lot.

Ousmane Dembele s-a accidentat din nou, iar noua achiziţie, Philippe Coutinho, încă nu este refăcut. Mijlocaşul adus pentru 160 de milioane de euro forţează la antrenamente, dar mai are nevoie de timp până să poată debuta.

De cealaltă parte, Espanyol s-a îndepărtat de zona periculoasă a clasamentului din La Liga, după ce a legat patru meciuri fără eşec în campionat. În această serie pozitivă, a reuşit inclusiv un succes cu Atletico Madrid (1-0), singura înfrângere a formaţiei lui Diego Simeone în actuala stagiune.

Deţinătoare a trofeului, FC Barcelona va juca în deplasare meciul tur. Confruntarea cu Espanyol va fi transmisă azi, de la ora 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Etichete: leo messi , fc barcelona , cupa spaniei , espanyol , video barcelona , lusi suarez , video espanyol barcelona , live video espanyol barcelona

„Nu e bine deloc”. Starea de sănătate a Regelui Charles s-ar fi înrăutățit. Palatul Buckingham actualizează planul pentru funeralii

Starea de sănătate a Regelui Charles, care se luptă cu cancerul, s-ar fi înrăutățit, fiind un motiv...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Dan Șucu intervine ”în negocierile” dintre Rapid și Marius Șumudică. Mesaj pentru Daniel Niculae și Victor Angelescu?
gigi becali

OUT de la Barcelona! Primele ”victime” ale lui Xavi, după ce s-a răzgândit și rămâne pe banca echipei
FC Barcelona, Barca v SSC Napoli - UEFA Champions League A flag bearing logo of FC Barcelona is sene prior to the UEFA C
La 64 de ani, Ioan Andone a dezvăluit cum îl cheamă, de fapt: ”Ce să fac?”
ioan-andone
Reacția lui Gigi Becali, după ce a auzit că Risto Radunovic e dorit de CFR Cluj
gigibecali5
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Steliano Filip, gata de o revenire de pomină în fotbalul românesc
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Ce nu ai voie să faci în faţa blocului primăvara. Intenţiile pot fi bune, dar primeşti amendă. Este interzis!
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Exclusiv Verdictul lui Ilie Dumitrescu după ce Istvan Kovacs a dat 3 cartonașe roșii și un penalty