Michael Olise a ales între Bayern și Real Madrid: ”Stăpân pe propriul destin”. Urmează o întâlnire decisivă
articol scris de Digi Sport12.07.2026, 16:26
Michael Olise (24 de ani) s-a decis între Bayern Munchen și Real Madrid și a ales deja unde vrea să joace după Cupa Mondială 2026.
La Liga Champions League: Univ. Craiova - Vitebsk, miercuri, 20:30, DGS 1
Tenis: WTA Iași - ziua 1, luni, 15:00, DGS 2
Declarat netransferabil, Michael Olise e în prezent cu naționala Franței la Cupa Mondială din America. ”Cocoșul Galic” a ajuns în faza semifinalelor, unde urmează meciul cu Spania.
Michael Olise vrea să se transfere la Real Madrid și e gata să le forțeze mâna celor de la Bayern Munchen la o întâlnire după Cupa Mondială
”Extrema franceză intenționează să se întâlnească cu Bayern Munchen pentru a-și defini viitorul și a-și deschide ușa către Real Madrid, el este stăpânul propriului destin”, notează spaniolii de la Bernabeu Digital.
Decis să meargă la Real Madrid, Michael Olise le-ar putea ”forța mâna” șefilor de la Bayern Munchen să-l lase să plece din Bavaria, în urma unei întâlniri programate despre viitorul său după încheierea Cupei Mondiale.
Dacă Michael Olise ar ajunge în situația în care n-ar mai vrea să joace pentru Bayern în noua stagiune, atunci bavarezii nu ar avea de ales decât să-l cedeze pentru a nu ajunge la o situație tensionată în cadrul lotului, potrivit sursei citate.
Tot presa din Spania scrie că Real Madrid pregătește o ”ofertă scandaloasă” pentru transferul lui Michael Olise de la Bayern.
Spaniolii notează că prima ofertă oficială a lui Real Madrid către Bayern va fi de 190 de milioane de euro sumă fixă de transfer plus bonusuri în valoare totală de 33 de milioane de euro.
Dacă transferul s-ar face și toate bonusurile de performanță s-ar activa, suma totală a mutării ar fi de 223 de milioane de euro. Cu alte cuvinte, Michael Olise ar deveni cel mai scump jucător din istoria fotbalului, cu doar un milion de euro peste Neymar, care deține recordul în urma mutării de la Barcelona la PSG, din 2017.
Bayern nici nu vrea să audă de plecarea lui Michael Olise
Bayern Munchen, în schimb, nici nu concepe să-l piardă pe Michael Olise.
Herbert Hainer, președintele clubului bavarez, chiar spunea recent: ”Dacă Florentino Perez vrea să facă o ofertă, să nu se obosească, pentru că n-are rost. Nu suntem un club care vinde jucători”.
De asemenea, Bayern Munchen vrea să îi ofere o prelungire a contractului lui Michael Olise. Francezul mai are angajament cu bavarezii până în 2029, iar clubul își dorește extinderea până în 2031.
Real Madrid a făcut deja patru transferuri în perioada de mercato de vară
Real Madrid a transferat patru jucători în această vară, toți fotbaliști importanți, aduși de la echipe mari, dar niciunul nu are statutul de ”galactic”.
Real Madrid a transferat doi jucători liberi de contract, pe Ibrahima Konate, care s-a despărțit de Liverpool, și pe Bernardo Silva, ultima dată la Manchester United. De asemenea, clubul spaniol i-a cumpărat pe Denzel Dumfries, de la Inter, cu 20 de milioane de euro, și pe Marc Cucurella, achiziționat de la Chelsea cu 55 de milioane de euro.
Etichete: real madrid , transfer , bayern munchen , michael olise
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, în contextul consultărilor de la Palatul...