Foto Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
10th November 2022; Stadium Santiago Bernabeu, Madrid, La Liga Santander, Real Madrid CF versus Cadiz CF; Alaba, Militao, Tchouameni and Courtois
Vești bune pentru Real Madrid! Starul ”Galacticilor” revine pe teren!
Snapinsta.app_386644628_1334640613834721_377296787167040963_n_1080
Denis Alibec, drum liber către FCSB!

Real Madrid - Barcelona 0-3 (în tur, 1-1). Catalanii s-au calificat în finala Cupei Regelui pentru a şasea oară la rând

27.02.2019, 23:50

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FC Barcelona va juca pentru câştigarea celui de-al cincilea trofeu consecutiv în Cupa Regelui, după ce a spulberat-o pe Real Madrid chiar pe Santiago Bernabeu. Campioana Spaniei a făcut diferenţa în repriza a doua şi s-a impus cu 3-0, după 1-1 în tur.

Vinicius a fost protagonistul primei reprize, în care catalanii n-au avut nicio ocazie. Brazilianul de 18 ani a cerut penalty în minutul 14, apoi şi-a trecut în cont două ratări mari. Nici Benzema n-a reuşit să-l învingă pe ter Stegen, din poziţie ideală. La cinci minute după pauză, Luis Suarez a deschis scorul la primul şut pe poartă al Barcelonei. Deşi ambele echipe au cerut penalty la interval de 40 de secunde, s-a marcat tot din acţiune. Varane a fost ghinionistul serii şi şi-a trimis mingea în propria poartă, la centrarea lui Dembele. Aproape imediat, Suarez a obţinut un penalty, din care tot el a stabilit scorul final, printr-o scăriţă de efect.

S-a terminat 3-0, iar echipa lui Ernesto Valverde va juca, pe 25 mai, a şasea finală la rând în Cupa Regelui. Până atunci mai e programat încă un El Clasico. Cele două rivale se întâlnesc din nou în campionat, tot pe Santiago Bernabeu, sâmbătă, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 şi Digi 4K, de la ora 21:45.

ECHIPELE DE START
Real Madrid: Navas - Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Reguilon - Modric, Casemiro, Kroos - Lucas Vazquez, Benzema, Vinicius
Antrenor: S. Solari

FC Barcelona: ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Sergi Roberto, Busquets, Rakitic - Messi, Suarez, Dembele
Antrenor: E. Valverde

• min. 90 Video

FINAL DE MECI! Barcelona a câştigat cu 3-0 pe Santiago Bernabeu şi s-a calificat în finala Cupei Regelui. Luis Suarez a fost protagonistul partidei, cu o dublă.

• min. 86

Schimbare la Barcelona. Arthur a intrat în locul lui Busquets.

• min. 81

Ultima modificare la Real. Asensio a intrat în locul lui Vinicius.

• min. 81

Cartonaş galben şi pentru Semedo.

• min. 79

O nouă modificare la catalani. Vidal a intrat în locul lui Luis Suarez.

• min. 75

Câte o schimbare la fiecare echipă. La Real Madrid, Valverde a intrat în locul lui Casemiro. La oaspeţi, Coutinho i-a luat locul lui Dembele.

• min. 73 Video

GOOOOOL, 3-0 Barcelona! Luis Suarez a transformat fără emoţii lovitura de la 11 metri. Uruguayanul a înscris printr-o "scăriţă" de efect.

• min. 72 Video

Penalty Barcelona! Casemiro l-a faultat pe Luis Suarez în propriul careu şi a primit cartonaşul galben.

• min. 69 Video

GOOOOOL, 2-0 Barcelona! Catalanii se deprind graţie autogolului lui Varane. Francezul a încercat să respingă din faţa lui Suarez, dar şi-a trimis mingea în propria poartă. Dembele a fost din nou decisiv pentru formaţia blaugrana.

• min. 68

Schimbare la gazde. Bale a intrat în locul lui Lucas Vazquez.

• min. 67 Video

Ocazie Real Madrid! Acţiune personală vijelioasă a lui Vinicius, care s-a distrat cu Pique, înainte de a fi blocat în ultimul moment de Semedo. Doar corner pentru gazde.

• min. 65

Busquets a primit la rândul lui cartonaşul galben, pentru un fault din spate asupra lui Modric.

• min. 62 Video

Ocazie Real Madrid! Ter Stegen, providenţial. Portarul Barcelonei a intervenit extraordinar la mingea trimisă cu capul de Reguilon, după centrarea foarte bună a lui Vinicius.

• min. 60 Video

Două faze controverstae, în ambele careuri. Un duel Ramos-Rakitic în suprafaţa de pedeapsă a gazdelor şi o intervenţie imprudentă a lui Lenglet asupra lui Lucas Vazquez, la câţiva metri de poarta lui ter Stegen. În niciun caz nu s-a acordat penalty, deşi existau condiţii.

• min. 58

Cartonaş galben primit de Lucas Vazquez, după o intrare tare asupra lui Lenglet, la mijlocul terenului.

• min. 50 Video

GOOOOOL, 1-0 Barcelona! La prima ocazie pe care au avut-o, catalanii au deschis scorul. Jordi Alba şi Dembele au combinat superb pe stânga, iar pasa francezului a ajuns la Luis Suarez, care a marcat cu o execuţie simplă, cu latul. Nu foarte convingător Sergio Ramos.

• min. 46

• min. 45+1

PAUZĂ PE BERNABEU! S-a terminat prima repriză la Madrid. Real a avut marile ocazii, dar este 0-0 în returul cu Barcelona, din semifinalele Cupei Regelui.

• min. 38 Video

Ocazie Real Madrid! Vinicius a trecut din nou pe lângă gol. A primit o minge uşor în spate şi nu a putut trimite foarte bine. A tras cu stângul peste poartă, din apropiere.

• min. 37 Video

Ocazie Real Madrid! Dublă şansă irosită de formaţia "blanco". După o mingea pierdută de Pique, Vinicius a amânat prea mult momentul şutului, fiind blocat de Lenglet. Balonul a rămas în careul catalanilor, a ajuns la Benzema, dar ter Stegen a avut o intervenţie incredibilă.

• min. 23 Video

Ocazie Real Madrid! O nouă oportunitate uriaşă irosită de gazdă. Tot Vinicius a fost cel care nu a reuşit să marcheze. După o respingere greşită a lui Jordi Alba, brazilianul nu a putut să-l învingă pe ter Stegen, din apropiere.

• min. 19 Video

Ocazie Real Madrid! Vinicius a primit o pasă foarte bună în careul Barcelonei, s-a întors foarte bine, dar a tras peste poartă, din poziţie ideală.

• min. 14 Video

Fază controversată în careul catalanilor. S-a cerut penalty pentru Real Madrid, după un duel între Semedo şi Vinicius. Deşi faza a fost revăzută cu VAR, "centralul" a lăsat jocul să continue.