Real Madrid i-a amendat ilegal pe Valverde și Tchouameni! Cum pot scăpa cei doi de plata milionului de €
articol scris de Digi Sport09.05.2026, 15:22
Federico Valverde (27 de ani) și Aurelien Tchouameni (26 de ani) au fost protagoniștii unui scandal de proporții la Real Madrid.
La Liga Media: Digi Sport Special, miercuri, 18:00, DGS 1
Media: Liga Digi Sport, miercuri, 16:00, DGS 1
Cei doi au fost amendați deja de Real Madrid cu suma de 500.000 de euro fiecare. Fotbaliștii au avut un conflict la antrenament, în urma căruia Federico Valverde a ajuns la spital, cu traumatism cranio-cerebral.
Spaniolii anunță: amenzile pentru Valverde și Tchouameni sunt ilegale
Chiar și așa, cei doi nu vor plăti toată suma primită ca și penalizare, așa cum anunță presa din Spania.
Potrivit celor de la Mundo Deportivo, amenda nu respectă acordul dintre LaLiga și AFE (Ascociația Fotbaliștilor din Spania) și nu ar fi legal având în vedere salariile celor doi jucători.
Concret, sancțiunile ar trebui să aibă un interval minim de 7% și maxim de 25% ”din primii 100.000 de euro ai jucătorului”, iar peste aceștia se poate aplica un minim 3,33% și maxim de 10% pe restul de salariu lunar.
Conform sursei citate, în acest caz, amenda maximă pentru Valverde ar fi trebuit să fie 153.916 euro (16,7 milioane de euro brut pe an salariu / 1,4 miliaone de euro brut pe lună), în timp ce francezul ar fi trebuit să fie sancționat cu 119.166 de euro (12 milioane de euro brut pe an salariu / 1,04 milioane de euro pe lună brut)/
”Pare evident că amenda aplicată de club este cu mult sub limita maximă prevăzută de contract pentru ambii jucători și nu ar fi legală. Până la punctul în care aceștia ar putea depune plângere, dar rămâne de văzut dacă vor face acest lucru. Această practică este obișnuită în cazuri de o asemenea gravitate. Cluburile încheie procedurile cât mai repede posibil cu amenzi care nu respectă regulamentul, dar cei vizați nu contestă acest lucru, deoarece sunt primii interesați să închidă acest capitol cât mai curând”, au notat spaniolii.
Valverde și Tchouameni și-au cerut scuze unul altuia. Comunicatul emis de Real Madrid
După ce Federico Valverde s-a întors de la spital, acesta și Aurélien Tchouaméni s-au întâlnit la baza de pregătire a lui Real Madrid, unde și-au cerut scuze reciproc, dar și în fața staff-ului, colegilor și suporterilor.
Clubul madrilen a confirmat incidentul printr-un comunicat oficial.
”Real Madrid anunță că, în urma evenimentelor care au dus la deschiderea procedurilor disciplinare de ieri împotriva jucătorilor noștri Federico Valverde și Aurelien Tchouameni, ambii au apărut astăzi în fața ofițerului de anchetă.
Aurelien Tchouameni / Foto: Profimedia
În timpul apariției lor, jucătorii și-au exprimat sincerul regret pentru cele întâmplate și și-au cerut scuze reciproc.
De asemenea, au transmis scuzele clubului, coechipierilor, staff-ului tehnic, fanilor și ambii și-au oferit întreaga cooperare, fiind dispuși să accepte orice sancțiune pe care clubul o consideră adecvată.
Având în vedere aceste circumstanțe, Real Madrid a decis să aplice o amendă de 500.000 de euro pentru fiecare, încheind astfel procedurile interne corespunzătoare”, a transmis Real Madrid, pe site-ul oficial.
Etichete: real madrid , valverde , tchouameni , amenzi real madrid
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Aproximativ 67% dintre ucraineni se așteaptă ca președintele Volodimir Zelenski să fie înlocuit...