Atletico Madrid a rezolvat primul transfer al verii! Fotbalistul de 40.000.000€ și-a dat acordul
ESP: FC Barcelona, Barca Real Madrid CF. La Liga EA Sports match. Date 11 FC Barcelona t-shirt during the La Liga EA Spo
Fotbalistul a confirmat! Semnează cu Barcelona până în 2027: ”Suntem pe aceeași lungime de undă”
ilie bun
Exclusiv "Ai semna acum pentru trei de 0-0 în grupă?" Ilie Dumitrescu a dat răspunsul pe loc

Video Sevilla - Real Madrid 1-1. Carvajal a egalat după autogolul lui Alaba și le-a adus un punct ”Galacticilor”

21.10.2023, 21:28

Duelul dintre Sevilla și Real Madrid s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1, în runda cu numărul 10 din La Liga.

Sevilla FC v Real Madrid - LaLiga EA Sports
Partida dintre Sevilla și Real Madrid / Foto: Profimedia
  • Fotbal: Cehia - Macedonia de Nord, luni, 19:00, DGS 1

• Fotbal: Olanda - Islanda, luni, 21:45, DGS 1

În urma acestui rezultat, Real Madrid rămâne în vârful ierarhiei din La Liga, cu 25 de puncte, în timp ce Sevilla urcă pe locul 13, cu nouă puncte acumulate.

Sevilla - Real Madrid 1-1. Partidă specială pentru Sergio Ramos

”Los Blancos” au început în forță partida, iar Valverde l-a învins pe Nyland în minutul 4, dar golul său a fost anulat pentru ofsaid. Și golul lui Bellingham din al optulea minut al înfruntării a fost anulat, după o fază bizară, în care centralul s-a oprit să discute cu Ocampos.

Sevilla a fost aproape de gol în minutul 23, dar Carvajal a respins cu capul de pe linia porții, iar Ramos a intervenit salvator la o deviere a lui Alaba în minutul 34.

Gudelj a fost aproape să marcheze în minutul 42, dar balonul a fost deviat și a trecut pe lângă poartă.

Real Madrid putea înscrie în minutul 57, dar șutul lui Rodrygo a fost slab. Sevilla a trecut în avantaj în minutul 74, după autogolul lui David Alaba, însă, după doar patru minute, madrilenii au restabilit egalitatea prin Kroos.

Cu câteva minute înainte de finalul înfruntării, Ramos a fost aproape să îl învingă cu capul pe Kepa, dar portarul lui Real Madrid a avut o intervenție impecabilă.

VIDEO Rezumatul meciului Sevilla - Real Madrid 1-1

Sevilla - Real Madrid 1-1

Min. 80: Ocazie Sevilla! Acuna centrează foarte bine, Sergio Ramos reia cu capul, dar Kepa are o intervenție bună și respinge în lateral.

Min. 78: Goool Real Madrid! Carvajal se înalță la centrarea lui Kroos și înscrie cu capul.

Min. 74: Autogol Real Madrid! Acuna centrează de pe partea stângă, iar David Alaba trimite în propria poartă.

Min. 57: Ocazie Real Madrid! Valverde centrează foarte bine în careu, Rodrygo preia impecabil, dar șutează slab.

Min. 42: Ocazie Sevilla! Gudelj șutează din afara careului, dar balonul este deviat și trece pe lângă poartă.

Min. 34: Ocazie Real Madrid! Kroos trimite în fața porții din lovitură liberă, Alaba deviază spre poartă, dar Ramos respinge peste poartă. Centralul dictează aut de poartă.

Min. 23: Ocazie Sevilla! Rakitic șutează din interiorul careului, dar Carvajal resping cu capul de pe linia porții.

Min. 8: Gol anulat pentru Real Madrid! Bellingham înscrie, dar golul nu este validat, pentru că arbitrul se oprise în preajma careului advers.

Min. 4: Gol anulat pentru Real Madrid! Valverde câștigă un duel la marginea careului, balonul ajunge la Bellingham, care este cade în careu, dar Valverde reușește să înscrie. Golul este anulat pentru ofsaid.

Min. 1: Începe meciul!

Sevilla: Nyland – Navas, Gudelj, Ramos, Acuna – Rakitic, Soumare, Sow – Ocampos, En Nesyri, Lukebakio

Real Madrid: Arrizabalaga – Carvajal, Rudiger, Alaba, Mendy – Tchouameni – Kroos, Valverde, Bellingham – Vinicius, Rodrygo

Partida din această seară va fi una cu totul și cu totul specială pentru Sergio Ramos, care va juca împotriva formației pentru care a evoluat timp de 16 ani.

Înaintea aceestui joc, Sevilla se află pe locul 14 în Spania și are o singură victorie în ultimele 6 meciuri. De cealaltă parte, Real Madrid este lider în La Liga, după un parcurs aproape fără greșeală în actualul sezon.

Echipele probabile

Sevilla: Nyland - Sanchez, Bade, Ramos, Pedrosa - Fernando, Rakitic, Ocampos - Suso, Lukebakio, En-Nesyri.

Real Madrid: Kepa - Carvajal, Rudiger, Alaba, Mendy - Tchouameni, Camavinga, Valverde - Bellingham - Vinicius, Rodrygo.

Carlo Ancelotti s-a declarat bucuros că se va revedea cu Sergio Ramos

Antrenorul lui Real Madrid, Carlo Ancelotti, a oferit câteva declarații la conferința de presă premergătoare partidei cu Sevilla. Printre altele, ”Don Carlo” a fost întrebat despre momentul revederii cu Sergio Ramos, jucătorul emblematic al Realului.

”Sunt încântat să-l văd din nou pe Sergio Ramos. Dacă sunt aici este datorită lui și golului său din finala de la Lisabona. Sergio este special pentru mine. Cu toții îl iubim”, a declarat Ancelotti.

Golul la care face referire Carlo Ancelotti este cel din finala UEFA Champions League, din 2014, Real Madrid - Atletico Madrid 1-1 (4-1 d.p.), disputată la Lisabona. Atletico Madrid se afla la conducerea partidei încă din minutul 36, după golul marcat de Diego Godin și era foarte aproape de a câștiga trofeul suprem. Însă, Sergio Ramos a reușit să egaleze pentru ”galactici” în minutul 90+3, printr-o lovitură de cap și a trimis partida în prelungiri, unde Real Madrid s-a impus și a cucerit ”La Decima”.

Etichete: real madrid , la liga , sevilla , sergio ramos

Joe Biden avertizează că întreaga Europă e în pericol: Putin nu se va opri la Ucraina

Președintele american Joe Biden a avertizat că Rusia nu se va opri la Ucraina dacă va câștiga...

florinel coman (10)
I-au spus ADIO lui Florinel Coman: 11.000.000 € + bonusuri! ”Jucătorul e așteptat să facă vizita medicală”

MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Activitate în SuperLigă! Mutările efecutate de Rapid, CFR și UTA
Ermal Krasniqi, în tricoul celor de la Sparta Praga
Îl recunoști? A fost 10 ani sub contract cu FCSB. ”Gigi Becali mi-a dat 50.000 de dolari. Eram șmecher”
daniel-balan
România - Serbia 1-1 (9-10 d.l.p). ”Tricolorii”, eșec dramatic în finala Campionatului European de Minifotbal
romania
Ce gafă: Ianis Hagi, pe lista starurilor ”care ratează EURO 2024”! Reacțiile au apărut imediat
ianis
ilie bun

Naționala României a intrat în linie dreaptă, înaintea participării la EURO 2024.

Adrian Porumboiu, atac fără menajamente la adresa lui Gică Popescu
PORUMBOIU
”Telenovela” Joao Felix la Barcelona a ajuns la final: Fotbalistul a spus pentru ce echipă vrea să joace
FC Barcelona v RC Celta, La Liga EA Sports match. Football, Lluis Companys Stadium, Barcelona, Spain -23 Sept 2023
Exclusiv FCSB, în fața loviturii verii! ”Ar fi o mișcare foarte bună! E un lider”
g3
Starul Franței a renunțat la modestie: ”Sunt unul dintre liderii Barcelonei!”
Frenkie de Jong a refuzat-o pe Barcelona dintr-un motiv clar
Cum l-ar fi testat Letizia pe regele Felipe înainte de a începe aventura cu fostul cumnat:„A fost o strategie!”
CSA tocmai a premiat un fost mare fotbalist care susține că FCSB e Steaua! Gafa organizatorilor: ”Magicul 7"
Edi Iordănescu, ședință secretă de două ore înainte de EURO 2024! S-a aflat pericolul numărul 1 de la turneul final
A fost soție de actor și obișnuia să strălucească. Acum trăiește pe străzi, caută prin tomberoane și tot ce mai are încape într-un cărucior de cumpărături
Rod Stewart, poză de colecție alături de moștenitorii săi, la nunta fiului de 29 de ani. Artistul britanic are 8 copii cu 5 femei