aduriz

VIDEO Aduriz a marcat golul lunii în La Liga. Execuţie de efect a golgheterului lui Bilbao

VIDEO Athletic Bilbao - Eibar 5-2. Spectacol total în derby-ul basc

galca chinez

Întăriri pentru Gâlcă. Spaniolii anunță că Arlauskis și Ivan sunt aproape de Espanyol!

gol bilbao

24.01.2016, 16:11

Athletic Bilbao a făcut uitată umilința din ultima rundă - 0-6 cu Barcelona - și s-a impus în derby-ul basc cu Eibar. ÎN DIRECT la Digi Sport 1, formația de pe San Mames a câștigat cu 5-2.

Una dintre revelatiile acestei stagiuni, Eibar a deschis scorul pe San Mames după doar patru minute de joc. Borja Baston a reluat excelent din centrarea lui Capa (min 4). Reacția gazdelor a fost spectaculoasă. Opt minute mai târziu, Aduriz a produs unul dintre golurile anului din centrarea lui Oscar de Marcos (min 12).

Eibar putea reveni în avantaj la șutul lui Saul Berjon, însă mijlocașul oaspeților a nimerit bara (min 18). A inscris în schimb Athletic. Sabin Merino a reluat cu capul din centrarea lui Benat și a adus gazdele pentru prima dată în avantaj (min 27). Benat a fost din nou servantul perfect cu 5 minute înainte de pauză, când Laporte a marcat cu capul pentru 3-1 (min 40).

Oaspeții au readus emoțiile pe San Mames la câteva minute după reluarea jocului. Laporte l-a faultat pe Keko în careu, iar Borja Baston a marcat din penalty (min 50). Aduriz a avut nevoie de doua minute pentru a răspunde cu un nou gol de generic: șut fără preluare din centrarea lui Balenziaga.

Victorioasă în ultimele sale 3 meciuri de campionat, Eibar a cedat definitiv în finalul partidei. Cu 10 minute înainte de final Mauro Dos Santos a marcat în proprie poartă. Diferența putea crește în prelungiri, atunci când Aduriz a ratat lobul.

S-a terminat 5-2 pentru Athletic, aflată acum la 10 puncte de locurile care permit accesul în Liga Campionilor.

ECHIPELE DE START:

Bilbao (4-2-3-1): Herrerin - De Marcos, Boveda, Laporte, Balenziaga - San Jose, Benat (Viguera '84) - Susaeta, Muniain (Mikel Rico '72), Sabin (Lekue '78) - Aduriz
Antrenor: Ernesto Valverde

Eibar (4-4-2): Riesgo - Ander Capa, M. dos Santos, Ramis (Pantic '14), Junca - Keko, Dani Garcia, Adrian (Escalante '46), Saul Berjon (Peleterio '57) - Borja Baston, Enrich
Antrenor: Jose Luis Mendilibar

O actriță de 31 de ani din Republica Moldova a fost ucisă cu sânge rece de propriul ei soț, care...

Video Real Sociedad - Levante 3-0. Trei goluri, din trei şuturi pe poartă

canales

Țările în care restaurantele KFC se închid din lipsă de carne de pui

Coutinho poate face loc unui alt brazilian la Barcelona. Va deveni jucător comunitar datorită soției

coutinho barcelona

Video Deportivo - Betis 0-1. Andone, cu o bară, nu l-a putut salva pe Seedorf la debut