FOTBAL:CONFERINTA DE PRESA GHEORGHE HAGI,GEORGE BECALI SI INTALNIRE CU ECHIPA STEAUA BUCURESTI (25.07.2007)
Gigi Becali, aroganță la adresa CSA Steaua. ”Echipa aia trebuie desființată”. Cum vrea să obțină marca
DIGI
Video Ar fi fost golul sezonului! Execuție de-a dreptul spectaculoasă la Oțelul - Hermannstadt
LIVE Stirile Digi Sport
Academica Clinceni Academica Clinceni
0 - 2
CS Mioveni CS Mioveni
Vi 22.04.2022 17:30

Academica Clinceni - CS Mioveni 0-2. Trei puncte importante pentru trupa lui Alexandru Pelici

22.04.2022, 19:25

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

CS Mioveni a învins cu emoții Academica Clinceni cu scorul de 2-0 în partida din etapa cu numărul șase din play-out-ul Ligii 1.

Victoria contra ilfovenilor este una deosebit de importantă pentru echipa antrenată de Alexandru Pelici. CS Mioveni a urcat pe locul 11, cu un total de 28 de puncte, la două lungimi în fața celor de la UTA Arad.

Prima ocazie importantă le-a aparținut ilfovenilor în minutul 8, atunci când Iulian Ștefan a trimis bine cu capul de la cinci metri, însă portarul Iustin Popescu a parat tentativa acestuia. Scarlatache a trimis balonul în afara terenului și a îndepărtat pericolul.

Tot ilfovenii au mai semnat o ocazie bun în minutul 17, când Florică i-a pasat în spate lui Robert Ion care a șutat, însă goalkeeper-ul de la CS Mioveni a reușit să rețină.

Bogdan Rusu a trimis balonul în poarta lui Ureche în minutul 18, după ce a deviat un balon centrat de Buziuc, însă reușita nu a fost validată pe motiv de ofsaid.

Sanoh putea înscrie în minutul 27, atunci când a avut două șuturi parate de defensiva ilfovenilor. Primul gol al partidei a venit în minutul 28, atunci când Scarlatache a reluat cu capul la o lovitură de la colț, iar balonul a lovit mai întâi bara. Ilfovenii au protestat spunând că balonul nu a intrat în poartă, dar centralul partidei a validat reușita.

Lixandru a avut o ocazie bună în minutul 50, atunci când a șutat din interiorul careului, dar intervenția lui Ureche a păstrat scorul neschimbat.

În minutul 55, scorul putea deveni 2-0, dar Bogdan Rusu a comis o eroare catastrofală. Rusu și Sanoh au scăpat singuri cu portarul Ureche, dar căpitanul oaspeților a călcat pe minge, iar faza nu a mai continuat.

Ilfovenii au mai semnat o ocazie de gol în minutul 65, când Rufati a trimis periculos cu capul la poarta lui Popescu, însă acesta din urmă a intervenit salvator.

Golul decisiv a fost marcat în minutul 82, prin Raicea. Acesta a ajuns la o centrare a lui Buziuc și l-a învins pe Ureche cu un șut plasat din careu.

VIDEO Rezumatul partidei Academica Clinceni - CS Mioveni 0-2

Academica este retrogradată certă, alături de Gaz Metan Mediaş, iar Dinamo nu mai are cum să evite barajul de menţinere/promovare. Iar pentru evitarea celuilalt loc fierbine se luptă Chindia, Mioveniul şi UTA. Deşi arădenii s-au bătut cu şanse până spre final la calificarea în play-off, acum tremură pentru evitarea locului 7 din play-out.

• Academica Clinceni-CS Mioveni va fi transmis în direct pe Digi Sport 1 de la ora 17:30. Partida va putea fi urmărită de către abonaţii Digi Mobil atât pe aplicaţia Digi Sport, cât şi pe siteul digisport.ro

Academica-Mioveni este un duel relativ nou pe prima scenă a fotbalului românesc. Cele două echipe s-au întâlnit de numai două ori, în actualul campionat. În partida tur din sezonul regulat s-a terminat egal, 1-1, iar în retur a câştigat trupa antrenată de Alexandru Pelici, scor 3-1.

Era şi greu să joace de mai multe ori, câtă vreme echipa din Clinceni s-a înfiinţat în 2005 şi a promovat în Liga 1 în 2019, după o istorie tumultoasă, cu multe mutari şi fuziuni, iar Mioveniul se află abia la al treilea sezon în Liga 1.

Clasamentul turului 2021-2022, play-out

Academica Clinceni - CS Mioveni, 17:30, Digi Sport 1, aplicaţia Digi Sport şi siteul digisport.ro

• 90+4 final
  • 83 cg
    Cartonaş galben CS Mioveni

Veres este avertizat.

• 82 g
    Gol CS Mioveni

Buziuc centrează în careu, Raicea ajunge la balon și trimite balonul prin dreapta portarului Ureche.