FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
Mihai Pintilii, declarație savuroasă despre un jucător de la FCSB: ”El și când stă aleargă!”
FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2022)
”Execuție ca aia n-am mai avut”. Mihai Pintilii, despre golul carierei sale
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (20.04.2024)
Live Video&Text FCU Craiova - Dinamo 0-1, ACUM, Digi Sport 1. Milanov a deschis scorul în Bănie!
Etapa 5 Superliga: FCU 1948 Craiova-Dinamo
Play-out
Academica Clinceni Academica Clinceni
0 - 3
FCSB FCSB
Mi 09.02.2022 19:55

Academica Clinceni - FCSB 0-3. Roș-albaștrii n-au forțat în fața codașei, care a transferat 8 jucători cu o zi înainte

09.02.2022, 21:45

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

FCSB s-a impus fără probleme în fața "lanternei roșii", Academica Clinceni, cu 3-0, în etapa a 25-a. Ilfovenii au transferat 8 jucători cu o zi înaintea meciului.

Academica Clinceni - FCSB 0-3. La roș-albaștri a debutat Burlacu, cel care nu mai jucase de doi ani

Meciul a început cu golul lui Cordea, in minutul 5, după o pasă superbă, cu exteriorul, a lui Olaru, iar în minutul 19, căpitanul Tănase a făcut 2-0. Academica a avut o ocazie uriașă în minutul 30, când, după o greșeală a lui Crețu, Gogov a rămas singur cu Vlad, dar portarul roș-albaștrilor a parat perfect.

După ce ilfovenii au mai avut un șut direct în brațele lui Vlad, FCSB a ratat o ocaziemare, când Olaru a reluat în transversală o centrare a lui Tănase.

Academica Clinceni - FCSB 0-3. Ilfovenii au transferat 8 jucători cu o zi înainte de meci

Repriza secundă a debutat cu al doilea gol al lui Tănase, de această dată din penalty. Până la final, FCSB a mai avut o șansă prin Șerban, care a tras în plasa lateral din lovitură liberă.

Până la final, Academica a rămas în 10 oameni, după ce Sterian a primit al doilea galben, iar meciul s-a terminat cu victoria așteptată a roș-albaștrilor la scor de neprezentare.

VIDEO cu rezumatul meciului Academica Clinceni - FCSB 0-3:

Academica Clinceni-FCSB este genul de meci la care nimeni nu crede că echipa gazdă poate emite vreo pretenţie.

Pentru trupa care va fi condusă din nou de pe bancă de Mihai Pintilii este o nouă şansă de a se apropia la şase puncte de CFR Cluj după ce campionii au terminat egal cu UTA, scor 0-0.

Academica Clinceni-FCSB, Live Video 19:55, Digi Sport 1

Pintilii va îndeplini din nou rolul de "principal" pentru că antrenorul Toni Petrea a avut COVID-19.

Academica a reuşit să legitimeze nu mai puţin de opt fotbalişti după ce i-a fost ridicată interdicţia la transferuri, dar e greu de crezut că poate pune probleme.

Dar în fotbal nu se ştie niciodată, iar isprăvile reuşite de Oţelul, Poli Iaşi sau Vaslui de-a lungul anilor arată că uneori imposibilul devine posibil.

Academica a legitimat 8 jucători în preziua meciului cu FCSB

• Mirel Bolboașă (32 de ani, portar)
  • Vladimir Gogov (24 de ani, mijlocaș)
  • Aleksandar Tsvetkov (31 de ani, mijlocaș)
  • Stipe Plazibat (32 de ani, atacant)
  • Muhamed Alghoul (25 de ani, mijlocaș)
  • Pavel Cmovs (31 de ani, fundaș)
  • Agron Rufati (22 de ani, fundaș)
  • Cătălin Ion (23 de ani, fundaș)

Mihai Pintilii cere concentrare înainte de Academica Clinceni-FCSB

Mihai Pintilii le atrage atenţia jucătorilor de la FCSB să nu îşi piardă din concentrare pe motiv că întâlnesc ultima clasată, echipă rămasă fără antrenorul Adrian Falub şi cu grave probleme financiare.

Așa ar trebui să fie, o formalitate, dar ați văzut ce a fost la Pitești, când FC Argeș a câștigat greu, cu gol din ofsaid (n.r. 1-0 cu Academica Clinceni). Jucătorii trebuie să fie concentrați și să nu facă greșeli.

Ca și valoare nu are rost să mai vorbim. Clinceni îi mai are doar pe Moulin și pe Holzmann din vechiul lot. În rest, numai copii. Mai este Ureche, portarul și Cristi Dumitru, care nu are drept de joc.

E greu să te motivezi, dar e chestie de concentrare", a afirmat Mihai Pintilii la conferinţa de presă de dinantea meciului.

Academica Clinceni-FCSB, 19:55, Live Video pentru abonaţii RCS-RDS pe Digi Sport 1, Aplicatia Digi Sport şi siteul digisport.ro

FCSB FCSB
  • 90+2 fr2

Academica Clinceni - FCSB se termină 0-3.

• 90 cg
    Cartonaş galben Academica Clinceni

Iana e avertizat.

• 88 cgr
    Cartonaş galben-roşu Academica Clinceni

Sterian primește al doilea cartonaș galben și este eliminat automat.