Amintiri neplăcute cu Ion Moldovan, vechi de peste 20 de ani: "Cred că a fost adus să ne retrogradeze"
17.10.2017, 16:07Parcursul perfect al Concordiei Chiajna din momentul instalării lui Ion Moldovan în funcția de antrenor principal a creat un val de aprecieri la adresa tehnicianului poreclit "Comisarul", dar nu toată lumea are povești plăcute despre el. Un fost atacant care a impresionat în Liga 1 la UTA și la Rapid și-a adus aminte de câteva episoade cu el în prim plan.
![ion moldovan chiajna](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTcl/MkYxMCUyRjE3JTJGODMzMjc1XzgzMzI3/NV9pb25fbW9sZG92YW5fY2hpYWpuYS5q/cGcmdz0xMDYwJmg9NjM2Jmhhc2g9ZGQ2/ODcwYzZjYmU3ZjlkMDgyZDIyMWRiZDg1NjJkZDA=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Cu 10 înfrângeri și un egal în 11 runde petrecute pe banca celor de la UTA în 1994-1995, Ion Moldovan a ratat obiectivul pentru care a fost adus: salvarea de la retrogradare. A primit, însă, un autoturism din partea conducerii clubului.
Dumitru Târțău, pe atunci atacant la gruparea arădeană, a povestit cum metodele de pregătire ale tehnicianului nu făceau decât să le îngreuneze munca fotbaliștilor, care în ziua meciului "nu mai puteau sta în ghete".
"1 din 33" a devenit, atunci, un apelativ răutăcios la adresa lui Moldovan, despre care Târțău a povestit și un episod de la un meci cu FC Brașov. Fostul jucător nu l-a uitat nici pe colaboratorul de atunci al lui Moldovan, Ștefan Cioacă.
"Jucam la UTA, în ’95, iar domnul Moldovan a venit la noi, ca să ne salveze de la retrogradare, eram ultimii în clasament. A venit împreună cu domnul Cioacă. Metodele de antrenament erau foarte grele, peste două ore dura un antrenament, pe teren, iar domnul Cioacă ne alerga de săreau capacele. Cu o zi înainte de meci făceam genuflexiuni cu haltere, iar la meci nu mai puteam sta în ghete.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
În cele 11 meciuri cu domnul Moldovan antrenor am reușit un singur punct și am retrogradat. A rămas (n.r – Ion Moldovan) în memoria fanilor aradeni cu porecla '1 din 33'). Eu cred că dânsul a fost trimis să ne retrogradeze, asta este părerea mea! După ce s-a terminat campionatul, antrenorul Moldovan a venit la noi și ne-a spus așa, zeflemitor: 'Băi, ați retrogradat echipa!'. Vă dați seama cum ne-am simțit. Acum, n-am nimic cu dânsul, asta a fost, îi doresc să câștige și mai departe cu Chiajna", a spus Dumitru Târțău, la postul de radio Sport Total FM.
După acel sezon, în care marcase 9 goluri în 30 de meciuri la UTA, Dumitru Târțău s-a transferat la Rapid, unde avea să joace 4 sezoane. Acum, ex-fotbalistul spune că nu îi poartă pică fostului său antrenor, căruia îi dorește să câștige în continuare la cârma Concordiei Chiajna.
"Să vă mai spun ceva. Doi jucători - Mitu și Radu, mai în vârstă - au spus că ne este greu la antrenamente și i-a dat afară. Ne jignea la antrenamente, un comportament urât. Colac peste pupăză, conducătorii noștri i-au făcut și un cadou, o mașină Daewoo... Spun asta pentru ca am citit prin presă, acum, că și-a schimbat metodele de antrenament", a mai spus fostul atacant.
"Mai erau vreo două etape, eram retrogradați și trebuia să jucăm acasă cu Brașovul. Dânsul a ținut pe bancă mai mulți titulari, ne-am mirat și noi de ce a facut asta. După meci, domnul Cioacă a intrat în vestiar cu un teanc de bani și i-a dat cu el în cap unui coleg de-ai mei, spunându-i: 'Uite, băi, tâmpiților, uite câți ați pierdut!'. Banii ăia ar fi venit de la contracandidatele Brașovului. Iar a doua zi, magazionerul ne-a spus că antrenorii noștri au chefuit cu conducătorii Brasovului până dimineață", a încheiat Dumitru Târțău.
Etichete: ion moldovan , ion moldovan chiajna , moldovan uta , moldovan chiajna , ion moldovan concordia chiajna
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...