Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
Costel Gâlcă a dezvăluit că a vrut să transfere un jucător de la Universitatea Craiova în La Liga
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
1 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 08.12.2019 20:30

Astra - Universitatea Craiova 1-0 | Noul lider din Liga 1! Giurgiuvenii au profitat de pasul greșit al CFR-ului

08.12.2019, 22:24

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Astra Giurgiu face spectacol! Elevii lui Bogdan Andone au obținut a opta victorie consecutivă și au pus stăpânire pe fotoliul de lider din Liga 1!

Giurgiuvenii s-au impus cu 1-0, pe teren propriu, în fața Universității Craiova. Singurul gol al meciului a venit abia în repriza a doua, în minutul 50. Mihai Bălașa, fundașul oaspeților, a ieșit greșit din apărare, iar Constantin Budescu i-a trimis balonul lui Denis Alibec, care a marcat.

Din minutul 84 până în minutul 87 Astra a mai avut trei ocazii uriașe, însă nu și-a putut majora avantajul.

Astra Giurgiu - Universitatea Craiova 1-0 | ȘTIREA INIȚIALĂ:

Echipa lui Bogdan Andone este principala urmăritoare a liderului CFR Cluj. Giurgiuvenii sunt la un singur punct în spatele campioanei, iar în cazul în care echipa lui Dan Petrescu nu va reuși să câștige la Botoșani, iar Astra se va impune acasă în fața oltenilor, vom avea un nou lider în Liga 1.

De partea cealaltă, elevii lui Victor Pițurcă (63 de ani) vin cu un moral bun după succesul cu FC Botoșani din ultima etapă, scor 3-1.

”Ne aflăm în faţa unui meci important, întâlnim cea mai în formă echipă a campionatului, fiindcă nu cred că a mai avut cineva șapte victorii la rând şi trebuie să ne ridicăm şi noi la nivelul lor. Budescu şi Alibec sunt doi jucători cu experienţă, de echipă naţională, care pot face diferenţa, dar şi noi avem jucători buni”, a spus Adrian Neaga, secundul lui Victor Pițurcă, la conferința de presă.

Echipele probabile:

Astra: Lazar - Gaovac. Tamaș, Dima - David Bruno, Simion, Răduț, Radunovic - Matei, Alibec, Budescu
Universitatea Craiova: Popescu - Vlădoiu, Bălașa, Ferreira, Bancu - Zakaric, Cicâldău, Qaka - Bărbuț, Ivan, Mihăilă

• 90+3

Meciul s-a încheiat.

• 87 oc oc

Ocazia meciului! Denis Alibec a trecut incredibil pe lângă dublă! A primit balonul de la Constantin Budescu și, singur cu poarta goală, a trimis mingea în afara terenului! Scorul rămâne 1-0 pentru gazde!

• 86 s s

Ultima schimbare și pentru gazde: A ieșit Gabriel Simion și a intrat Alexandru Dandea

• 85 oc oc

Încă o ocazie foarte mare pentru Astra! Denis Alibec a vrut să trimită în fața porții, însă colegul său nu a mai ajuns la balon, iar balonul a trecut puțin pe lângă colțul lung!

• 84 oc oc

Ocazie uriașă pentru Denis Alibec! A ratat dintr-o poziție excelentă, din șase metri! Atacantul Astrei a trimis puțin peste poartă!

• 82 s s

Victor Pițurcă a efectuat ultima modificare: A ieșit Alexandru Mateiu și a fost introdus Antoni Ivanov

• 77 s s

A fost scos și Gabriel Enache, iar pe gazon a intrat David Bruno

• 71 s s

Prima schimbare și în tabăra giurgiuvenilor: A ieșit Valentin Ghoerghe și a intrat Mihai Răduț

• 70 s s

Nouă schimbare pentru Craiova: Goran Zakaric a fost scos de pe teren și i-a cedat locul lui Cristian Bărbuț.

• 70 s s

Prima schimbare a meciului: A ieșit Valentin Mihăilă și a fost introdus Andrei Ivan

• 52 cg cg

La doar două minute de la marcarea golului, Denis Alibec a văzut un cartonaș galben pentru un fault.

• 50 g g

GOOOOOL! Mihai Bălașa a pierdut mingea în fața lui Constantin Budescu, care i-a trimis colegului său din atac, Denis Alibec. Șeptarul giurgiuvenilor nu a mai greșit și a deschis scorul! Este 1-0 pentru Astra

• 47 oc oc

Denis Alibec a avut o ocazie uriașă! Portarul Craiovei, Popescu, a trimis o pasă greșită, iar balonul a ajuns la atacantul Astrei. Acesta a rămas singur cu goalkeeper-ul oltenilor, însă nu a putut trimite mingea în poartă!

A doua repriză a început.

Prima repriză s-a încheiat.

• 45+2 oc oc

Mihai Bălașa a avut o ocazie mare chiar la ultima fază a primei reprize! A primit balonul de la Mihai Roman în careul advers, dar a trimis puțin pe lângă poartă. Cele două formații au intrat la vestiare la egalitate, 0-0.

• 45 oc oc

Valentin Mihăilă a avut cea mai mare ocazie a primei reprize! Tânărul jucător a prins un șut foarte bun, însă Lazar a reușit să respingă, cu o paradă superbă!

• 43 cg cg

Gabriel Enache a văzut primul cartonașul galben al partidei, după o intervenție tare.

• 40 oc oc

Constantin Budescu a încercat poarta dintr-un unghi dificil, însă craiovenii au reușit să respingă. Oricum, balonul a ajuns tot la el și a trimis violent balonul în careu, însă faza nu a fost periculoasă pentru poarta oltenilor.

• 19 oc oc

Gabriel Enache a avut cea mai mare ocazie de până acum! A primit o centrare în mijlocul careului de la Radunovic și a lovit mingea cu capul, însă balonul a fost trimis peste poartă.

• 11 oc oc

Alexandru Cicâldău l-a pus la încercare pe portarul Astrei cu un șut din afara careului, însă Lazar a reținut fără probleme o minge trimisă chiar pe direcția sa.