FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Universitatea Craiova - FCSB LIVE VIDEO, 21:00, DGS 1. Gâlcă, față în față prima dată cu echipa pe care a făcut-o campioană
Alexandru Băluță l-a ”înțepat” pe Mihai Rotaru, în ziua meciului Universitatea Craiova - FCSB. De ce este dezamăgit
dan
Un fotbalist al Rapidului s-a dus la Dan Petrescu, la pauza meciului: ”I-am zis să plece, că m-a enervat”
Digi Sport Special

Brașov - ACS Timișoara 2-1. Prima victorie a sezonului, la debutul lui Țicleanu

23.08.2013, 16:31

Antrenorul Aurică Țicleanu a adus prima victorie a lui FC Brașov în actuala stagiune de campionat, chiar la meciul de debut pe banca "stegarilor".

brasov-1
  • SuperLiga: Hermannstadt - Poli Iași, luni, 15:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Pe o ploaie torențială, gazdele au început mai bine meciul de pe stadionul Tineretului, dar au presat fără să-și creeze mari ocazii la poarta lui Coca. Prima șansă adevărată de gol s-a înregistrat după ce timișorenii au echilibrat jocul și a apărut chiar la poarta lui Marinescu, dar Nanu nu a reușit să prindă și ținta, după ce a pătruns în careu pe stânga (25). Țicleanu l-a schimbat rapid pe Danquah din avanposturi, iar introducerea lui Cristea avea să fie una inspirată. Machado a amenințat cu o lovitură de cap (37), dar golul avea să vină peste două minute, după o fază frumoasă în care Păun a colaborat bine cu Sergio Rodrigues, care a finalizat cu un șut în forță, surprinzându-l pe goalkeeper-ul bănățenilor. Gazdele au intrat în avantaj la cabine, chiar dacă, până la fluierul de pauză, oaspeții au mai amenințat prin Scutaru, la o fază prelungită de atac a Timișoarei (44).

Egalarea a venit la 15 minute de la reluare. Șeroni a punctat cu o lovitură de cap, după o centrare venită dintr-o lovitură liberă de pe stânga, iar jocul nu le dădea speranțe brașovenilor. Cristea a tras slab din marginea careului (62), iar Coca a scos în corner un șut din lovitură liberă trimis de același Sergio Rodrigues (76), cu două minute înainte ca Bruno Madeira să ia al doilea cartonaș galben și să fie trimis la cabine. Szekely a ratat în minutul 81 o ocazie bună, preferând să întoarcă mingea, în loc să trimită direct spre poartă, din centrul careului, apoi timișorenii au preferat să nu mai forțeze, părând să fie mulțumiți cu un singur punct. În ultimul minut dintre cele patru dictate la finalul timpului regulamentar, oaspeții au fost neatenți la un corner bătut tot de ei, iar mingea a ajuns la Adrian Cristea. Atacantul a plecat excelent și l-a driblat pe portarul Coca, ieșit din care în întâmpinare, apoi a finalizat cu un șut care s-a scurs în poarta goală, semnând prima victorie a "stagarilor" în actualul sezon.

A fost primul meci al lui Aurică Țicleanu în Liga 1 după doi ani și trei luni. Ultima sa prezență pe banca unei echipe din primul eșalon românesc a fost în mai 2011, la Universitatea Craiova.

LIVE TEXT:

Min. 90+5: Fluier final al meciului. FC Brașov câștigă cu 2-1 în fața lui ACS Poli Timișoara

Min. 90+4: GOOOOL FC Brașov! Andrei Cristea marchează golul victoriei pe un contraatac rapid. Portarul Coca i-a ieșit în întâmpinare la 20 de metri, dar a fost depășit cu ușurință. Cristea și-a făcut mingea în lateral și a trimis pe jos, în poarta goală

Min. 90: De la margine se arată patru minute de prelungire

Min. 90: Ultima modificare și la oaspeți: iese Keita și intră Boldea

Min. 84:     Cartonaș galben pentru Mugurel Buga

Min. 82: Schimbare la Timișoara: iese Gorobsov și intră Adrian Poparadu

Min. 82:     Cartonaș galben pentru Florin Nanu, din cauza unei lovituri cu cotul

Min. 81: Szekely primește o centrare excelentă în mijlocul careului, dar preferă să încerce îi așeze mingea lui Keita, în loc să reia către poartă. Senegalezul nu a înțeles intenția colegului său din atac, iar faza s-a stins

Min. 79: Ocazie mare pentru gazde! Buga a centrat din lovitură liberă, dar Gorobsov a scos în corner mingae deviată de un atacant al brașovenilor

Min. 78:     Eliminare la FC Brașov! Bruno Madeira a încasat al doilea cartonaș galben, pentru o intrare periculoasă, cu talpa, asupra lui Cristian Scutaru. Gazdele vor juca 12 minute plus prelungiri cu un om mai puțin

Min. 76: Ocazie pentru FC Brașov! Sergio Rodrigues a șutat direct pe poartă dintr-o lovitură liberă din preajma careului, dar portarul Coca a scos în corner cu vârfurile degetelor mingea care s-ar fi dus la colțul scurt

Min. 75: Ultima schimbare la Brașov: iese Georgian Păun și intră Tătar

Min 72: Modificare la Timișoara: iese Bărbuț (mijlocaș), intră Alexandru Popovici (atacant)

Min. 68: Portarul Coca l-a blocat excelent pe noul intrat Vagner

Min. 64: A doua schimbare la Brașov: iese Iulian Popa și intră Alexandru Vagner

Min. 62: Andrei Cristea primește în careu și șutează din întoarcere, cu dreptul, dar prea slab pentru a-i pun probleme lui Coca, portarul oaspeților prinzând cu siguranță balonul care se îndrepta către colțul lung

Min. 60: GOOOOL Timișoara! Șeroni egalează cu o lovitură de cap, fructificând o centrare venită dintr-o lovitură liberă de pe stânga

Min. 50: Început slab de repriză. Gazonul este din ce în ce mai îmbibat cu apă și fotbaliștii combină tot mai greu

Min 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45: Pauză la Brașov. Gazdele conduc cu 1-0 în meciul cu ACS Poli Timișoara, grație golului marcat de Sergio Rodrigues, în minutul 39

Min. 44: Ocazie pentru Timișoara! O serie de cornere la poarta brașovenilor, care scapă bine după ce timișorenii au bâlbâit mai multe mingi în mijlocul careului. Scutaru a tras din unghi, dar Marinescu a scos din nou în corner

Min. 39: GOOOOL Brașov! Sergio Rodrigues deschide scorul pentru brașoveni. Georgian Păun l-a deschis excelent pe Serginho în flancul stâng, iar acesta a preluat în viteză, a pătruns în careu și a tras puternic din unghi. Portarul Coca a fost surprins, nereușind să respingă peste transversală, iar brașovenii conduc cu 1-0

Min. 38:     Cartonaș galben și pentru Szabolcs Szekely

Min. 37: Ocazie mare pentru Brașov! Machado a reluat cu capul o centrare venită din corner, dar portarul Coca a scos excelent, deși a văzut târziu mingea

Min. 36:     Davide Dias încasează și el un cartonaș galben, din cauza unui fault din spate

Min 33:     Cartonaș galben pentru Iulian Popa, după o intrare pe piciorul unui adversar, în jumătatea de teren a oaspeților

Min. 31: Prima schimbare a partidei este efectuată de Aurel Țicleanu, antrenorul lui FC Brașov: Danquah este înlocuit de Andrei Cristea

Min. 25:     Cartonaș galben pentru Bruno Madeira, după ce a ridicat piciorul prea sus și și-a lovit un adversar, în lupta pentru minge la mijlocul terenului

Min. 25: Ocazie pentru Timișoara! Nanu pătrunde pe partea stângă în careu și trage din unghi, la colțul scurt, dar mingea nu prinde spațiul porții. Aut de poartă pentru Brașov

Min. 21: Cele două echipe joacă așezat și plimbă mult mingea în zona mijlocului terenului. ACS a început să ducă jocul și în jumătatea de teren a brașovenilor, însă deocamdată nu reușește să amenințe clar poarta lui Marinescu

Min. 16: Timișorenii arată mai bine în ultimele minute. Au centrat de două ori în careul brașovean la precedentele două faze, dar Szekely - apărut la finalizare - a fost blocat excelent de apărătorii gazdelor

Min. 10: O nouă minge trimisă în careul oaspeților, de această dată de Georgian Păun, din flancul stâng. Șeroni a stat excelent și l-a devansat în săritură pe Danquah, care aștepta într-o poziție bună. Faza s-a încheiat cu șutul lui Bruno Madeira, mult alături de poartă

Min. 5: Brașovenii sunt mai periculoși în acest început de meci. Au adus de două ori mingea în careu și au fost periculoși la o minge trimisă de Buga în fața porții, dar balonul a traversat careul mic, fără a fi atins de Danquah, care nu l-a putut ajunge

Min. 3:     Keita încasează primul cartonaș galben al meciului

* Plouă torențial la Brașov, dar terenul se prezintă în condiții bune

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre FC Brașov și ACS Poli Timișoara, din etapa a șasea a Ligii 1

ECHIPELE DE START:

Brașov: Marinescu - Străuț, Oltean, R. Machado, Rodrigues - G. Păun, Dias, Bruno Madeira, I. Popa - Buga, Danquah;
Rezerve: Mutu, Potecu, Vagner, Enceanu, Tătar, Diogo Santos, A. Cristea;

Antrenor: Aurică Țicleanu;

Timișoara: Coca - Nohai, Scutaru, Șeroni, Nicola - Bărbuț, Gorobsov, Trandu, Fl. Nanu - S. Szekely, Keita;
Rezerve: Pap, Belu, Bocșan, Boldea, Poparadu, Al. Popovici;

Antrenor: Valentin Velcea.

FC Brașov nu a obținut nici o victorie în primele 5 etape din campionat și antrenorul Adrian Szabo a fost demis, în locul său fiind instalat Aurel Țicleanu, cel care sezonul precedent a promovat-o pe concitadina Corona în Liga 1.

Etapa trecută, brașovenii au pierdut, 0-1, la Galați, cu Oțelul. În partida din această seară, gazdele nu vor putea conta pe Alexandru Mateiu (suspendat) dar nici pe Buga, Tătar şi Fonseca (accidentați).

De partea cealaltă, ACS Poli este una din surprizele plăcute ale startului de campionat. Bănățenii ocupă ultima treaptă a podiumului după 5 etape, cu 10 puncte. În runda precedentă, echipa lui Velcea a suferit prima înfrângere în Liga 1, 0-1, pe propriul teren, cu FC Botoșani.

Etichete: liga 1 , liga 1 digisport , fc brasov liga 1 , timisoara liga 1 , acs poli timisoara liga 1 , basov timisoara , fc brasov acs poli timisoara , brasov liga 1 , aurel ticleanu debut fc brasov

Trei bărbați s-au dus să facă surf în Mexic și după o săptămână cadavrele lor au fost găsite într-un puț adânc de 15 metri

Un american și doi australieni s-au dus în vacanță la surfing în apropiere de oraşul turistic...

Sony Pictures' "Spider-Man: No Way Home" Los Angeles Premiere - Red Carpet
O actriță celebră din SUA a văzut un român și a izbucnit imediat în râs. Ce a urmat

A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model
miami
45.000€ pe lună! A cerut cel mai mare salariu din SuperLigă ca să se transfere la FCSB
gigi
S-a terminat! Își face bagajele și pleacă, după doar 6 meciuri jucate la Tottenham
Tottenham Hotspur v Brighton and Hove Albion - Premier League - Tottenham Hotspur Stadium
Radu Drăgușin nu se mai ferește! Cum a fost surprins pe bancă, în timp ce Tottenham pierdea cu Liverpool
dragu
dan

Arne Slot ar putea veni la Liverpool ”la pachet” cu un fotbalist dorit de Barcelona
Eredivisie: Feyenoord v PEC Zwolle Rotterdam - Feyenoord coach Arne Slot during the Eredivisie match between Feyenoord v
Theo Hernandez a spus ”Da” pentru transfer! Costă 100 de milioane de euro
AC Milan Football Players Head To The San Siro Stadium - 05 May 2024
Victor Pițurcă ”a făcut praf” un jucător român din străinătate
FOTBAL:ANTRENAMENT UNIVERSITATEA CRAIOVA CU VICTOR PITURCA (3.09.2019)
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - AFC UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (29.10.2023)
Cristi Săpunaru, pregătit să lucreze cu Mircea Lucescu la Rapid. ”Îl cunoaște toată lumea”. Mesaj pentru fani
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (6.04.2024)
A cucerit toate privirile. Soția lui Chris Hemsworth, la cină într-un costum cu pantaloni scurți și pe tocuri
Dan Șucu încearcă marea lovitură: Mircea Lucescu la Rapid! Se implică și George Copos
Pe ce loc a urcat Simona Halep în clasament, deși nu a jucat, și ce poziție ocupă rivala Sorana Cîrstea
Suri Cruise, ca un model pe străzile din NYC, în pantaloni scurți, pulover și adidași. Fiica lui Tom Cruise și a lui Katie Holmes urmează să plece la facultate în toamnă
Doja Cat a purtat un cearșaf pe post de rochie, pe străzile din NY. Fanii s-au împărțit în două tabere: Ți-a ales Kanye West ținuta?
Ceapa verde și beneficiile ei pentru sănătate. Ce persoane trebuie să fie precaute cu consumul acesteia
Amenzi de până la 100.000 lei pentru românii care locuiesc la casă. Ce nu au voie să facă?
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Dan Șucu îi dă replica lui Șumudică. Vrea un mare antrenor român
Video Exclusiv La penalty-ul bătut de Rrahmani, 6 CFR-iști erau în careu. Marius Avram a spus ce calificativ ar merita Marian Barbu
penalty-rapid

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”