Ce a spus Raul Opruț, după ce ”a eșuat” în Belgia și s-a reîntors în fotbalul românesc
articol scris de Digi Sport08.01.2024, 15:23
Hermannstadt a pierdut în fața celor de la Winterthur (locul 7 din Elveția), scor 2-4, în primul amical al iernii pentru sibieni din cantonamentul din Antalya (Turcia).
![FOTBAL:CS MIOVENI-FC HERMANNSTADT, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (15.04.2023)](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDEl/MkYwOCUyRjE4NzQ5OTRfMTg3NDk5NF9v/cHJ1dC5qcGcmdz0xMDYwJmg9NjM2Jmhh/c2g9NzQ2NzhlMWM1NTRjNTllNmM4Yzk4MzY2ZDkxODE4ZTY=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
În primul 11 al sibienilor din această partidă s-a aflat și Raul Opruț (26 de ani), fundașul stânga român care nu s-a impus la KV Kotrijk (formație din Belgia) și a fost lăsat sub formă de împrumut de belgieni la Hermannstadt până la sfârșitul sezonului.
Raul Opruț: ”Vreau să las totul în urmă. Cred că a fost doar un incident”
La sfârșitul partidei amicale cu Winterthur, Raul Opruț s-a declarat mulțumit de faptul că a jucat 90 de minute după o perioadă lungă de timp în care fundașul și-a petrecut-o mai mult pe banca de rezerve sau în afara lotului (la Kotrijk).
De asemenea, fundașul stânga al celor de la Hermannstadt a subliniat că a evoluat mult mai puțin pentru Kotrijk, după ce Edward Still (33 de ani), antrenorul care l-a dorit pe român la această echipă, a fost înlocuit cu Freyr Alexandersson (41 de ani) pe fondul rezultatelor modeste.
”Îmi era dor de fotbal după atâta timp cât n-am jucat. Sunt fericit că am dus 90 de minute până la capăt. A fost o perioadă grea (n.r. la Kotrijk). Când nu joci... orice fotbalist suferă.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Mă bucur că m-am întors, vreau să încep să joc. Chiar dacă a fost o perioadă grea, am învățat multe lucruri care mă vor ajuta pe viitor.
Nu știu ce n-a funcționat (n.r. în Belgia). Antrenorul care m-a adus a fost dat ulterior afară, după am mai jucat 30 de minute.. Vreau să las totul în urmă, să joc aici 6 luni și să mă reîntorc în Belgia. Cred că a fost doar un incident pe parcursul carierei mele”, a spus Opruț, la finalul meciului cu Winterthur.
Totodată, la revenirea în România, Raul Opruț a sesizat și diferențele care există între fotbalul autohton și cel din Belgia.
”(n.r. este o diferență de nivel între fotbalul din România și cel din Belgia?) Este o diferență din punct de vedere al intensității și a ritmului de joc. Se joacă forte mult 1-la-1, nu este așa de tacticizat campionatul”, a mai spus Opruț.
După ce a avut evoluții apreciate la Hermannstadt, Opruț a fost transferat în vara anului trecut de KV Kotrijk pentru 400.000 de euro. Însă, fundașul stânga român nu s-a impus în Jupiler Pro League (prima ligă din Belgia) și a evoluat doar în 3 partide (în care adunat doar 130 de minute).
Astfel, pentru a prinde minute, oficialii lui Kotrijk au decis să-l cedeze pe Opruț, sub formă de împrumut, până la sfârșitul acestui sezon.
- 400.000 de euro este cota de piață a lui Opruț, potrivit Transfermarkt
- până în iulie 2026 mai are Opruț contract valabil cu Kotrijk
VIDEO cu declarațiile lui Raul Opruț
VIDEO cu momente din amicalul Winterthur - Hermannstadt, scor 4-2
Etichete: meci amical , hermannstadt , raul oprut
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...