CFR Cluj v FC Universitatea Craiova - Romania Superliga, Cluj-Napoca - 16 Mar 2024
Adrian Mutu, pregătit să semneze un nou contract. Ce condiții a pus ”Briliantul”
Balaj a ”intervenit” în disputa dintre Mutu și Tachtsidis: ”A demonstrat că are caracter”
Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica
4 - 1
FC Voluntari FC Voluntari
Lu 29.01.2024 20:00

CFR Cluj - FC Voluntari 4-1. Mutu debutează cu dreptul! Ardelenii au făcut spectacol

29.01.2024, 21:56

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

CFR Cluj a câștigat partida cu FC Voluntari, scor 4-1, în etapa cu numărul 23 din SuperLiga României, meci care a consemnat debutul lui Adrian Mutu pe banca ardelenilor.

CFR Cluj ajunge astfel la 39 de puncte în clasament, la egalitate cu Rapid și la 11 puncte în urma liderului FCSB, în timp ce FC Voluntari este pe locul 14 în ierarhie, cu 25 de puncte.

CFR Cluj - FC Voluntari 4-1. Ardelenii s-au distrat la debutul lui Adrian Mutu

Prima repriză a înfruntării a stat sub semnul echilibrului, iar golurile au apărut pe final. Ardelenii au deschis scorul în minutul 36, după o pasă foarte bună a lui Ciprian Deac și o finalizare a lui Bîrligea.

Avantajul lui CFR Cluj nu a durat prea mult, pentru că Nemec a restabilit egalitatea, cu capul, după o centrare perfectă a lui Carnat.

Totuși, în repriza secundă, fosta campioană s-a dezlănțuit. În minutul 62, Otele a profitat după o eroare în defensiva oaspeților și CFR a trecut în avantaj.

Două minute mai târziu, ardelenii au avut un gol anulat, al lui Deac, pentru un ofsaid la Bîrligea. CFR s-a desprins pe tabelă câteva momente mai târziu, când veteranul CFR-ului a contribuit decisiv la reușita lui Tachtsidis.

În minutul 74, Deac a pasat din nou decisiv pentru golul lui Michael, aflat la debutul său la gruparea din Gruia.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - FC Voluntari 4-1

În urma eșecului surprinzător din etapa precedentă, 0-1 cu FC Botoșani, Andrea Mandorlini a fost demis din funcția de antrenor al CFR-ului, iar locul său a fost luat de Adrian Mutu (45 de ani).

Gruparea din Gruia ocupă locul 3 înaintea jocului cu FC Voluntari, la 14 puncte în urma liderului FCSB și la 3 lungimi în spatele Rapidului, echipa clasată pe poziția a doua. Un insucces pe teren propriu în fața Voluntariului i-ar face să tremure pe clujeni în lupta pentru accederea în play-off.

De partea cealaltă, ilfovenii sunt pe 14, cu 25 de puncte, la 9 puncte peste Dinamo, prima echipă care ocupă un loc direct retrogradabil. În tur, CFR s-a impus la Voluntari, scor 4-1.

Nu mă interesează (n.r.- ce spun contestatarii). Credeți-mă, nu mi s-au dat șanse nicăieri de când sunt antrenor. Toată lumea mă critică și în general am fost criticat și ca jucător.

Nu vreau să demonstrez nimănui nimic. Sunt aici și dacă sunt aici, atunci este și meritul meu, nu?”, a spus Mutu, la conferința de presă susținută în cursul zilei de vineri, 26 ianuarie.

Înainte de a semna cu CFR Cluj, Adrian Mutu le-a pregătit în cariera sa de tehnician pe:

• FC Voluntari (aprilie 2018 - iunie 2018 / 11 meciuri)
  • Wahda II (iulie 2018 - decembrie 2019)
  • Selecționata U21 a României (ianuarie 2020 - aprilie 2021 / 7 meciuri)
  • FCU Craiova (mai 2021 - octombrie 2021 / 12 meciuri)
  • Rapid București (martie 2022 - iulie 2023 / 54 de meciuri)
  • Neftchi Baku (iulie 2023 - decembrie 2023 / 23 de meciuri)

Clasamentul SuperLigii

• 90+5 final
  • 88 oc
    Ocazie CFR Cluj

El Kaddouri îi pasează în fața porții lui Michael, dar acesta șutează mult peste transversală.

• 78 s

Tachtsidis este înlocuit cu El Kaddouri.

• 74 g
    Gol CFR Cluj

O minge înaltă îl găsește pe Deac în careul ilfovenilor, pasează în lateral, iar Michael marchează la debut.

• 64 g

Deac primește mingea în careul ilfovenilor, îi pasează lui Tachtsidis, acesta șutează cu stângul și marchează.

• 64 fm
    Fază meci

Deac îl învinge pe Fernandez, dar golul este anulat pentru un ofsaid la Bîrligea.

• 62 g

Otele profită de o eroare în defensiva ilfovenilor și îl învinge pe Fernandez.

• 54 oc

Deac centrează din corner, Ilie reia cu capul, dar balonul este pe direcția lui Fernandez.

• 51 oc

Bîrligea este lansat, pătrunde în careu și șutează cu stângul, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

• 45+3 fr1
  • 45+2 oc
    Ocazie FC Voluntari

Popescu șutează din interiorul careului, dar nimerește bara transversală.

• 43 g
    Gol FC Voluntari

Carnat centrează perfect în careu, iar Adam Nemec reia cu capul în poarta lui Sava.

• 36 g

Deac pasează foarte bine în careul ilfovenilor, Bîrligea șutează și îl învinge pe Jesus Fernandez.

• 34 oc

Popescu ajunge la o centrare expediată în careu și trimit cu capul spre poartă, dar Sava reține foarte bine.

• 24 oc

Bîrligea pătrunde în careu și încearcă să trimită la colțul lung, dar mingea trece pe lângă poarta ilfovenilor.

• 23 oc

Ciobanu șutează de la distanță, dar balonul trece puțin pe lângă poarta lui Sava.

• 7 oc

Șutul expediat de Otele din afara careului îl surprinde pe Fernandez, dar portarul ilfovenilor respinge.

• 5 oc

Deac centrează din corner, iar Tachtsidis se înalță și trimite cu capul puțin peste poartă.