borza
Exclusiv ”Ce ai învățat din episodul cu Albu?”. Andrei Broza a vorbit despre escapada de la Iași! Mesajul de la Gică Hagi
Capture
10.000 de bilete vândute într-o singură oră! Anunțul făcut de Mihai Stoica despre meciul cu CFR Cluj
Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League
0 - 0
Otelul Galati Otelul Galati
Lu 23.10.2023 21:00

CFR Cluj - Oțelul Galați 0-0. Ardelenii nu profită de pasul greșit făcut de FCSB

23.10.2023, 22:55

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

CFR Cluj a obținut doar un punct din meciul de pe teren propriu cu Oțelul Galați, scor 0-0, în etapa a 13-a din SuperLiga.

Ardelenii nu au profitat de remiza FCSB-ului cu FC Voluntari, scor 0-0, și au rămas pe locul doi în clasament, cu 27 de puncte, la trei lungimi în urma roș-albaștrilor. Cu punctul obținut în Gruia, Oțelul a urcat pe locul nouă în clasament, la galitate cu Sepsi și Poli Iași.

CFR Cluj - Oțelul Galați 0-0. Ardelenii, la trei puncte de FCSB

Deac putea deschide scorul încă din minutul 2, dar veteranul ardelenilor nu s-a descurcat în fața lui Cisse, care a reușit să îndepărteze pericolul de la poarta moldovenilor.

Bîrligea a încercat să înscrie cu capul în minutul 15, dar a trimis pe lângă poartă. Tănasă a încercat și el să marcheze cu capul, dar nici el nu a prins spațiul porții.

Gălățenii au irosit o șansă mare în minutul 22, când Tănasă a șutat în blocajul lui Silva, după o greșeală în defensiva ardelenilor.

Silva a avut o execuție frumoasă în minutul 31, din afara careului, dar Sava a reușit să respingă peste poartă, iar Dur-Bozoancă s-a făcut și el remarcat câteva minute mai târziu la încercarea lui Juricic.

Cisotti a încercat să marcheze de la distanță, dar mingea a trecut puțin pe lângă poarta ardelenilor.

CFR Cluj putea deschide scorul în repriza secundă, dar Juricic a dat pe lângă minge în fața porții, iar Muhar a șutat peste poartă câteva minute mai târziu.

Dur-Bozoancă a intervenit bine și la șutul lui Otele din minutul 72, iar gălățenii puteau marca după câteva minute prin șutul lui Bodișteanu.

În minutul 86, jucătorii Oțelului au cerut penalty, însă centralul Iulian Călin a decis să lase jocul să continue.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - Oțelul Galați 0-0

Înainte de a se întâlni în meci direct, pentru prima oară din anul 2015, în etapa precedentă, nici CFR și nici Oțelul Galați nu au reușit să obțină victoria în campionat. Dacă clujenii au remizat, în deplasare, scor 1-1, cu Dinamo București, gălățenii au cedat, pe teren propriu, cu scorul de 0-1 în fața celor de la Farul Constanța

În prezent, CFR Cluj se află pe poziția a 2-a în clasamentul Superligii, cu 26 de puncte acumulate în primele 12 etape, în timp ce Oțelul ocupă poziția a 10-a a ierarhiei, cu 14 puncte strânse după 12 meciuri.

În cazul unui succes al ardelenilor în acest meci, CFR se apropie la un singur punct distanță de ocupanta primului loc, FCSB (30 de puncte în 13 meciiuri), în timp ce, dacă gălățenii vor izbuti victoria în Gruia, aceștia se vor apropia la două puncte de echipele aflate pe locurile 5 (Hermannstadt) și 6 (Petrolul Ploiești), care ocupă poziții de play-off.  Însă, în acest sezon, clujenii nu au cunoscut încă gustul înfrângerii pe teren propriu.

Până acum, între CFR Cluj și Oțelul Galați s-au consumat 22 de meciuri directe, în toate competițiile, iar rezultatele înregistrate pe teren până acum sunt în favoarea ardelenilor: 15 victorii CFR Cluj, 3 remize și 4 victorii Oțelul Galați.

Ultimul meci direct dintre CFR și Oțelul a avut loc în luna mai a anului 2015, când clujenii s-au impus cu scorul de 1-0, în returul sezonului 2014 / 2015, prin golul reușit de Gregory Tade în minutul 57.

Ultimul succes obținut de gălățeni în fața ardelenilor datează din anul 2013, când Oțelul a reușit să câștige chiar pe terenul CFR-ului, cu scorul de 1-0, în returul sezonului 2012 / 2013, printr-un gol reușit de Gabriel Paraschiv.

Echipele probabile:

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Kresic, Camora - Deac, Muhar, Tachtsidis, Avounou - Bîrligea, Otele

Rezerve: Hindrich, Juricic, Manea, Filip, Jefte, Konoplyanka, Cvek, Lucaci, Fica

Antrenor: Andrea Mandorlini

Oțelul Galați: Dur Bozoancă - Adăscăliței, Cisse, Lovric, Zhelev - Cissotti, Lopez, Teles - Bodișteanu, Pop, Maciel

Fază meci

Gălățenii cer penalty după un duel dintre Jardan și Ajeti, însă centralul lasă jocul să continue.

• 85 oc
    Ocazie CFR Cluj

Konoplyanka centrează din lovitură liberă, Ajeti reia cu capul, dar balonul ajunge în brațele lui Sava.