FOTBAL: FC SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE - FC CFR 1907 CLUJ SA, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (29.03.2024)
Exclusiv Specialistul a lămurit totul, după greșeala de arbitraj care poate decide lupta la titlu în SuperLigă
gigi
Exclusiv Gigi Becali a intrat în direct și a dezvăluit cine îl va înlocui pe Radunovic cu Farul
gigi
2 - 1
Sepsi Sepsi
Sb 15.04.2023 19:00

CFR Cluj - Sepsi 2-1. Victorie la limită pentru trupa lui Petrescu! Ardelenii, la un punct în urma lui Farul

15.04.2023, 20:57

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Lupta la titlu se încinge, după ce partida dintre CFR Cluj și Sepsi s-a încheiat cu victoria ardelenilor, scor 2-1, în etapa a patra din play-off-ul SuperLigii României.

Astfel, ardelenii ajung la 38 de puncte în clasament, la un singur punct în urma celor de la Farul, în timp ce Sepsi rămâne pe ultimul loc în ierarhia play-off-ului, cu doar 24 de puncte.

CFR Cluj - Sepsi 2-1. Ardelenii câștigă la limită

Ardelenii au început mai bine partida, iar Krasniqi a trecut puțin pe lângă gol în primul minut al partidei. Deac a încercat și el să deschidă scorul cu un șut de la distanță, dar balonul a trecut peste poarta covăsnenilor.

Prima ocazie mare a partidei a venit în al 13-lea minut al partidei, când Krasniqi i-a pasat în careu lui Deac, care a șutat puternic, însă Niczuly a respins salvator.

Portarul lui Sepsi a intervenit foarte bine și la șutul lui Braun din minutul 20, iar covăsnenii au reușit să deschidă scorul în minutul 28, printr-o lovitură de cap a lui Dumitrescu.

Formația pregătită de Dan Petrescu a fost aproape să restabilească egalitatea imediat, însă Bîrligea a nimerit bara. Ardelenii au cerut penalty câteva minute mai târziu, după ce Bîrligea a căzut în careul covăsnenilor, însă Iulian Călin a lăsat jocul să continue.

Tot Bîrligea a fost cel care a restabilit egalitatea, în minutul 44, tot cu capul, la o centrare a lui Krasniqi.

După pauză, Bîrligea a fost aproape să marcheze pentru 2-1, însă Niczuly a respins foarte bine lovitura de cap a jucătorului de la CFR.

Golul a venit, însă, câteva momente mai târziu, când Deac a reușit să marcheze, după o combinație frumoasă cu Janga.

În minutul 62, Sepsi a rămas în zece jucători, după ce Ninaj a văzut al doilea cartonaș galben, însă ardelenii nu au mai avut forța necesară să marcheze încă o dată.

Chiar dacă CFR a obținut cele trei puncte, Dan Petrescu are mari motive de îngrijorare în contextul în care Ciprian Deac, titular incontestabil la echipa campioană, a ieșit accidentat în minutul 82.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - Sepsi 2-1

CFR Cluj - Sepsi 2-1

Campioana României a avut un start ezitant de play-off, în care a obținut 3 egaluri în primele 3 partide.

Astfel, distanța față de liderul SuperLigii, Farul Constanța, este de patru puncte.

De cealaltă parte Sepsi a avut prima victorie din play-off, 2-0, cu Rapid, și speră să continue trendul ascendent cu un rezultat pozitiv și în Gruia.

Ultima confruntare dintre cele două formații a fost terminată la egalitate, 2-2. Pentru Sepsi au marcat Tamas și Safranko, iar pentru trupa lui Dan Petrescu au înscris Yuri și Janga.

Ocazie CFR Cluj

Janga trimite careu, Petrila urmărește balonul, însă nu reușește să ajungă la finalizare.

• 82 s

Deac se accidentează și este înlocuit cu Yeboah.

• 77 s
    Schimbare Sepsi

Rodriguez este înlocuit cu Rondon.

• 77 s

Safranko este înlocuit cu Tudorie.

• 71 oc

Braun centrează în careu, însă Deac nu ajunge la finalizare.

• 64 s

Matei este înlocuit cu Ion Gheorghe.

• 64 s

Papa este înlocuit cu Păun.

• 62 cgr
    Cartonaş galben-roşu Sepsi

Ninaj este eliminat, după ce Iulian Călin îi arată al doilea cartonaș galben.

• 58 s

Bîrligea este înlocuit cu Petrila.

• 53 g
    Gol CFR Cluj

Burcă recuperează un balon aproape de jumătatea terenului, mingea ajunge la Janga, care îi pasează lui Deac. Acesta șutează cu dreptul și îl învinge pe Niczuly.

• 52 oc

Deac centrează din lovitură liberă, Manea recentrează cu capul, iar Bîrligea trimite cu capul, însă Niczuly se întinde și respinge.