Balaj a ”intervenit” în disputa dintre Mutu și Tachtsidis: ”A demonstrat că are caracter”
Fotbalistii clujeni, printre care se află Răzvan Sava, Panagiotis Tachtsidis si Karlo Muhar / Foto: Sport Pictures
Video Primul jucător de la CFR Cluj care și-a anunțat plecarea. ”Nu cred că voi rămâne la acest club”
Gigi Becali a dat 600.000€ pe un fotbalist la care nici nu s-a uitat: ”L-am luat în 3 secunde”
LIVE Stirile Digi Sport
1 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 16.03.2024 20:00

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii s-au impus, la capătul unui meci care a avut de toate

16.03.2024, 21:58

• Premier League: Aston Villa - Chelsea, sâmbătă, 22:00, DGS 2

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

CFR Cluj și Universitatea Craiova s-au înfruntat, în direct la Digi Sport 1, în cadrul primei etape din play-off-ul SuperLigii, iar formația din Bănie a obținut o victorie la limită, scor 2-1.

Meciul dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova a putut fi urmărit și pe site-ul digisport.ro, cât și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-2. Ivaylo Petev a câștigat duelul cu Adrian Mutu

CFR Cluj s-a jucat cu ocaziile în prima repriză. Ardelenii au ratat din toate pozițiile, dar nu trebuie ignorate nici prestațiile portarului Popescu și fundașului Badelj. Cei doi au jucat fără greșeală. Ocaziile s-au răzbunat, iar oltenii au dat lovitura în minutul 38 prin Baiaram.

Craiova a revenit mai bine de la pauză și a marcat chiar și golul doi, prin Alex Mitriță.

Gazdele au reușit și ele să înscrie prin Matei Ilie, în minutul 66. Ardelenii au reaprins partida, dar meciul s-a decis când același Ilie a văzut cartonașul roșu, în minutul 87.

În urma acestui rezultat, Craiova a adunat 28 de puncte și este la egalitate cu Rapid. CFR a ajuns pe 4, cu 27 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-2

Înaintea meciului direct din prima etapă a play-off-ului SuperLigii, cei de la CFR Cluj au 27 de puncte, în timp ce Universitatea Craiova are 25 de puncte.

Ardelenii se află pe locul trei al SuperLigii, în timp ce oltenii ocupă poziția a cincea în prezent, după victoria celor de la Farul cu Rapid, scor 2-1.

La meciul din prima etapă a play-off-ului SuperLigii, cei de la Universitatea Craiova nu se vor putea baza pe serviciile lui Vladimir Screciu, care este accidentat.

În cadrul sezonului regulat, cei de la Universitatea Craiova le-au luat patru puncte celor de la CFR Cluj, după 1-1 în tur și 1-0 la retur.

Clasamentul play-off-ului SuperLigii

Ce a spus Adrian Mutu înaintea meciului cu Universitatea Craiova

Înainte de meciul cu Universitatea Craiova, Adrian Mutu a oferit o declarație în ”stilul lui Dan Petrescu”.

”Briliantul” a spus despre Universitatea Craiova că este cel mai greu adversar pe care l-ar fi putut întâlni în prima etapă a play-off-ului.

”Suntem pregătiți pentru mini-campionatul care urmează. Știm că vor fi 10 finale și le vom aborda cu încredere în forțele noastre. Deși plecăm de pe locul al treilea, ne propunem să câștigăm fiecare meci și să vedem unde ne situăm la final. Avem șanse la titlu, dar important e să ne concentrăm pe victorie în fiecare partidă

Craiova este o echipă puternică, de temut. Îi respectăm foarte mult și consider că avem cel mai greu adversar posibil pentru prima etapă. Totuși, am încredere în jucătorii mei și sunt convins că vom reuși să obținem un rezultat pozitiv dacă vom fi concentrați și conectați pe tot parcursul meciului”, a spus Adrian Mutu, la conferința de presă.

Discursul lui Ivaylo Petev despre meciul cu CFR Cluj

„O să ne întâlnim cu una dintre cele mai bune echipe, o echipă cu mare experiență și mulți jucători individuali foarte buni. O să căutăm să ne prezentăm bine și să câștigăm meciul.

Nu o să fie ușor să câștigăm, dar o să luptăm din primul minut. Mereu luptăm, dar fiecare adversar este diferit și avem un singur scop: să câștigăm.

Dorința jucătorilor se vede în fiecare zi, câteodată avem rezultate și câteodată nu, dar dorința o văd în fiecare zi. Trebuie să ne pregătim fizic, psihic și tactic. Este mai bine să jucăm acum cu CFR Cluj, nu după pauza din campionat.

Nu s-au schimbat multe la CFR Cluj. Otele este în formă, însă nu este important cum o să joace un jucător, ci cum o să ne apărăm mâine.

Screciu nu o să fie disponibil mâine, să sperăm că după pauză se va reface și imediat o să fie apt”, a declarat Ivaylo Petev, la conferința de presă premergătoare meciului cu CFR Cluj.

• 90+7 fp2
    Final prelungiri repriza 2

Final de meci. Oltenii s-au impus cu scorul de 2-1.

• 90+3 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Lyes Houri a văzut cartonașul galben pentru simulare.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

Au fost arătate 7 minute de prelungiri.

• 90 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

El Kaddouri a fost și el avertizat cu cartonaș galben, pentru proteste.

• 89 s
    Schimbare CFR Cluj

Deac a fost înlocuit cu Cristi Manea.

• 87 cr
    Cartonaş roşu CFR Cluj

Matei Ilie a fost eliminat, după un fault dur produs la mijlocul terenului.

• 82 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Mitriță a fost înlocuit de Ivaylo Petev cu Jovan Markovic.

• 80 cg

Juraj Badelj a văzut și el cartonașul galben.

• 75 s

Andrei Ivan a fost schimbat cu Gjoko Zajkov.

• 75 s

Keita a fost înlocuit cu Omar El Kaddouri.

• 75 cg

Căpățînă a fost și el avertizat cu cartonaș galben.

• 72 cg

Portarul Laurențiu Popescu a primit cartonașul galben.

• 70 s

Houri a fost introdus pe teren în locul lui Mekvabishvili.

• 66 g
    Gol CFR Cluj

Goool CFR! Matei Ilie marchează pentru gazde și rearpinde partida.

• 59 s

A doua schimbare la gazde. Tachtsidis a fost schimbat cu Avonou.

• 59 s

Prima schimbare efectuată de Mutu! Bîrligea a fost înlocuit cu Michael.

• 51 g
    Gol Universitatea Craiova

Goool Craiova! Mitriță a mărit avantajul gazdelor, printr-o execuție foarte bună.

• 48 fm
    Fază meci Universitatea Craiova

Craiova a cerut penalty, în urma unei intervenții asupra lui Mitriță.

Final de primă repriză. Oltenii au intrat la cabine cu avantaj minim, scor 1-0.

• 45+1 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Ocazie mare Craiova! Andrei Ivan a șutat puțin pe lângă poartă, dintr-o poziție bună.

• 45 sr2

A început repriza secundă dintre CFR și Craiova.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

De la margine au fost arătate două minute de prelungiri pentru prima repriză.

• 38 g

Goool Craiova! Ocaziile se răzbună! După foarte multe șanse ratate de gazde, oltenii au dat lovitura prin Baiaram.

• 32 oc
    Ocazie CFR Cluj

Încă o ocazie pentru CFR! Bîrligea a avut o șansă importantă, dar Popescu a intervenit excelent.

• 29 oc

Încă o ocazie pentru CFR! Nicușor Bancu a vrut să respingă mingea și a trimis-o în bara porții apărate de Popescu.

• 28 oc

Ocazie CFR! Otele a fost aproape să deschidă scorul, dar fundașul oaspeților a respins de pe linia porții.

• 18 oc

Deac a încercat o pasă filtrantă, dar Maldonado a fost atent și a îndepărtat pericolul.

• 14 oc

Ocazie CFR! Ardelenii au fost foarte aproape să înscrie, dar mingea trimisă periculos spre poartă nu a trecut în întregime de linia porții.

• 8 oc

Oaczie CFR! Matei Ilie a fost aproape de a marca, dar portarul Popescu a respins excelent.

A început partida dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova.